וידויו של בנקאי בכיר: "אני מטפל בגדולי המשק, מניות, מימון - והרשעים, אלוהים מפיל אותם"

מה יעלה בגורלו של אילן אמיר, הבכיר לשעבר בבנק הפועלים, שהוקלט בסתר על ידי מוטי זיסר? ■ בחברה שבה הוא שותף כיום - ועובדת מול בנק הפועלים, שוברים את הראש מה לעשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

אילן אמיר — שעזב את בנק הפועלים על רקע פרשת המין — שומר על שקט מאז  2013 . הוא נמנע מהופעות בתקשורת, ואמנם דיבר עם עיתונאים לעתים במסגרת עבודתו בשוק ההון, אבל נמנע מכל התייחסות לפרשה שהובילה לעזיבתו את
בנק הפועלים והסעירה את מערכת הבנקאות — גם שלא לציטוט — אף שעיתונאים לא הפסיקו להטרידו בשאלות.

בשבוע שעבר נזרק אמיר לאור הזרקורים, לאחר שמוטי זיסר טמן לו פח והקליט שיחה ביניהם. אמיר מצא את השיחה בינו לבין זיסר, שהאמין כי היא שיחת נפש, משודרת במהדורת חדשות מרכזית ומצוטטת בעיתון. בשיחה הזאת הוא הוציא את כל מה ששמר בבטן במשך זמן רב על הפרשה שהביאה, לדבריו באותה שיחה, לפרישתו מהבנק. אמיר משמש כיום שותף בכיר בחברת הייעוץ ובנקאות ההשקעות גיזה זינגר אבן, ומנהל אותה בפועל לצד יריב פילוסוף ואודי רוזנברג. במסגרת עבודתו הוא עובד מול בנק הפועלים. בגיזה זינגר אבן כבר בוחנים באופן לא פורמלי את האפשרות "להזיז אותו הצדה" בשל הרגישות שבכך.

אילן אמירצילום: מוטי קמחי

במאי 2013 עזב אמיר את בנק הפועלים. הוא היה אז סגן ראש החטיבה העסקית בבנק, כלומר סגנו של שמעון גל. העזיבה שלו הפתיעה את מערכת הבנקאות, שכן אמיר, שעבד בבנק יותר מ-20 שנה, נחשב למוערך על ידי קינן ומקורב אליו, ומי שמועמד בבוא היום להחליף את גל בתפקיד ראש החטיבה העסקית.

אחת השמועות שנפוצו אז היתה כי הרקע לעזיבתו היה שאמיר פנה לקינן וסיפר לו על הרומן של גל עם העובדת הכפופה לו. על פי דבריו של אמיר בשיחה עם זיסר, זו אכן הסיבה לעזיבתו. אמיר אף אמר לזיסר כי לפני שעזב את הבנק, סיפר לעוד כמה אנשים בבנק על העניין.

לפי הקלטת השיחה, אמיר סיפר לזיסר כי אמר בעבר לקינן: "איך אתה נותן גיבוי? (...) למה אתה לא (...) נותן לו בעיטה בתחת? הרי הוא מסבך גם אותך". בהמשך חלק אמיר עם זיסר את תחושותיו הקשות כלפי קינן והאופן שבו הוא מנהל את הבנק הפועלים. לדבריו, קינן "מנהל את העסק על פי רגשי נחיתות שלו — זה הוא מכה, זה הוא מחבק, זה הוא מקמבן, זה הוא משטנקר".

אמיר אף כינה את קינן כמה פעמים "עבריין". לדבריו, "מצדי הדבר הכי חשוב והכי נכון שיפטרו אותו, את האיש הזה. זה עבריין (...) זה פושע. זה מאפיונר ששולט בדירקטוריון, שולט בעובדים, שולט בארגון העובדים (...) אבל זה עבריין שמביא תוצאות".

מה היה האינטרס של אמיר כאשר פנה לקינן וסיפר לו על הרומן שמנהל גל עם העובדה הבכירה? ייתכן כי עשה זאת בשל דאגה לממשל התאגידי בבנק, אבל אפשרות אחרת היא כי אמיר ביקש להחליף את גל בתפקיד. וייתכן גם הסבר אחר — אבל כל עוד אילן אמיר ימשיך לשמור על שתיקה לא נדע אותו.

לא ניתן היה להשיג את תגובתו של אילן אמיר. מבנק הפועלים לא נמסרה תגובה.

"אני אעשה ממך פושט רגל"

שמעון גלצילום: מוטי קמחי

מהשיחה שהקליט זיסר עולה שהוא מונע מאכזבה מהיחס הקשה שקיבל בעיניו מאנשי בנק הפועלים, שפנו לבית המשפט בעניינו – לעומת היחס שקיבלו טייקונים אחרים מהבנק, כמו נוחי דנקנר, שאותו הוא מזכיר בשיחה כמה פעמים. אירוע נוסף שנצרב בזיכרונו של זיסר היה באחת הישיבות בבנק הפועלים, כשגל צעק עליו ליד אנשים נוספים, לדבריו, "אני אעשה ממך פושט רגל".

כך מופיעים הדברים בשיחה:

אילן אמיר: "עם אה, אבל מה אתה צריך? תשמע, כשבנאדם קם בבוקר את זה הוא אוהב  ואת ההוא הוא שונא וההוא מנכ"ל בנק שתפקידו מה שנקרא לעשות את הדברים באמות מידה שוות, שיוויוניות, והוא מנהל את העסק על פי הרגשי נחיתות שלו? זה הוא מכה, זה הוא מחבק, זה הוא מקמבן, זה הוא משטנקר, זה עבריין. זה בדיוק הדיון. האיש לא מאוזן. אתה יודע, התיק של נוחי לא יותר קל. בתיק של לבייב לא יותר קל משלך.

מוטי זיסר: "שכולם כיבדו אותו, ועד לרגע זה שום דבר לא קורה שם. כלום... אולי זה רק ציון וזה לא שמעון?"

אמיר: "שמעון הוא שליח ..."

זיסר: "שמעון הלך להרוג אותי, הוא, מה, אתה זוכר מה הוא צעק עליי? אתה זוכר איך הוא צעק עליי בחדר הישיבות? ... אעשה אותך פושט רגל'.

ציון קינן ונוחי דנקנרצילום: מוטי קמחי

הדילמה: לשתוק או לדבר

באחת השיחות ביניהם, משתף אמיר את זיסר בהתלבטויות שלו.

אמיר: "עמדתי בין שתי דילמות. אחד - זה לעשות מעשה, לעשות מעשה, לעשות מעשה של, להתמודד כל היום עם לחסל אנשים עם כל המשמעויות של זה, שבן אדם, עם תקציב אין סופי, של עורכי דין הכי טובים במדינה, ואני, מה שיש לי בשביל לפרנס את משפחתי ואת ילדיי אני צריך להקריב בשביל מאבק משפטי שמה תכליתו? להשמיד את כל העבריינים.

"האמונה שלי אמרה ותפיסת העולם שלי אמרה, לך תתקדם, תעשה ביזנס, תתפתח במה שאתה טוב בו, תקבל  עסקים ואני מקבל, שאני מטפל במגה ואני מטפל באפריקה, אני מטפל ביורוקום, אני מטפל, אני מטפל בגדולי המשק, עסקאות של מניות, עסקאות מימון, והרשעים, אלוהים מפיל אותם, יש להם איזה משהו שבסוף מפיל להם את הבית על הראש.

"כנראה שזה גם מה שקורה במציאות, אני לא הייתי צריך לעשות איזשהו מעשה כדי שיקרה מה שקורה, המצוקה נמצאת שם כל הזמן, אות קין למצחם בולט למרחוק, אתה יודע, כל בוקר כשהוא קם אות קין על מצחו הכל מזויף.

"תקשיב, הטמבל הזה, הווקנין, השמעון גל השיכור, ביום שהתפרסמה הכתבה בדה מרקר, היה צריך לפגוש איזה מנהלת סקטור הנדל"ן בפועלים, שהיא שטינקרית של ציון, בשביל להראות לה, כדי לתת לעולם שהוא עדיין רלוונטי. אז הוא הרים לה טלפון, בדיוק חבר שלי היה שם בפגישת עבודה, אז הוא מספר לי, 'תשמע, אני יושב אצל קלרה  הצבועה...מתקשר שמעון גל, שמעון, מה נשמע? אומר לה תשמעי אני מבטל  את הפגישה, אני לא יכול, כתבה בדה מרקר'...".

"עכשיו תבין, הוא מבין, מי מתנהג ככה? שעבריין, מגלים אותו במערומיו, אם אתה ישר דרך ואין לך דילמה עם מה שעשית אז אתה הולך בראש זקוף וממשיך הלאה, אבל אם אתה בורח ומסתתר, אז למה אתה בורח ומסתתר, אתה עבריין? הוא ביטל את הפגישה איתה כי אין לו מצב רוח, אתה מבין? כי הכל שוב פעם התגלה, מדי פעם צריך לפתוח להם את המורסה הזו שתצרוב להם בכל הכאב, אתה מבין מה אני אומר?

מוטי זיסרצילום: עופר וקנין

זיסר: "נו, אז הוא מצא פתרון נהדר, אז יש גם אחד זיסר שצריך גם על הדרך  להרוג אותו".

אמיר: נכון, זה חלק מהאג'נדה שלהם, שמה שנקרא אנשי שלומנו, ולא אנשי שלומנו לעניין ולא לעניין, למה לנוחי, למה לפישמן לא תובעים אותו? הוא חייב להם מיליארדים לפי מה שכתוב בעיתון".

זיסר: "חמישה מיליארד. . אה, אין לו דיפולט".

אמיר: "אין לו דיפולט? הפרשות לחובות מסופקים?".

זיסר: "סיפרתי לך כמה כל ההפרשות של אלביט? זאת אומרת אחרי, בשביל 400 מיליון שקל.."

אמיר: "הם יודעים, מה זה חשוב?"

זיסר: "אה, מה זה חשוב? את החברה הזאת הורגים".

אמיר: "זה לא חשוב, זה רק כזה, כי המהות נקבעה ביום ש... ביום שהתנהגו כלפיך ככה, אין שום קשר לחוב, מה הקשר? אצל לבייב נהגו ככה, אצל נוחי נהגו ככה, להפך, אצל נוחי הלכו אליו הביתה, ביום שידעו שהוא לא מחזיר את החוב הלכו אליו הביתה, למה? כי הוא דאג לך ל... לקומבינה, למה מי אתה בכלל? אפס מאופס, מעניין אותו בנק הפועלים, עבריין? מי  שעיניינו אותו זה מי שרצה שמחר ידאג לו והם דואגים אחד לשני".

זיסר: "גם דני עוד היה בתוך הסיפור הזה, ודאי, איזה שאלה, ודאי".

"אני כופה על ציון הסדרים"

חברת גיזה, שבה כאמור עובד אמיר, מייצגת לקוחות רבים שעובדים עם בנק הפועלים. באחרונה היא ייצגה את חברת שפיר, שסגרה מימון להארכת כביש 6 צפונה עם בנק הפועלים והובילה עסקה של משאב שבה ביצעה החברה מימון מחדש לחוב של 600 מיליון שקל מול כמה בנקים, בהובלת בנק הפועלים.

בימים אלה משמש אמיר כיועץ של אפריקה ישראל בגיבוש תוכנית פיננסית עסקית חדשה לאפריקה תעשיות ולחברה הבת נגב קרמיקה, על רקע המשבר שפקד את נגב קרמיקה. פועלים הוא אחד הבנקים המממנים הגדולים של נגב קרמיקה.

אמיר גם מלווה את אלון רבוע כחול בהסדר מול הבנקים, שגם בו בנק הפועלים הוא הבנק הגדול ביותר, עם חשיפה של 300 מיליון שקל באשראי למגה. בנוסף, אמיר פועל מול הפועלים במגעים לקביעת אמות מידה פיננסיות באי.די.בי פיתוח.

בשיחה עם זיסר אמר אמיר כי מצבו בעבודה מול בנק הפועלים נהדר: "אני כופה עליו הסדרים עכשיו, על ציון, חבל לך על הזמן (...)אני שוב הורג אותו, אני מחסל אותו. אתה יודע מה אני עושה לו? אני מייצג את מגה, אני מייצג את אפריקה, אני מייצג את כל העולם".

כעת נשאלת השאלה אם נוכח הדברים הקשים שאמר אמיר על מנכ"ל בנק הפועלים הוא יוכל להמשיך לעבוד מול הבנק, ואם קינן יאפשר לבנק הפועלים לעבוד עם גיזה כל עוד אמיר מועסק שם. בגיזה, שאינה יכולה להרשות לעצמה לחבל בקשרי העבודה מול בנק הפועלים, שוקלים כעת מה לעשות עם אמיר. נבחנת האפשרות להזיזו הצידה מהטיפול בעניינים הקשורים בבנק הפועלים עד יעבור זעם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker