מיטב דש: למכור קבוצת דלק, דלק קידוחים, אבנר ורציו; "הגילוי משנה לחלוטין את תמונת המצב" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מיטב דש: למכור קבוצת דלק, דלק קידוחים, אבנר ורציו; "הגילוי משנה לחלוטין את תמונת המצב"

ערן יונגר: "גילוי השדה במצרים עלול לייתר את מאגר לוויתן, לפחות לשוק המצרי, אך גם שווי מאגר תמר עלול לרדת" ■ לאומי שוקי הון: "הדחייה בפיתוח לוויתן ביחס לתכנית הפיתוח המקורית כמעט בלתי נמנעת"

5תגובות

בית ההשקעות מיטב דש פירסם היום המלצה אגרסיבית למכירת כלל המניות של חברות הגז והנפט החשופות למאגר לווייתן, על רקע גילוי מאגר הגז הענק על ידי חברת האנרגיה ENI האיטלקית בסמוך למצרים. האנליסט ערן יונגר העניק למניות קבוצת דלק, דלק אנרגיה, דלק קידוחים, אבנר ורציו המלצת "מכירה", והפחית את מחירי היעד בעשרות אחוזים. במקביל, העניק יונגר למניית ישראמקו, החשופה למאגר תמר, המלצה של "תשואת חסר".

"הגילוי משנה לחלוטין את תמונת המצב", הדגיש יונגר. "גילוי השדה במצרים עלול לייתר את מאגר לוויתן, לפחות לשוק המצרי, אך גם שווי מאגר תמר עלול לרדת. בהנחה שהכמות שדווחה היא הכמות בפועל, אזי המשק המצרי כמעט ולא יצטרך לייבא גז מישראל. השאלה המרכזית היא האם לווייתן יוכל להסתפק ולבסס פיתוח על ה'שאריות' מהשדה המצרי".

מניית רציו, היום

מניית רציו, היום

יונגר הפחית את שוויו של מאגר תמר בכ-21% לכ-12 מיליארד דולר. יונגר הדגיש כי היצוא למתקני ההנזלה של יוניון פנוסה במצרים, במסגרת מזכר ההבנות שנחתם עם תמר, נמצא בסכנה היות ונדרשת השקעה של מעל מיליארד דולר מצד יוניון פנוסה. לדבריו, "ייתכן שלפרק הזמן הקצר שהגז נדרש עד פיתוח השדה המצרי, הם יעדיפו להמתין עם ההשקעה והייבוא. חברת ENI שותפה במתקני ההנזלה, ולכן חוזה הייצוא ל UFG יהיה האינדיקטור הברור ביותר למצב שדה הגז המצרי".

לדברי יונגר, דחייה בפיתוח לווייתן תביא את תמר להיות מונופול לשנים ארוכות יותר וקיים חשש לפיקוח מחירים או לפחות להתאמת המחיר למחיר האזורי שייקבע במצרים".

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

במקביל, יונגר חותך את שווי מאגר לווייתן בכ-51% ל-3.3 מיליארד דולר. יונגר העריך כי השותפות בלווייתן לא יחתמו חוזי הייצוא, כך שהמאגר יוותר עם שני לקוחות "קטנים"  - ירדן וישראל. "במצב, זה הפיתוח יהיה קטן יותר, זול יותר והכמות הנמכרת תהיה קטנה יותר ובמחיר נמוך יותר. זאת ועוד, הפיתוח עלול להידחות בכשנה לפחות, זאת עקב עבודה על תוכניות פיתוח חדשות למאגר".

עוד כותב יונגר: "האופציה הטורקית הסכם עם איראן ואספקה מרוסיה עשויות לספק את טורקיה ולכן אופציה זו רחוקה מלהתממש בשלב זה. הטורקים לא מחכים בזרועות פתוחות. מתווה הגז אינו רלוונטי, רק נזכיר כי על פי המתווה קבוצת דלק אולצה למכור את מאגר תמר אך היות ואנו מעריכים כי יהיו השלכות שליליות גם על מאגר תמר, אם תהיה מכירה השווי יהיה נמוך יותר".

גם בלאומי שוקי הון פסימיים מאוד לגבי שוק הגז המקומי: "השוק משקף את התרחיש השלילי אבל אי-הוודאות הייתה טמונה גם לפני המפולת", כותבת אלה פריד, אנליסטית בכירה לסקטור הגז והאנרגיה בלאומי שוקי הון. "בתקופה הקרובה  צפויה חברת  ENI, חברת האנרגיה השלישית בגודלה באירופה, להתחיל בקידוח אימות למאגר Zohr המצרי, המוערך על ידה בעד 30 TCF על –פי לפי סקר סיסמי ונתוני הבאר.

"קידוח זה מצטרף לשורה של עתודות, הנמצאות במצרים, חלקן בידי חברות זרות, לרבות בריטיש גז שבינתיים ממאנות לפתח אותן, בשל התהפוכות שעברה המדינה ומחירי הגז הנמוכים למשק המצרי. אף שעדיין מדובר בגילוי ראשוני ולא בתגלית במובן הרשמי, ללא ספק הגביר מאגר צור באופן  משמעותי את הסיכון לפיתוח מאגר לוויתן בטווח הקצר. ההסבר לכך טמון בסביבה העסקית המאתגרת לפיתוח מאגר יחיד  גדול היקף, בייחוד לאור אי-הוודאות ביחס ללקוח העוגן העיקרי הנחוץ לצורך גיוס המימון לפרויקט.

 "לקוח פוטנציאלי זה עבור לוויתן הינו מסוף LNG בבעלות חברת BG המועמד לרכוש 7.5 BCM  גז טבעי  בשנה מלווייתן. בתחילת השנה נרכשה BG על-ידי ענקית הנפט Shell ואנו הערכנו את סיכוי העסקה בהסתברות של -65%-60%, עוד לפני הגילו החדש במצרים.

"נציין, כי בחלקו של מאגר לוויתן נופלים בשלב זה מירב הסיכונים, למרות הפוטנציאל האדיר הטמון בו. להערכתנו, למרות השיפורים הצפויים במתווה שהתגבש,  הדחייה בפיתוח לוויתן ביחס לתכנית הפיתוח המקורית כמעט בלתי נמנעת - בשל קשיי המימון של פרויקטים מבוססי שינוע בסביבה העסקית הקיימת. כתוצאה מכך, אנו ממשיכים לסקר את מניית רציו בתשואת חסר.

 "בשלב זה נראה מפרסומים בתקשורת  כי קלאודיו דסקלצי, מנכ"ל ENI, מזכיר את אופציית היצוא של חלק קטן מהגז לחו"ל ומביע אופטימיות ביחס למימון. אמש נפגש דסקלצי נפגש עם הנשיא המצרי ועם ראש הממשלה לעדכן אותם על הגילוי. הרעיון לפתח את המאגר באמצעות חוזה עם מסוף מקומי נשמע הגיוני במצבה של מצרים, המשוועת לפיתוח, גם אם מדובר ביצוא של גז הנוגד את השקפת המדינה ביחס לשימור עתודות. כך שבשלב זה אי-הוודאות היא גבוהה, ולגבי כל אחד מהפרמטרים מדובר בהנחות בלבד".

שמעון אוליאל, מנהל מחלקת המחקר בבית ההשקעות אנליסט ציין כי לוויתן צפוי לפגוש בטווח הבינוני- ארוך ביקושים קטנים מאלו שניתן היה להעריך קודם ממצריים, שיתווספו לביקושים מירדן (אם מניחים שמצריים לא תייצא גז, אזי לוויתן יוכל לספק את צרכי הירדנים) ולביקושים מצד חברות שהינן בעלות מתקני הנזלה במצריים, שישווקו את הגז המונזל לשווקים רחוקים כמו המזרח.

"מאחר וקשה להעריך מה יהיו הביקושים בטווח הארוך מקפריסין (מאחר וההיצע שלה יכול אף הוא להשתנות לאור חיפושי הגז בשטחה), ניתן להעריך כי התגלית במצריים מגדילה את התלות של לוויתן בישראל (שכידוע מקבלת אספקה מתמר) ובטורקיה, שהביקוש ממנה תלוי ביחסים פוליטיים ובהיצע שתקבל מרוסיה ואיראן. לכן, לא ברור עד כמה קיימת כדאיות או יכולת לפתח את לוויתן בהתאם לתכניות שהכרנו. ייתכן פיתוח מצומצם מזה שהוערך קודם, למשל כזה שייתן בשלב ראשון מענה לביקושים מישראל ומירדן.

"במקרה כזה  צפויים שינויים בלוחות זמנים, מחירים וכמויות ביחס למה שהוערך קודם. הפגיעה במאגר תמר שרוב מכירותיו מבוססות על השוק הישראלי.  נמוכה יותר. יכולה להיות פגיעה בחלק היצוא של תמר שתוכנן למתקני הנזלה במצריים כשלקוחותיו אמורים לשאת בעלות הקמת צינור גז מתמר למתקני ההנזלה. אם פיתוח השדה המצרי יהיה קצר יחסית , הלקוחות אולי יעדיפו להמתין עם ההשקעה. מנגד, ככל שלוויתן נדחה זו בשורה טובה לתמר שיוותר המאגר היחידי בשוק הישראלי בשנים הקרובות.

"לאור אלה, ניתן להניח כי יש מקום לירידה בשווי לוויתן וירידה נמוכה יותר בשווי תמר. בהתאם, ראינו ירידה גדולה יותר ברציו (רוב שוויה נשען על לוויתן) מאשר בישראמקו (רוב שוויה נשען על תמר) ובתווך ירידות במחירי דלק קידוחים ואבנר (מחזיקות בשני המאגרים כשלאחזקה בתמר משקל גבוה יותר ובנוסף מחזיקות בעוד מאגרים). מה שיעור הירידה הנכון? כאמור קשה לקבוע", סיכם אוליאל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#