ההקלטה על פרשת המין בבנק הפועלים: "ציון קינן מעורב בזה עד הראש"

מוטי זיסר במתקפה משולבת על בנק הפועלים: שכר את שירותיו של איש יחסי הציבור רונן צור, ואת עו"ד יעקב בורובסקי, שפנה לראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה בדרישה שיפתח בחקירה נגד ציון קינן ■ הפועלים מסרב להגיב לדברים

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

אילן אמיר: "ציון קינן מעורב בזה עד הראש (...) שמעון גל אמר במפורש שציון אתו, והם יד ביד, הוא אמר את זה, הכל מוקלט. היא הקליטה אותו, מסרה את סלילי ההקלטה לדינה אפרתי (השופטת בדימוס שמונתה לבדיקת הפרשה; ש"ש) (....) אם היא תסתיר משהו, היא תואשם בהשמדת ראיות. אתה מבין? היא יכולה להסתבך, היא תצטרך להציג הכל — והכל ייראה כמו מאפיה אחת גדולה (...) יש הקלטות של השיכור (שמעון גל; ש"ש), שאומר שהוא פועל בשתיקתו של ציון, וזה, ציון נותן לו גיבוי, וזה על דעתו".

מוטי זיסר: "היא הקליטה אותו כשהוא אומר את זה".

אילן אמירצילום: מוטי קמחי

אמיר: "כן".

(מתוך ההקלטות של השיחות בין מוטי זיסר לאילן אמיר)

פרסום ההקלטות של השיחות בין הטייקון לשעבר מוטי זיסר לאילן אמיר, לשעבר מבכירי בנק הפועלים, תפס את ציון קינן, מנכ"ל הבנק, בחופשה משפחתית באירופה. מקורביו אומרים שאינו מוטרד מההתפתחויות — אבל קשה להאמין לכך. פרשת המין שבה עוסקות ההקלטות — שמנסה הפועלים להשתיק במשך יותר משנתיים — היא עוד אחת בשורה של שערוריות שפקדו את הבנק בעשור האחרון. זו פרשה שלא ראוי היה שתפקוד מוסד פיננסי גדול, והיא מזיקה למוניטין שלו.

הפרשה נסבה על טענות כי שמעון גל, כשהיה מנהל החטיבה העסקית בבנק, ניהל רומן עם עובדת הכפופה למרותו. העובדת היתה העוזרת האישית שלו, וקודמה לפני כמה שנים לתפקיד מנהלת סקטור בחטיבה העסקית — האמונה על מתן אשראי ללווים ולתאגידים הגדולים במשק. חטיבה זו העמידה אשראי בשנים האחרונות בין השאר לאליעזר פישמן, לנוחי דנקנר, ליצחק תשובה ולשרגא בירן.

על רקע מערכת היחסים בין גל לעובדת — שטיבה אינו ברור, ולא ברור אם היתה מרצון, או שהיה בה כדי עבירה על החוק למניעת הטרדה מינית, או אולי אף עבירות חמורות מכך — עזב אמיר את הבנק לפני שנתיים. אמיר היה המשנה למנהל החטיבה העסקית, ושנה לאחר עזיבתו עזב את הבנק גם גל, הממונה על החטיבה העסקית, ומונתה שופטת בדימוס לבדיקת הפרשה.

ציון קינןצילום: עופר וקנין

רק באחרונה הצליח בנק הפועלים למנוע תביעה של העובדת נגדו, שהיתה חושפת את הפרשה כולה. העובדת הצטיידה בעורכי דין, ובהם אביגדור פלדמן, ואלה ניהלו עבורה משא ומתן לא שגרתי עם הבנק. בסופו הוסר איום התביעה, והעובדת מונתה למנכ"לית של אחת החברות בקבוצת בנק הפועלים.

מאחורי פרסום ההקלטות עומדת תאוות נקם שאחזה בזיסר, שהסתבך עם הבנק לאחר שלא עמד בהחזר הלוואה בסך כמיליארד שקל שהעניק לו. אבל גם אם שמים בצד את האמוציות העזות ותאוות הנקם שאחזו בזיסר ובאמיר, כפי שניכר משיחתם, ומתעלמים מהאינטרסים שלהם לפגוע בגל ובקינן, נשארת עננה אחת גדול מעל קינן, שעלולה להשפיע על המשך כהונתו. זו מתמצה בשאלה: האם קינן ידע על יחסי המרות לכאורה בין גל לעובדת, שאותה קידם גל ממעמד של עוזרתו האישית למנהלת סקטור?

זיסר הופך כעת עולמות כדי להוכיח שקינן ידע על מערכת היחסים. אם הדבר נכון, נשאלת השאלה מדוע טען במשך זמן רב שלא ידע דבר, אלא רק שמע שמועות. כך טען קינן גם בפני מבקר הפנים של הבנק ובפני הפיקוח על הבנקים.

עוד אפשר לתהות מדוע קינן לא עשה דבר כשאמיר יידע אותו על מערכת היחסים הבעייתית. כפי שאמיר מספר לזיסר בשיחה שבה הקליט אותו זיסר ללא ידיעתו:

אמיר: "כשאילן (מדבר על עצמו בגוף שלישי; ש"ש) בא אליך ואמר לך שיש לו ויכוח עם גל כי הוא מנהל רומן עם 'איקס' (העובדת; ש"ש), מה אמרת לו? מה, אתה היית אתם במיטה? זה מה שהוא אמר לי (...) ציון, אם הייתי בא ואומר לך שיש לי לקוח בעייתי ושאתה הולך להפסיד 50 מיליון שקל, מה היית אומר לי? 'היית בחדר הישיבות של הדירקטוריון כשהם אמרו שהם הולכים לפשיטת רגל?' לא. היית אומר, אילן, תקשיב, לך תעשה את כל הפעולות בשביל למנוע נזק לבנק, נכון?"

צילום: מוטי מילרוד

תאוות נקם 
לאחר קריסה

זיסר פתח בשבוע שעבר במתקפה משולבת על בנק הפועלים. הטייקון שקרס, המונע בעיקר מתאוות נקם במי שבעיניו הביאו לקריסתו — קינן וגל — מתכוון לעשות הכל כדי שקינן יסיים את תפקידו בבנק. המתקפה נועדה, ככל הנראה, לגרום בשלב הראשון להשעייתו של קינן מתפקיד מנכ"ל בנק הפועלים, ולפתיחת חקירה פלילית בעניין פרשת המין בבנק. נראה כי זיסר מקווה לטעון בהמשך כי בנק הפועלים לא פעל משיקולים ענייניים ומקצועיים כשהחליט לפעול לגביית החובות הענקיים שזיסר התקשה לעמוד בהחזרם; וכשהבנק פנה לבית המשפט בעניינו.

זיסר שכר חוקרים פרטיים שיאספו חומר על קינן וגל, והקליט בסתר את אמיר, שהסתכסך עם השניים ועזב את הבנק. באחרונה זיסר שכר את שירותיו של איש יחסי הציבור רונן צור, שיטפל בצד התקשורתי של מאבקו; את שירותיו של עו"ד יעקב בורובסקי, לשעבר תנ"צ במשטרה, במטרה שיפנה למני יצחקי, ראש אגף החקירות במשטרה, ויבקש לפתוח בחקירה פלילית נגד בכירי בנק הפועלים; ואת עו"ד רוני אלוני סדובניק, הידועה בתחום עבירות המין, במטרה שתפנה לפיקוח על הבנקים ותדרוש מחדוה בר, שנכנסה ביום שישי האחרון באופן רשמי לתפקיד המפקחת על הבנקים, לפתוח בחקירה נגד בכירי בנק הפועלים. נראה שזיסר — שמתקשה בהחזר חובותיו — אינו חוסך בכספים ככל שהדבר נוגע לניהול מאבקו בבנק הפועלים.

ההקלטות ששודרו, והמכתבים ששיגרו בורובסקי (למשטרה) ואלוני סדובניק (לפיקוח על הבנקים), הם רק ההתחלה, על פי זיסר. הוא פנה גם ליו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, ולדירקטוריון בנק הפועלים, שבראשו עומד יאיר סרוסי, הידוע כמי שהיה מקורב לגל והביא אותו לבנק הפועלים מבנק מזרחי טפחות.

זיסר מאמין שבעקבות מהלכיו קינן יושעה מתפקידו כמנכ"ל הבנק כבר בתוך כמה ימים. הוא אף דורש זאת מהדירקטוריון.

נבחרת עורכי הדין 
של זיסר

הטענות שמעלים עורכי הדין ואיש יחסי הציבורים שאת שירותיהם שכר של זיסר נוגעות לכמה נקודות עיקריות, שמצדיקות לדעתם פתיחת חקירה נגד קינן ונגד בכירים נוספים בהנהלת הבנק, ובהם סרוסי והיועצים המשפטיים של הבנק. הטענה המרכזית היא כי ההנהלה ידעה על מערכת היחסים הבעייתית.

אלוני סדובניק כתבה לפיקוח על הבנקים כי "על פי התמליל עולה כי לכאורה בצמרת הבנק היה ידוע מזה תקופה ממושכת על פרשה חמורה של ניצול מיני מצד מנהלים כלפי עובדת הבנק, כשמדובר לכאורה בריבוי מקרים שבוצעו בעובדת והמצויים ברף הגבוה ביותר של החוק למניעת הטרדה מינית — ומהווים לכאורה גם עבירה על סעיף בחוק העונשין, המגדיר מעשים אלה כאונס לכל דבר ועניין — ומעשים אלה כלל לא הובאו לידיעת הרשויות הרגולטוריות המוסמכות לפקח על תפקוד מנהלי התאגיד". כמו כן, לטענתה, "משלא הובאו הדברים לחקירה, יש חשש לעבירה על סעיף לחוק העונשין בדבר איסור לסייע להסתיר עבירה".

סוגיה נוספת שאליה מתייחסת אלוני סדובניק היא חשיפת TheMarker, שלפיה העובדת הבכירה שהיתה מעורבת בפרשת המין ניהלה משא ומתן עם הבנק, שבסופו היא מונתה לתפקיד מנכ"לית חברה מקבוצת בנק הפועלים. בשיחה בינו לבין לזיסר אמר לו אמיר: "שלא יהיה לך ספק שהיא קיבלה פיצוי כספי. פיצוי וגם קידום". במקום אחר בשיחה ביניהם העריך אמיר את הפיצוי שקיבלה בעקבות המגעים שבהם היה מעורב עורך הדין שלה בכמה מיליוני שקלים.

סדובניק כותבת כי יש לבדוק אם שולמו כספים מקופת הבנק במסגרת הפרשה, באיזה הליך אושרו התשלומים, וכיצד דווחו בדו"חות הכספיים של הבנק. כמו כן, לדבריה, "נשאלת השאלה האם נקט מנהל הבנק פעולה משפטית של דרישת שיפוי מטעם המנהל המטריד?", ובנוסף — "אם החליט מנהל הבנק לראות בכספים שהוציא הבנק בפרשה כסוג של 'חוב אבוד', באילו נהלים נאחז לצורך כך? האם בוצעו פעולות ויתור על כספי שיפוי הבנק בידיעת הרגולטור? הדירקטוריון? בעלי המניות? רשות ניירות ערך?"

בורובסקי פנה לראש אגף החקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי, וכתב כי בהפועלים גובש הסכם שלפיו "העובדת מקבלת הטבות כלשהן, לרבות קידום לתפקיד מנכ"ל של אחת מחברות הבת של הבנק. קל להניח שהתמורה היתה שתיקת העובדת ואי־הגשת תלונה לגורמי האכיפה. עוד עולה בוודאות כי העובדת פוצתה בסכום כסף גדול, בנוסף לכל ההטבות האחרות והקידום בתפקיד. כלומר — החשד הוא שהבנק בחר לשלם דמי שתיקה לאותה עובדת עבור טיוח והסתרה של עבירות פליליות שהתרחשו בין כתליו, ובכך שיחד את העובדת בכסף, כמו גם בטובות הנאה אחרות".

ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, 2011צילום: תומר אפלבאום

לטענת בורובסקי, "מהפרשה עולה חשד כבד לביצוע עבירות פליליות חמורות וניסיון להסתרה ולמניעת מידע שחייב היה להגיע אל רשויות האכיפה. קשירת הקשר להסתרה בוצעה על ידי מנכ"ל בנק הפועלים יחד עם המעורבים בפרשה, וככל הנראה בעלי תפקידים אחרים בבנק, שכן על פי ההקלטה שפורסמה, הבנק חשש מפרסום הפרשה, ובאופן זה ניצלה העובדת את הבנק וסחטה הסכם מפליג — סוג של 'דמי לא יחרץ'".

בורובסקי שלח מכתבים ברוח דומה גם לרשות ניירות ערך, במטרה לדחוק ביו"ר הרשות, שמואל האוזר, לפעול. זאת, כמי שאחראי על שקיפות החברות הציבוריות, ובהן בנק הפועלים, כלפי בעלי המניות שלהן. בפנייה להאוזר כותב בורובסקי כי "הפרשה כה חמורה עד שיש מקום להשעות לאלתר את כל מי שנגע והיה מעורב בה, בכל הדרגים, החל מחברי הדירקטוריון — אם מי מהם היה מעורב — דרך המנכ"ל ומטה, עד לסיום הבירור והחקירה (שאין ספק בלבנו שתיפתח)". לטענתו, על בנק הפועלים היה לדווח על הפרשה לציבור באופן רשמי בדיווח לבורסה, היות שתשלום כספים מכספי הבנק כ"דמי שתיקה" לכאורה מחויב בגילוי נאות לציבור המשקיעים.

לבסוף מנסה זיסר באמצעות שלוחיו להפעיל לחץ על חברי דירקטוריון בנק הפועלים באופן ישיר. גם אליהם הוא פונה עם טענות דומות, ובראשן טענה אחת ייחודית, שלפיה עשויה להיות מוטלת עליהם אחריות אישית. הוא כותב לדירקטוריון: "אנו סבורים כי אם מי מבין חברי הדירקטוריון ידע ו/או היה עליו לדעת על המתרחש ו/או היה מעורב בדרך כזאת או אחרת בפרשה או בהסדר או בדרכי פתרונה, הרי שחלה אחריות אישית על כל אחד ואחת מן הדירקטורים שידע ולא פעל כנדרש וכמתחייב".

נראה כי לא סתם בוחר בורובסקי להפעיל מנוף לחץ על דירקטוריון בנק הפועלים. דירקטור אחד בבנק מוזכר בשיחה בין אמיר לזיסר כמי שאמיר עידכן אותו בפרטי הרומן בין גל לעובדת בזמן אמת — וטען בפניו כי הדבר גורם נזק לבנק — אך הדירקטור בחר להתעלם מכך.

אמיר: "למה הוא (הדירקטור; ש"ש) שותק? כי הוא יודע את האמת, למה? למה? למה הוא היחיד שיודע את האמת, הוא יודע את האמת, כי הוא מקבל 500–600 אלף שקל בשנה (...) למה שיפתח את הפה? (...) הוא התקרנף. בן אדם שמקבל חצי מיליון שקל בשנה".

זיסר: "והוא מוכן להכשיר את כל השרצים של ציון?"

אמיר: "להכשיר — אבל הוא שותק, הוא לא מכשיר, הוא שותק, הוא לא יקום ויעשה משהו, הוא יודע".

"אחד המקומות 
היותר מושחתים"

זיסר לאמיר: "הקונצרט מתחיל במכתב לבנק ישראל (...) המכתב שבנק ישראל הולך לקבל הוא בכלל קודם כל בנושא שלי ועל הדרך הוא יפרט על גל, שזאת היתה התנכלות אישית. שזה היה כמו מטרה מסומנת שרוצים לעשות. יספרו את כל השתלשלות העניינים, יגידו שהוא ניצל את מרותו, את כל הדברים שהוא עשה במשרד, כפה את עצמו, כל הדברים האלה, ושמבקשים דבר ראשון שבנק ישראל יבדוק את זה".

אמיר: "ומה יעשה (בנק ישראל; ש"ש)? יתערב?"

זיסר: "אני אומר לך חד־משמעית שזה ייגמר בחקירה פלילית (...) אני אומר לך באחריות מלאה שקינן, מיום שזה מתחיל — כמה ימים אחר כך הוא יושעה לבדיקה (...) ולא סתם יושעה — הוא יושעה בצורה כזאת ש...".

אמיר: "מה הנימוק?"

זיסר: "הנימוק יהיה שהבנק הזה זה אחד המקומות היותר מושחתים שהיו".

אם בנק ישראל והמפקחת על הבנקים לא יפתחו בבדיקה, זיסר מתכנן לפנות גם לבית המשפט. הוא מעוניין להראות, בין השאר, כי גל לא היה יציב כשטיפל בענייני ההלוואה של זיסר, שכן היה באותה עת סחיט, על רקע מערכת היחסים שניהל עם העובדת הכפופה לו.

נראה כי העיתוי של זיסר קשור גם לחילופי המשמרות בפיקוח על הבנקים. המפקח שסיים שלשום את תפקידו, דודו זקן, לא עשה דבר עד היום בכל הנוגע לפרשה, וזיסר מקווה שמחליפתו, בר, תבחר להורות על בדיקה של הפרשה. עם זאת, לפי שעה בנק ישראל חוזר על תגובתו מהשנים האחרונות, שלפיה מדובר בעניין לבדיקת המשטרה.

למרות בקשות חוזרות ונשנות, בנק הפועלים סירב להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker