"בגלל הריבית הנמוכה אנו פונים לאפיקים לא סחירים - שמהם תגיע התשואה"

מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהן, אומר כי החברה נערכת לרפורמות שצפויות להשפיע על מערכת היחסים עם הסוכנים ועם המעסיקים - 
ועל תמהיל החיסכון בתיקי ההשקעות של החוסכים. "הפעולות שביצענו מגדילות את הרצון של הרוכשים הפוטנציאליים הסינים"

אסא ששון

"עשינו טיוב בתיקי הביטוח, יצאנו מעסקים הפסדיים, צימצמנו את הביטוחים הקולקטיביים, צימצמנו הוצאות מימון על ידי החזרת חוב של יותר ממיליארד שקל לבנקים וחיזקנו את מבנה ההון" - כך אמר אתמול מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהן בראיון 
ל-TheMarker בעקבות פרסום הדו"חות הכספיים של החברה לרבעון השני של השנה.

"אנחנו עומדים ביחס ההון - כשלשאר החברות חסר הון", הוסיף כהן. "אני שמח שלאחר שלוש שנים לא קלות אנחנו מתחילים לראות פירות. שמנו דגש על רווחיות חיתומית דווקא בתקופה שבה שוקי ההון תנודתיים מאוד, כלומר אנחנו מנסים למצוא מקורות תשואה נוספים. צימצמתי פעילויות שדורשות הרבה הון, כמו ביטוח סיעודי. מתחילים לראות שמחה ואור בכיוון הנכון. רואים את זה גם בהתייחסות של החברות הסיניות שמתעניינות ברכישה של כלל ביטוח - יש להם רצון גדול להגיע לסיום ולרכוש את החברה".

איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח
איזי כהן צילום: עופר וקנין

מה עתיד לקרות בענף הביטוח?

כהן: "אנחנו לפני כמה רפורמות חשובות מאוד, שכולן מתכנסות ל-1 בינואר 2016. ראשית, אנחנו בפני עידן של מערכת יחסים חדשה עם הסוכנים. ההוראות שלפיהן יש להפריד בין תגמול הסוכנים לגיוסים שהם מבצעים במוצרים השונים יוצרות עידן חדש. אנחנו צריך להתאים את עצמנו. אני בעד סוכני ביטוח, הם העתיד של הענף, אבל צריך לראות איך אני משלם עמלה מבלי שאני יודע מה ההכנסה מהסוכנים. אנחנו חושבים איך לתגמל את הסוכן במצב כזה".

"השינוי השני נוגע לקשר עם המעסיקים. בעבר היינו מקבלים צ'ק אחד בגין כל המוצרים של העובדים - כלומר צ'ק בודד לפנסיה, גמל, ביטוח מנהלים וקרנות השתלמות. עכשיו נצטרך לקבל עשרות צ'קים בגין כל עובד לכל מוצר - זה עושה טוב לענף, אבל זה כאב ראש תפעולי. צריך לשנות את כל תהליכי הגבייה והתאמה במערכות מיכון".

"בנוסף אנו מאמצאים את המודל החכם (המודל הצ'יליאני שמתאים את הסיכון לגיל החוסך), אנחנו נערכים להתאמת המדרגות השונות שבהן לכל גיל של מבוטח יותאם תיק עם סיכון מתאים. תוסיף לכך את ניוד ביטוחי המנהלים - איך תתנהג בעידן של מקדם קצבה מובטח, לשמר או לא? אנחנו לא יודעים. עדיין לא קיבלנו החלטה בנושא. יש סיכון לעתיד כי ככל שתוחלת החיים עולה זה מסוכן, אבל זה עיקר העסק".

"הדבר האחרון הוא איך מנהלים הון במשטר ההון החדש (סולבנסי 2). עד עכשיו הוא נוהל כשיעור מהפרמיות. מעכשיו זה הון כלכלי לפי סיכון הפעיליות וצריך לנהל את זה - אז באיזה פעילות עוסקים ובאיזה לא. כולם עוסקים בזה. מקימים מחלקות ומדורים שיתחילו לנהל פעילות ביטוח מזווית של הון".

כהן מסביר כי התשואה האפסית הקיימת בשווקים מחייבת את החברות לחפש אפיקי תשואה חדשים. אחד מהם נעוץ בקרנות פרייווט אקוויטי. באחרונה חברה כלל ביטוח לגיל דויטש ורוני בירם והיא מקימה עמם קרן השקעות לעסקים בינוניים בסך של חצי מיליארד שקל.

כהן מסביר: "אנחנו מקימים קרן לנושא של מתן אשראי לעסקים בינוניים. גילינו כי בשוק זה יש צורך של מתן אשראי. שכן כשהם לוקחים אשראי מהבנקים זהו תהליך ארוך ומסובך שהם צריכים לעבור. אנחנו מקימים קרן שתתמחה בעניין הזה עם אנשים שמכירים את הנושא ואת ניהול הסיכונים בו. בגלל סביבת הריבית הנמוכה אנחנו הולכים להרבה מוצרים לא סחירים מעניינים שיכולים להשביח את התשואה, ובגלל היעדר קבלת תשואה באפיק הסחיר, הפרייווט אקוויטי זה אחד מאפיקי ההשקעה שיניבו את התשואה האמורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker