שוק מנהלי התיקים הפרטיים: 10 חברות מנהלות 
72% מהנכסים בשווי 161 מיליארד שקל

86 אלף לקוחות פרטיים בישראל משתמשים בניהול אישי לתיקי ההשקעות שלהם, ומשלמים יחד דמי ניהול המוערכים ב–1.3 מיליארד שקל ■ ניהול תיק פרטי מותנה בדרך כלל ברף מינימלי של 200 אלף שקל ■ בשוק פועלות 124 חברות, לעומת 120 ביוני 2014

אסא ששון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עשר חברות בלבד מנהלות 72% משווי הנכסים בתיקי ההשקעות של לקוחות שאינם גופים מוסדיים, כלומר לקוחות פרטיים - כך לפי סקירה של רשות ניירות ערך שהתפרסמה אתמול ונכונה לסוף יוני. מדובר בנתון זהה לסקירה שנערכה בסוף יוני 2014.

תעשיית ניהול התיקים ללקוחות פרטיים מנהלת 161 מיליארד שקל, לעומת כ–240 מיליארד שקל המנוהלים בקרנות הנאמנות. ניהול תיקים הוא ניהול השקעות ללקוחות על פי צורכיהם והעדפותיהם האישיים. בתי ההשקעות הסכימו בעבר לנהל רק תיקים של יותר מכחצי מיליון שקל, אך הם הורידו את הרף עד לכ–200 אלף שקל. מרבית הכספים מושקעים בקרנות נאמנות. מגזר זה מונה כ–88 אלף לקוחות, שמהם כ–86 אלף לקוחות מוגדרים פרטיים 
וכ–2,000 לקוחות הם לקוחות מוסדיים. בשוק פועלות כיום 124 חברות, לעומת 120 ביוני 2014.

שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך
שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: דניאל בר און

ברשות בדקו את חלקם של תיקי הקרנות מסך תיקי ההשקעות הפרטיים, ומצאו כי שוויים הוא כ-17% מהשווי הקיים בתעשייה - כלומר, 27.3 מיליארד שקל - אף שהקרנות מנהלות 36% מהתיקים.

עוד מראה הדו"ח של הרשות כי בחלוקה לפי מספר הלקוחות בין חברות לניהול תיק השקעות שיש להן זיקה לנכס פיננסי לבין חברות שעוסקות בשיווק השקעות ללא זיקה לנכס פיננסי - רק ל–22% אין זיקה לנכס פיננסי. כלומר, החברות בעלות זיקה לנכס כמו ניהול קרנות נאמנות או קופות גמל שולטות בשוק ניהול התיקים.

נתון נוסף שמצביע עד כמה המגזר ריכוזי הוא פילוח החברות בעלות רישיון לניהול תיקי השקעות לפי שווי נכסים מנוהל עבור לקוחות שאינם מוסדיים. נתוני הרשות מראים כי עשר חברות בלבד מנהלות תיקים בשווי של יותר מ–5 מיליארד שקל. המשמעות היא שכ–8% מהחברות בשוק מנהלות כ–72% מהנכסים.

הרשות לא מספקת נתונים פיננסיים על הכנסות החברות במגזר זה, אך ידוע כי דמי הניהול הממוצעים ללקוח שאינו מוסדי הם כ-0.5%–0.8%, ואילו לקוח מוסדי ישלם דמי ניהול של כ–0.3% בלבד. זאת, מאחר שדמי הניהול תלויים בגודל התיק, ותיקי המוסדיים הם בעלי הקיף כספי גדול במיוחד. כך שניתן להעריך כי דמי הניהול במגזר מסתכמים בכ–1.3 מיליארד שקל.

מקור הכנסה נוסף של מנהלי התיקים הוא החזר עמלות בגין פעולות מסחר שהם מבצעים ללקוחות. הכנסות אלה הן כ–5% בלבד מכלל ההכנסות של כ–80% מהחברות. ואילו רק לחברה אחת הוא משמש 100% מההכנסות, כלומר חברה שלא גובה דמי ניהול אלה מקבלת רק החזרי עמלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker