חברת הנפט הלאומית של איטליה 
פועלת במצרים כבר 60 שנה

ממשלת איטליה מחזיקה בכ-30% ממניות החברה (מניות זהב), בדומה לחברות שנמצאות בחזקתן של ממשלות הולנד וצרפת

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

Eni, חברת הנפט הלאומית של איטליה, שאחראית לתגלית הגז הענקית במצרים, היא אחת מחברות הנפט והגז הגדולות באירופה. עיקר עיסוקה הוא בזיקוק ושיווק נפט, מכירת גז טבעי והפקת חשמל, חיפוש נפט וגז והפקת פטרוכימיקלים.

ממשלת איטליה מחזיקה בכ-30% ממניות החברה (מניות זהב), בדומה לחברות שנמצאות בחזקתן של ממשלות הולנד וצרפת. מלבד בים התיכון, Eni פועלת באפריקה ובים הצפוני. את המאגר מול חופי מצרים יכולה Eni לפתח בעצמה, מאחר שיש לה בעלות מלאה הן במימון והן בקידוח התגלית.

קלאודיו דסקלצי, מנכ"ל ENI צילום: בלומברג

החברה האיטלקית פועלת במצרים כבר 60 שנה בתחום הגז והנפט, והיא מפיקת האנרגיה הגדולה באפריקה. במצרים היא מפיקה מדי יום 200 אלף חביות נפט, וביוני חתמה על עסקה עם הממשלה בסך 2 מיליארד דולר. העסקה תאפשר ל–Eni לחפש גז ונפט בסיני, בתעלת סואץ, בים התיכון ובדלתא של הנילוס.

בעקבות הנפילה במחירי הנפט ושוק האנרגיה הצפוף, שהכבידו השנה על החברה, Eni נאלצה לקצץ בדיווידנד ולצמצם את השקעותיה ב-17% עד 2018. החברה מעסיקה כ-83 אלף עובדים ברחבי העולם.

מניית החברה נכללת במדד המרכזי בבורסה האיטלקית FTSE MIB, המורכב מ–40 המניות הגדולות והסחירות ביותר בבורסה וכולל חברות ידועות כמו מותג המשקפיים אוקלי, יצרנית הצמיגים פירלי, יצרנית הרכב פיאט ויצרנית המשקאות קמפארי.

משקלה של Eni במדד הוא 12%–14%, והיא נסחרת לפי שווי שוק של 61 מיליארד דולר. FTSE MIB נסחר כיום במכפיל רווח נמוך ביחס לממוצע האירופי - 15.5, לעומת 17.7 של מדד STOXX 600 הכלל אירופי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker