מסר למשקיעים? קבוצת דלק רכשה אתמול מניות החברה, דלק קידוחים ואבנר בכ-100 מיליון שקל

אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק: "ההחלטה על הגדלת ההשקעה בשותפויות אבנר ודלק קידוחים התבססה על כדאיות ההשקעה והמחזורים הגדולים" ■ גם בעלי השליטה בשותפות רציו, משפחות לנדאו ורוטלוי, ניצלו את הירידות החדות ורכשו מניות רציו בכ-2.2 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
ערן אזרן

בעלי השליטה בחברות השותפות במאגר לווייתן, ניצלו את הירידות החדות אתמול להגדלת אחזקותיהם. קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, רכשה אתמול בבורסה יחידות השתתפות של דלק קידוחים ואבנר – שתי שותפויות הגז שבאמצעותן מחזיקה בתגליות הגז הגדולות - בכ-70 מיליון שקל (כ-35 מיליון שקל בכל אחת).

בנוסף, רכשה החברה מניות של קבוצת דלק (share buyback) בשווי של 30 מיליון שקל. הרכישה העצמית בוצעה במסגרת תוכנית שפירסמה החברה בעבר. גם בעלי השליטה בשותפות רציו, משפחות לנדאו ורוטלוי, ניצלו את הירידות החדות ורכשו אתמול מניות רציו בסכום כולל של כ-2.2 מיליון שקל.

אסי ברטפלד
אסי ברטפלדצילום: עופר וקנין

אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק הסביר כי ההחלטה על הגדלת ההשקעה בשותפויות אבנר ודלק קידוחים "התבססה על כדאיות ההשקעה והמחזורים הגדולים אשר אפשרו את ביצוע הרכישה. רכישת מניות עצמית היא החלטה כלכלית, והיא במסגרת תוכנית רכישה עצמית שהחברה מבצעת מפעם לפעם במסגרת התוכנית שפורסמה בעבר", הוסיף

לאחר הרכישה, אחזקתה הישירה של קבוצת דלק בשותפות אבנר עלתה מ-8.45% לכ-8.9%. במקביל, האחזקה הישירה בדלק קידוחים גדלה מ-6.14% ל-6.63%. הרכישה נועדה, כנראה, לאותת למשקיעים כי בדלק ממשיכים להאמין בפעילות השותפויות, למרות הירידות החדות והשינויים בענף.

היום, אבנר עולה בכ-0.6%, לאחר שאתמול איבדה כ-16%. ב-12 החודשים האחרונים מחקה אבנר כ-34% משוויה. דלק קידוחים יורדת ב-0.4%, לאחר שצנחה אתמול בכ-15% מ-12 החודשים האחרונים נפלה המניה בכ-37%. קבוצת דלק נסחרת ביציבות, לאחר שנפלה אתמול ב-12% ומחקה כ-1.5 מיליארד שקל משווי החברה. ב-12 החודשים האחרונים נפלה קבוצת דלק בכ-25%.

משקיעי הגז והנפט בתל אביב חוו אתמול את אחד מימי המסחר הדרמטיים בענף. מניות השותפות במאגרי הגז הגדולים לווייתן ותמר צנחו במהלך המסחר עד 23%, במחזורי מסחר יוצאי דופן של עשרות עד מאות מיליוני שקלים. הירידות הוחרפו במהלך היום על רקע המלצות שליליות שניפקו אנליסטים המסקרים את הענף, כך שבסיום היום התאיידו מיליארדי שקלים משווי החברות.

הירידות החדות נרשמו לאחר שענקית האנרגיה האיטלקית ENI הודיעה ערב קודם לכן כי חשפה תגלית פוטנציאלית של גז טבעי, "הגדולה אי פעם במצרים, בים התיכון – ואולי אף אחת התגליות הגדולות מעולם". הגילוי העלה חשש כי מזכרי ההבנות ליצוא גז, עליהם חתומות השותפות במאגרי הגז תמר ולווייתן, לא יבשילו לכדי הסכמים מחייבים. כמו כן, ההודעה ממצרים הגבירה את אי הוודאות השוררת בענף, וחיזקה את ההערכות שפיתוח לווייתן – שכבר היום עומד תחת סימן שאלה בשל הצניחה במחירי הגז בעולם - עשוי להתעכב וכנראה לא יצא אל הפועל.

על רקע האירועים במצרים, בית ההשקעות מיטב דש חתך את שווי מאגר לווייתן בכ-51% ל-3.3 מיליארד דולר בלבד והפחית את שווי תמר בכ-21% לכ-12 מיליארד דולר. בבית ההשקעות המליצו למשקיעים למכור את כלל המניות של החברות החשופות למאגר לווייתן, בהן קבוצת דלק, דלק אנרגיה, דלק קידוחים, אבנר ורציו, והפחיתו את מחירי היעד שלהם עד עשרות אחוזים מהמחיר בפתיחת המסחר. למניית ישראמקו, החשופה למאגר תמר בלבד, העניקו המלצת "תשואת חסר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker