מיילן מתכננת למחוק את פריגו מהמסחר לאחר קבלת הצעת הרכש

פרסום דו"ח מיידי לבורסה בהודעה מראש של שלושה חודשים הוא כל מה שמיילן תידרש לעשות כדי לממש את כוונתה למחוק את פריגו מת"א

יורם גביזון

"השוק הישראלי חשוב לנו. נשמח להיסחר בתל אביב בעקבות השלמת רכישת פריגו" - כך אמר ג'ון שיהאן, סמנכ"ל הכספים של חברת מיילן לפני חודשיים, בפגישה שקיים עם יוסי ביינארט, מנכ"ל הבורסה.

המסר של שיהאן כוון לאוזני המשקיעים המוסדיים הישראליים, שמחזיקים במניותיה של פריגו, ונועד לשכנעם לתמוך בעסקה לרכישת פריגו על ידי מיילן. הצעת הרכש המחייבת לרכישת פריגו עדיין לא פורסמה. ואולם בשלב זה נראה שיש סבירות גדולה יותר שפריגו תימחק מהמסחר בתל אביב מאשר שמיילן תיסחר בה. מבחינת הבורסה בתל אביב, שמשוועת להגדלת הסחירות, מחיקתה מהמסחר של החברה הרביעית מבחינת היקף המסחר בה היא חדשה גרועה.

ג'ודי בראוןצילום: עופר וקנין

הטיוטה הרביעית להצעת הרכש של מיילן, שפורסמה ביום שישי שעבר, מגלה מהן תוכניותיה של מיילן עבור פריגו, במקרה שהצעת הרכש של מיילן לרכישת פריגו תזכה לתמיכה של יותר מ–50% מבעלי המניות של פריגו - אך פחות מ–80% הדרושים לצורך ביצוע רכישה כפויה של יתר המניות ומיזוג מלא בין החברות. מיילן מתכוונת למחוק את מניותיה של פריגו מהמסחר בבורסה של ניו יורק ובבורסה של תל אביב מיד לאחר השלמת הצעת הרכש.

מיילן מציינת שלפי הנחיות הבורסה של ניו יורק היא תשקול את מחיקת מניותיה של פריגו מהמסחר אם המספר הכולל של בעלי מניות פריגו יהיה נמוך מ–400, או אם המספר הכולל של בעלי מניותיה של פריגו יהיה נמוך מ–1,200 והמסחר החודשי הממוצע יירד מתחת ל–100 אלף מניות ב–12 החודשים האחרונים (המסחר ביום שישי שעבר היה מיליון מניות) או אם המספר הכולל של המחזיקים במניות פריגו, מחוץ לנושאי משרה ודירקטורים בחברה ומשקיעים המחזיקים ב–10% או יותר ממניותיה של החברה, יירד מתחת ל–600 אלף.

אם מספר בעלי המניות של פריגו יהיה נמוך מ–400 (המניות נספרות על פי הגופים המחזיקים בהם) תפעל מיילן לבטל את מעמדה של פריגו כחברה מדווחת על פי חוק ניירות ערך האמריקאי, כך שגם המידע שיקבלו בעלי מניות המיעוט יהיה באיכות נמוכה יותר.

מחיקת מנייתה של פריגו מהמסחר בתל אביב כמניה דואלית ניתנת לפי חוק ניירות ערך, והנחיות הבורסה לניירות ערך בתל אביב בהודעה של שלושה חודשים מראש, באמצעות פרסום דו"ח מיידי לבורסה ופרסום בשני עיתונים. מחיקת המניה מותנית בכך שקודם למתן הדיווח על הכוונה למחוק את המניה מהמסחר בבורסה, המניות לא נמחקו מהמסחר בניו יורק, המסחר בבורסה של ניו יורק לא הושעה - והבורסה של ניו יורק לא הכריזה על כוונתה להשעות את המסחר במניותיה של פריגו או למחוק אותן מהמסחר.

מחיקת מניית פריגו תשפיע לרעה על הנזילות של המסחר במניה, וכתוצאה מכך על ערכה, בעיקר בהתחשב בעובדה שהרוכש של המניה יהיה בעל מניות מיעוט בחברה שכפופה לחוק החברות ההולנדי. החוק מאפשר לרוברט קורי, יו"ר החברה, לשלוט בה כל עוד רצונו בכך, ולכן פוטנציאל עליית הערך של מניית מיילן, כתוצאה ממאבק שליטה על החברה. בעלי מניותיה של פריגו חשופים לסיכון נוסף אם מיילן תחזיק ב–50.01% ממניותיה של פריגו בעקבות הצעת הרכש - שיעור אחזקה שיאפשר לה להחליף את הדירקטוריון ולמחוק את המניה מהבורסה.

מניות פריגו נחשבות Margin Securities - מניות שברוקרים רשאים לתת אשראי לבעליהן נגד שעבוד המניות. בעקבות הצעת הרכש, מניות פריגו עלולות לא להיחשב יותר מניות שניתן לשעבדן כנגד אשראי לפי תקנות האשראי של הבנק המרכזי האמריקאי, וגם מבחינה זו ערכן יירד.

הסבירות שפריגו תהפוך למניה לא סחירה בחברה, שנשלטת על ידי מיילן, עלולה להפעיל לחץ על בעלי המניות של פריגו שאינם נוטים לתמוך בהצעת הרכש של מיילן, משום שכל תוצאה למעט דחייה מוחלטת של הצעת הרכש, כלומר רוב של 50.01% למתנגדים, עלולה לפגוע בשווי הנכס שבידיהם ולהצריך מהלכים משפטיים כדי להגן עליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker