שבוע המסחר הסוער הביא לפדיונות של כ-4.2 מיליארד שקל

הפדיונות בקרנות המסורתיות הגיעו ל-3.7 מיליארד שקל, מתוכם 60% נרשמו ביום שני שעבר ■ היום לא נרשמים פדיונות כלל

עמרי זרחוביץ'

שבוע המסחר הקודם היה אחד מהשבועות הסוערים והתנודתיים מאז המשבר הכלכלי ב-2008, על רקע חשש להאטה בסין. בסיכומו של דבר איבד מדד ת"א 25 (המעו"ף) 5.8% ות"א 100 נחלש ב-5.3%. מדד נאסד"ק עלה ב-2.6%, ומדד דאו ג'ונס טיפס ב-1.1%. למרות הסיומת החיובית בבורסות וול סטריט, התאפיין השבוע בלחץ של המשקיעים, שבא לידי ביטוי בפדיונות גבוהים מאוד, בעיקר ביום שני. היום לא נרשמים פדיונות כלל.

הפדיון השבועי הסתכם בכ-4.2 מיליארד שקל – כ-3.7 מיליארד שקל בקרנות המנוהלות וכ-500 מיליון שקל בקרנות המחקות, כך על פי אומדנים והערכות שבוצעו ע"י כלכלני מיטב דש. 60% מהפדיונות בקרנות המסורתיות היו ביום שני בשבוע שעבר. הסיבה לכך היא שעיקר הלחץ בשווקים היה באותו יום. סיבה נוספת היא שהפדיונות ביום שני כללו גם את הפקודות שניתנו ביום ראשון לגבי חו"ל, אך מכיוון שלא היה מסחר, הן מומשו בפועל רק יום לאחר מכן.

הבורסה בתל אביב
הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

עיקר הפדיונות היו בקרנות אג"ח כללי, בעיקר באלו שבהן מעורבות חשיפה מנייתית, והם הסתכמו בכ-1.7 מיליארד שקל – הפדיון השבועי הכבד ביותר מאז דצמבר 2014. מתחילת החודש רשמו קרנות אג"ח כללי, שהיו בראש טבלת הגיוסים עד לפני השבוע האחרון, פדיונות של כ-1.1 מיליארד שקל. נכון ל-27 באוגוסט, מנהלת תעשיית הקרנות כ-241 מיליארד שקל, מתוכם כ-210 מיליארד שקל בקרנות המסורתיות והשאר בקרנות הכספיות.

בקרנות המנייתיות נרשמו פדיונות של 933 מיליון שקל, בקרנות אג"ח מדינה וצמוד מדד היו פדיונות של 721 מיליון שקל, בקרנות אג"ח שקליות בוצעו פדיונות של 194 מיליון שקל, קרנות אג"ח חברות והמרה היו פדיונות של 359 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker