אושרה ייצוגית: מיטב דש גבתה 250 מיליון שקל דמי ניהול - בניגוד לתקנון

התובעים טוענים שמיטב רכשה את קופת תגמולים במחיר נמוך מאוד בשל דמי הניהול האפסיים

אסא ששון
צבי סטפקצילום: אייל טואג

250 מיליון שקל — אלה דמי הניהול שגבתה לכאורה חברת הפנסיה של בית ההשקעות מיטב דש שלא כדין; כך עולה מאישור תביעה ייצוגית נגד החברה שהוגשה שלשום בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בכתב התביעה נטען כי דמי הניהול נגבו על ידי דש שלא כדין לאחר שזו רכשה מבנק הפועלים ב–2007 את ניהול קופת הגמל, לרבות ההסכמים עם עמיתי הקופה.

הבקשה לאישור התביעה הייצוגית הוגשה תחילה על ידי פנסיונר שהצטרף לקופת הגמל תגמולים ב–1969. הפנסיונר, שיוצג על ידי עורכי הדין אמיר איבצן וחגי נצר, טען כי על פי תנאי קופת הגמל שהוסכמו עמו בעת הצטרפותו, התחייבה הקופה לגבות ממנו דמי ניהול של עד 1% — ורק מהסכומים שהפקיד ולא מהסכומים שצבר בקופה במשך השנים.

בקשה נוספת הגיש עמית נוסף בקופה, באמצעות אותם עורכי דין. לטענתו, על פי הסכם בין בנק הפועלים למשרד הביטחון מ–1963, סוכם שאנשי הקבע ישלמו דמי ניהול של 2 לירות בשנה, בלא הצמדה — כשברבות השנים נהפך הסכום לאפס. על פי הנטען, דמי הניהול האפסיים קיבלו ביטוי מפורש בהסכם לרכישת תגמולים מהפועלים: מחיר המכירה של הקרן, שניהלה 4.6 מיליארד שקל, היה נמוך במיוחד — כ–31 מיליון שקל.

על פי הנטען, בעוד שבניגוד לתנאי ניהול קופת הגמל ולתנאים שנקבעו בדין ועל ידי הממונה על שוק ההון להעברת קופת גמל, שלפיהם בין השאר לא יחול שינוי בזכויות העמיתים — זמן קצר לאחר הרכישה, דש התחילה לנכות שלא כדין דמי ניהול מדי שנה מהסכומים שנצברו בחשבונות העמיתים, בלי ליידע את העמיתים על ההסכמים בדבר אי־גביית דמי ניהול.

בית המשפט דחה את טענות דש, שבשליטת צבי סטפק והאחים ברקת, כי דמי הניהול נקבעים בתקנון הקופה שאותו היא רשאית לשנות, וקבע שהתקנון והדין קובעים תקרה לדמי ניהול. בית המשפט גם דחה את טענותיה כי היא רשאית לשנות הסכמים, בהבהירו שהדבר משקף את דרישתה לשנות את בסיס ההסכם תוך התעלמות מהוראותיו — וחייב את דש בתשלום הוצאות של 88.5 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker