יום שחור |

מניות הגז צנחו, כ-6 מיליארד שקל נמחקו – ותשובה הפסיד 900 מיליון שקל "על הנייר"

מדד האנרגיה צנח בכ-13%, רציו נפלה ב-23% וקבוצת דלק איבדה 12% ■ אנליסטים: "החשש הוא שהתגלית במצרים תסתום הגולל על אופציית יצוא הגז מישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

משקיעי הגז והנפט בתל אביב התעוררו היום (ב') לאחד מימי המסחר הדרמטיים והקשים שנרשמו בענף. מניות השותפות במאגרי הגז הגדולים לווייתן ותמר צנחו במהלך המסחר עד 23%, במחזורי מסחר יוצאי דופן של עד מאות מיליוני שקלים. הירידות הוחרפו במהלך היום על רקע המלצות שליליות שניפקו אנליסטים המסקרים את הענף, כך שבסיום היום התאיידו כ-6 מיליארד שקלים משווי החברות. הירידות פגעו הן בבעלי השליטה בחברות, שמחקו עשרות מיליוני שקלים "על הנייר", אך גם בציבור הרחב שחשוף לענף האנרגיה באמצעות קופות הגמל וקרנות הפנסיה.

הירידות החדות נרשמו לאחר שענקית האנרגיה האיטלקית ENI  הודיעה אתמול כי חשפה תגלית פוטנציאלית של גז טבעי, "הגדולה אי פעם במצרים, בים התיכון – ואולי אף אחת התגליות הגדולות מעולם". הגילוי העלה חשש כי מזכרי ההבנות ליצוא גז, עליהם חתומות השותפות במאגרי הגז תמר ולווייתן, לא יבשילו לכדי הסכמים מחייבים. כמו כן, ההודעה ממצרים הגבירה את אי הוודאות השוררת בענף, וחיזקה את ההערכות שפיתוח לווייתן – שכבר היום עומד תחת סימן שאלה בשל הצניחה במחירי הגז בעולם - עשוי להתעכב וכנראה לא יצא אל הפועל.

מדד הגז והנפט קרס במהלך המסחר ב-13%. רציו, השותפה במאגר לווייתן, הובילה את הירידות עם נפילה של כ-23% במחזור של 128 מיליון שקל. גם איגרות החוב של רציו נפלו ב-9%, והתשואה על האג"ח עלתה קרוב ל-9%. קבוצת דלק, השותפה בכל תגליות הגז בישראל, צנחה ב-12% במחזור עצום של כ-141 מיליון שקל, ומחקה בכך יותר 1.5 מיליארד שקל משוויה. שותפויות הגז מבית קבוצת דלק – אבנר ודלק קידוחים – צנחו ב-15% וב-16% בהתאמה.

הירידות החדות הגיעו גם לחברות השותפות במאגר תמר בלבד. ישראמקו צנחה ב-8.7% במחזור מסחר של 76 מיליון שקל. גם החברות מקבוצת חיים צוף, המחזיקות בשרשור בישראמקו, רשמו ירידות חדות: נפטא צנחה ב-6.8%, חנ"ל ב-7.8%, יואל ב-4.5% ואקויטל, שעומדת בראש הפירמידה, בכ-3%. על רקע הירידות החדות ולחץ המוכרים, נרשמה "פתיחה אנגלית" כפולה בבורסה, שמשמעותה השהיה של מספר דקות במסחר. מניות הגז והנפט ריכזו כרבע ממחזור המסחר היומי בבורסה – כחצי מיליארד שקל. בסך הכול, חברות מסקטור הגז והנפט מחקו היום 5.7 מיליארד שקל משווי השוק שלהן.

צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

ממה חוששים המשקיעים?

עיקר חשש המשקיעים בבורסה הוא כי חוזי היצוא שחתמו השותפות במאגרי הגז לווייתן ותמר עם חברות זרות הפועלות על אדמת מצרים – לא יבשילו לכדי הסכם מחייב. השותפות בלווייתן חתמו לפני יותר משנה על מסמך עקרונות עם בריטיש גז (BG) לרכישת כ-17% מהגז בלווייתן (105 מיליארד מטר מעוקב, BCM). בריטיש גז מעוניינת בגז הישראלי במטרה להפעיל את מתקני ההנזלה במצרים, ומשם לייצאו באניות ליעדים רחוקים בעולם. חתימה על הסכם מחייב עם בריטיש גז קריטית לשותפות בלווייתן, שכן רק חוזה חתום יאפשר השגת מימון לפיתוח המאגר.

מזכר הבנות נוסף נחתם בין השותפות במאגר תמר, כשבמרכזן קבוצת דלק ונובל אנרג'י, לבין חברת יוניון פנוסה הספרדית (UFG). במסגרת המזכר אמורה יוניון פנוסה לרכוש כחמישית מהגז שבתמר (כ-70 BCM), לתקופה של 15 שנים. בדומה לבריטיש גז, גם יוניון פנוסה מחזיקה במתקן הנזלת גז במצרים (בשותפות עם ENI) בעיר דמייטה. החברה מעוניינת להנזיל את הגז הישראלי ולשווקו ליעדים באירופה. ואולם, בשונה מלווייתן, הגז מתמר משמש גם את המשק הישראלי, כך שהוא אינו תלוי באופן בלעדי בחוזה היצוא.

על רקע ההתפתחויות בענף, במהלך היום פורסמו זו אחר זו המלצות שליליות לסקטור האנרגיה, שבהן הזהירו האנליסטים מפני ההשלכות שיהיו לגילוי החדש. האנליסטים התריעו כי גילוי השדה במצרים עשוי למנוע או לעכב את פיתוחו של לווייתן – וכל זאת עוד לפני שאושר "מתווה הגז", הנוסחה הרגולטורית שגיבשה הממשלה עם חברות הגז הגדולות בשבועות האחרונים.

"גילוי שדה הגז משנה לחלוטין את תמונת המצב", הדגיש ערן יונגר אנליסט בית ההשקעות מיטב דש, "השדה במצרים עלול לייתר את מאגר לוויתן, לפחות לשוק המצרי, אך גם שווי מאגר תמר עלול לרדת. בהנחה שכמות הגז שדווחה היא הכמות בפועל, אזי המשק המצרי כמעט ולא יצטרך לייבא גז מישראל. השאלה המרכזית היא האם לוויתן יוכל להסתפק ב'שאריות' מהשדה המצרי".

גם אלה פריד, אנליסטית בכירה לסקטור הגז והאנרגיה בלאומי שוקי הון, הדגישה שגילוי שדה הגז במצרים הגביר באופן משמעותי את הסיכון לפיתוח לוויתן. "ההסבר לכך טמון בסביבה העסקית המאתגרת לפיתוח מאגר יחיד גדול היקף, בייחוד לאור אי הוודאות ביחס ללקוח עוגן עיקרי הנחוץ לשם גיוס מימון. להערכתנו, הדחייה בפיתוח לוויתן ביחס לתכנית המקורית כמעט בלתי נמנעת".

אנליסט האנרגיה של בית ההשקעות IBI, לירן לובלין, העריך שההסכם של תמר עם יוניון פנוסה נמצא בסיכון גבוה יותר מההסכם של לוויתן עם בריטיש גז. לדבריו, "התגלית במצרים, במקביל לעתודות הקיימות כבר היום במדינה, שמה את הצד המצרי בעמדת כוח משמעותית במו"מ מול דלק ונובל, ומפת תנאי הסחר עשויה להשתנות הן בהיבט המחירים והן בהיבט אורך החוזים".

יונגר העריך כי השותפות בלווייתן לא יחתמו על חוזה היצוא עם בריטיש גז, כך שהמאגר יוותר עם שני לקוחות קטנים - ירדן וישראל. "במצב, זה הפיתוח יהיה קטן יותר, זול יותר והכמות הנמכרת תהיה קטנה יותר ובמחיר נמוך יותר. זאת ועוד, הפיתוח עלול להידחות בשנה לפחות, זאת עקב עבודה על תכניות פיתוח חדשות למאגר". יונגר אף הזהיר כי אופציית היצוא לטורקית, כאלטרנטיבה למצרים, רחוקה מלהיות רלוונטית, על רקע ההסכם שחתמה טורקיה עם איראן ואספקה מרוסיה.

שמעון אוליאל, מנהל מחלקת המחקר בבית ההשקעות אנליסט, ציין שהשותפות בלווייתן צפויות לפגוש בטווח הבינוני- ארוך ביקושים קטנים מאלו שצפו בתחילה. "ניתן להעריך כי התגלית במצריים מגדילה את התלות של לוויתן בישראל ובטורקיה, שהביקוש ממנה תלוי ביחסים פוליטיים ובהיצע שתקבל מרוסיה ואיראן. לכן, לא ברור עד כמה קיימת כדאיות או יכולת לפתח את לוויתן בהתאם לתכניות שהכרנו".

שווי לווייתן נחתך ב-51%

על רקע האירועים במצרים, בית ההשקעות מיטב דש חתך את שווי מאגר לווייתן בכ-51% ל-3.3 מיליארד דולר בלבד והפחית את שווי תמר בכ-21% לכ-12 מיליארד דולר. בבית ההשקעות המליצו למשקיעים למכור את כלל המניות של החברות החשופות למאגר לווייתן, בהן קבוצת דלק, דלק אנרגיה, דלק קידוחים, אבנר ורציו, והפחיתו את מחירי היעד שלהם עד עשרות אחוזים מהמחיר בפתיחת המסחר. למניית ישראמקו, החשופה למאגר תמר בלבד, העניקו המלצת "תשואת חסר".

המפסיד הגדול כתוצאה מהירידות החדות במניות סקטור האנרגיה היה הציבור הרחב, שחשוף לכלל חברות האנרגיה באופן רוחבי. שווי המניות שבידי הציבור נחתך בכ-2 מיליארד שקל, לא כולל תעודות הסל החשופות למדד הגז והנפט. יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, הפסיד "על הנייר" כ-913 מיליון שקל כתוצאה מהירידות. בעלי השליטה ברציו, ישעיהו לנדאו ויאיר וליגד רוטלוי, הפסידו "על הנייר" כ-100 מיליון שקל. גם שווי אחזקותיו האישיות של חיים צוף בישראמקו נחתך "על הנייר" בכ-4 מיליון שקל.

במהלך שיחת עם אנליסטים, לרגל פרסום התוצאות הכספיות לרבעון השני של 2015, בקבוצת דלק הגיבו לאירועים. "אני רוצה לומר בקול בטוח שהבעיה שלנו היא עדיין ירושלים ולא מצרים", אמר אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק. "היכולת שלנו להגיע לשווקים עדיין מורכבת, כי אנחנו עם ידיים ורגליים קשורות. ברגע שירושלים תשחרר לנו את הידיים והרגלים נוכל להתקדם". מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, הוסיף: "האיטלקים מצאו מאגר שקידוח אקספלורציה ראשון נעשה בו רק בשבוע שעבר, ולפניהם הדרך עוד ארוכה, לכן ללווייתן ולתמר יתרון של מספר שנים, ובהנחה שהמתווה יאושר - הצורך המצרי לא ישתנה בעקבות התגלית".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker