סקירת מסחר

מכת מצרים: מניות הגז צנחו בהובלת רציו שאיבדה 23% מערכה

תגלית הגז במצרים מעמידה בספק את פיתוח לווייתן ומדד מניות הגז והנפט נפל ב-12.8% ■ ת"א 25 נחלש ב-1.65% ות"א 100 ירד ב-1.5% ■ פיוניר: "לא הכל התאדה בסקטור הגז"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

מניות הגז והנפט בבורסה צנחו בתום יום המסחר על רקע תגלית הגז במצרים, המעמידה בספק את פיתוח מאגר לוויייתן. בתום המחסר בלטו לשלילה מדד הגז והנפט שירד ב-12.85% בהובלת רציו שנחלשה ב-23%, דלק קידוחים נפלה ב-15%, אבנר ב-16%, קבוצת דלק ב-12%, נפטא צנחה ב-6.8% וישראמקו איבדה 8.75% מערכה.

בפתיחת המסחרף על רקע הירידות החדות ולחץ המוכרים במניות הגז והנפט, נרשמה "פתיחה אנגלית" כפולה בבורסה, שמשמעותה השהיה של 3 דקות במסחר. גם האג"ח רציו נפל ב-8.8%, והתשואה על האג"ח עלתה קרוב ל-9%.

ענקית האנרגיה האיטלקית ENI דיווחה אתמול אחר הצהריים כי חשפה , שאותה כינתה "הגדולה אי פעם במצרים, בים התיכון – ואולי אף אחת התגליות הגדולות מעולם". התגלית מעלה חשש כי מזכרי ההבנות שחתמו השותפות בתמר ובלווייתן עם חברות זרות הפועלות במצרים (בהן, יוניון פנוסה) - לא יבשילו לכדי הסכמים מחייבים .

בתום המסחר מדד ת"א 25 נפל ב-1.65%, מדד ת"א 100 ירד ב-1.5%. מדד הבנקים ירד ב-1.25%, ומדד נדל"ן 15 נחלש ב-0.2%. מנגד, מדד התקשורת עלה ב-0.2%.

תגובות השוק

"תגלית הגז מול חופי מצריים היא ללא ספק GAME CHANGER בסקטור הגז. השאלה המתבקשת כתוצאה מהגילוי הינה האם ההשקעה בסקטור כדאית?" מציין שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי ישראל בקבוצת פיוניר. "בזמן שנראה כי מדובר בבשורה רעה לשוק הגז הישראלי, בהסתכלות עמוקה יותר מאגר לוויתן הוא הנפגע הגדול יותר, בעוד מאגר תמר, אשר מיועד לצרכים פנימיים, ניזוק פחות מהגילוי".

"משמעות הגילוי הינה בעיקר כי מתווה הגז יאושר בקלות רבה יותר ובצורה מרוככת, על מנת לאפשר קידום מהיר של פיתוח המאגרים (ביחס לזמן שיידרש מהמאגר המצרי). ממשיך בן אריה "הסיבה לריכוך המתווה נעוצה בטענת נובל אנרג'י כי קהל היעד לייצוא הגז ממאגר לוויתן קטן משמעותית ולכן הפיתוח פחות משתלם כלכלית".

"מבחינת השקעה, יש לבחון את מניית ישראמקו (מאגר תמר) ומניית רציו (מאגר לוויתן) כשתי מניות נפרדות ושונות לחלוטין. ישראמקו הינה חברה תזרימית המפיקה גז ומוכרת אותו לשוק המקומי מזה זמן ולכן אמורה להתנהל כמניה יציבה באופן יחסי ובעלת דיבידנד גדול. מסכם בן אריה " מנגד, מניית רציו מייצגת חלום גדול של הפיכה ליצואן גז מוביל, אשר קהל הלקוחות שלה הולך ומצטמצם. היא מתאימה לחובבי סיכון גבוה אשר אינם חוששים מהשקעות בעלות אופי "בינארי" – הכל או כלום. בשלב זה לא מומלצת זניחה גורפת של השקעה בסקטור הגז".

"הירידות במניות הגז ממחישות את המחיר הגבוה שגובה מאיתנו הבירוקרטיה ותהליך קבלת ההחלטות הלא מוסדר. במידה והידיעה הזו נכונה (ואין סיבה שלא), עלולות להיות לכך השלכות מרחיקות לכת על תמונת המקרו המקומית", מציין עידן אזולאי מנהל השקעות ראשי אפסילון. "החל בהשפעה על שער החליפין, המשך באינפלציה וכלה ברווחיות מגזר הייצור. אלו חדשות רעות מאוד למשק".

בבית ההשקעות טופ אלפא ציינו, "המסחר בארץ נפתח היום בירידות שערים חדות של מעל לאחוז במדדים העיקריים, כאשר את הירידות מובילות מניות הגז – זאת ברקע תגלית הגז הענקית במצרים. תגלית גז זו שומטת את הקרקע תחת חלק מהותי ממתווה הגז אותו מנסה הממשלה לדחוף. כתוצאה מכך, יגדל הקושי בהשגת מימון לפיתוח שדה לוויתן וסביר שיגבר הלחץ להורדת מחיר הגז בחוזי תמר מציינים בית ההשקעות. 

"התפתחות אחרת שהיתה במהלך סף השבוע היא נאומו של סטנלי פישר, סגן הנגידה האמריקאית, בו רמז שהפד עדיין מתכנן להעלות רבית בקרוב ושהסערה בשווקים לא שינתה את תוכניותיו, זאת בניגוד לתקוות של גורמים רבים.  הצהרה זו היא בין הגורמים לירידות שנרשמו הבוקר במסחר באסיה ובפתיחת המסחר באירופה. סביר להניח שהתנודתיות בשווקי העולם תימשך בטווח הקרוב, כאשר הטריגר לירידות נוספות, אם יגיע, יהיה חידוש נפילות חדות בסין".

שמעון אוליאל, מנהל מחלקת המחקר בבית ההשקעות אנליסט הסביר כי "לחדשות ממצרים השפעה שלילית על מאגר לוויתן (שנשען ברובו על יצוא) והשפעה במידה פחותה על מאגר תמר. עם זאת קשה להעריך עד כמה הירידה היום במחירי המחזיקות במאגרים משקללת את כל המידע. יש אי בהירות לגבי הממצאים במצרים. למשל מה הכמות של הגז שיוכלו להפיק? כמה זמן ייקח? מציאת הגז היא התממשות של אחד הסיכונים למציאת גז באיזור. קודם, ניתן היה להעריך כי חדשות על מציאת גז יגיעו דווקא מקפריסין מאחר ושם חברות גדולות פועלות לחיפוש גז ומאחר ובמצרים אין יציבות שלטונית וביטחונית. השאלה הגדולה היא עד כמה ייפגע הביקוש לגז של לוויתן ממצריים. השוק המצרי מתאפיין בעודפי ביקוש שנבעו מרידה בהשקעות בפיתוח מאגרים בשנים האחרונות. לכן ההערכה היא שככל שהמספרים לגבי המאגר במצריים נכונים והוא אכן יפותח תוך מספר שנים, הרי שבעוד מספר שנים המשק המצרי כמעט ולא יצטרך לייבא גז מישראל, אך כנראה לא ייצא גז". 

בורסות וול סטריט נסחרות במגמה שלילית את יום המסחר האחרון של אחד החודשים התנודתיים ביותר בתולדותיהן, על רקע התחזקות ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בארה"ב בחודש הבא. מדד דאו ג'ונס  נסוג ב-0.6%; מדד S&P 500 מאבד 0.5%; מדד נאסד"ק  יורד ב-0.4%.

סאטקום מערכות מקבוצת יורוקום, העוסקת במתן שירותי תקשורת, בעיקר באמצעות תשתית לוויין, פירסמה היום את דוחותיה הכספיים לרבעון השני ולמחצית הראשונה של שנת 2015. ההכנסות ברבעון השני של השנה הסתכמו בכ-10.5 מיליון דולר לעומת כ-11.3 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד ולעומת כ-9.9 מיליון דולר ברבעון הראשון של שנת 2015. הרווח הנקי ברבעון השני הסתכם בכ-248 אלף דולר בהשוואה להפסד של כ-507 אלף דולר ברבעון המקביל אשתקד ולעומת רווח נקי של כ-144 אלף דולר ברבעון הראשון של שנת 2015.

גם קבוצת אשטרום פירסמה את תוצאותיה הכספיות לסיכום הרבעון השני של שנת 2015. הקבוצה סיימה את הרבעון השני של שנת 2015 עם צמיחה של כ- 10% בהכנסות לכ- 761.7 מיליון שקל, בהשוואה לכ- 693.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.  בשורה התחתונה, סיימה קבוצת אשטרום את הרבעון השני של שנת 2015 עם צמיחה ברווח המיוחס לבעלי המניות שהסתכם לכ-12.3 מיליון שקל.

גם תוצאות הדו"חות הכספיים של אלקו לרבעון השני המשקפים המשך צמיחה כדלקמן: הכנסות הקבוצה ברבעון השני של 2015 צמחו בכ-15.6% לכ- 1.9 מיליארד שקל. הרווח הנקי ברבעון עלה לכ- 24 מיליון שקל לעומת הפסד של כ- 45 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

אנדימד מדווחת על המשך צמיחה חדה בתוצאות הרבעון השני של 2015: זינוק של 60% בהכנסות אנדימד לכ-3.5 מיליון דולר; שיעור הרווח הגולמי עלה לכ-55.5% מסך ההכנסות; ההפסד התפעולי הצטמצם במעט חרף גידול בהוצאות הפיתוח התומכות בצמיחה המהירה .

בנק השקעות H.C. Wainwright נותן המלצת קנייה לכן-פייט עם מחיר יעד של 4 דולר. הסיבה: החברה נערכת לניסויים במוצר CF101 לטיפול בפסוריאזיס ובדלקת פרקים. הניסוי בדלקת פרקים עשוי להתחיל ברבעון הראשון של 2016. בנוסף, החברה ממשיכה לגייס מטופלים לשלב השני בניסוי קליני במוצר CF102 לסרטן הכבד, וגיוס זה צפוי להסתיים ברבעון השני של 2016. על פי בנק ההשקעות לחברה פורטפוליו רחב של מוצרים הנמצאים בשלבים שונים בניסויים קליניים – מה שהופך אותה לאטרקטיבית למשקיעים לטווח ארוך. 

ת"א 25
ת"א 100
ת"א נדל"ן
מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker