66% מבעלי המניות של מיילן תמכו בפרסום הצעת רכש לפריגו

בעקבות ההצבעה תפרסם מיילן הצעת רכש מחייבת לפריגו עד ל-14 בספטמבר ■ מבנה ההצעה הנוכחי של מיילן משקף שווי של 28.3 מיליארד דולר לפריגו - גבוה ב-2.8% בלבד משוויה בבורסה

יורם גביזון

דירקטוריון מיילן בראשות רוברט קורי זכה בתמיכת 66% מבעלי המניות של החברה להצעתה לפרסם הצעת רכש לחברת פריגו. חברת טבע שמחזיקה ב-4.6% ממניותיה של מיילן לא השתתפה בהצבעה. ההצעה נדרשה לרוב של 50.01% לפחות מבעלי המניות בחברה כך שההצעה עברה.

בעקבות קבלת הרוב הדרוש תפרסם מיילן הצעת רכש מחייבת לרכישת הבעלות המלאה בחברת פריגו. על פי חוק החברות האירי מיילן נדרשת לפרסם הצעה זו עד ל-14 בספטמבר לכל המאוחר.

רוברט קוריצילום: בלומברג

הצעתה של מיילן מבוססת על תמורה של 75 דולר במזומן והקצאה של 2.3 מניות מיילן עבור כל מנית פריגו. על פי המחיר הנוכחי של מניית מיילן ההצעה משקפת מחיר של 193.4 דולר למניית פריגו כלומר שווי חברה של 28.3 מיליארד דולר לפריגו. מחיר זה גבוה ב-2.8% בלבד ממחירה של פריגו בבורסה.

הצעת רכש של מיילן לפריגו תידרש לרוב של 80% לפחות מבעלי המניות של פריגו כדי לאפשר למיילן לבצע הצעת רכש כפויה ליתרת המניות ולמחוק אותה מהמסחר בבורסה. מיילן הודיעה עם זאת שתסתפק ברוב של 50.01% מבעלי המניות של פריגו שיאפשר לה לשלוט בחברה.

במקרה שהצעתה של מיילן לפריגו תזכה לרוב שגבוה מ-50% אולם נמוך מ-80% תוכל מיילן לכנס אסיפה מיוחדת של בעלי מניותיה של פריגו במטרה להדיח את מועצת המנהלים.

ג'ו פאפא, מנכ"ל פריגו
ג'ו פאפא, מנכ"ל פריגוצילום: רובי לבוביץ'

דירקטוריון פריגו בראשות היו"ר והמנכ"ל ג'ו פאפא דחה 3 פעמים הצעות רכש של מיילן וטען שוב ושוב שההצעה ששיקפה בזמנו מחיר של 205 דולר למניית פריגו, כלומר גבוה ממחיר הנוכחי בבורסה, משקפת שווי נמוך משמעותית משוויה הכלכלי של החברה.

פאפא טען שרכישת השליטה בפריגו על ידי מיילן מבלי שתוכל למזג אותה במלואה תביא לכאוס ניהולי, תמנע ממיילן את היכולת להשיג חיסכון של 800 מיליון דולר לשנה בשנה הרביעית שלאחר המיזוג משום שלא תוכל למזג פעילויות ולבטל כפילויות שכן מדובר יהיה בעסקות בין שתי חברות ציבוריות.

פאפא הדגיש שלהערכתו תרחיש זה יגרום להשמדת ערך גדולה ולתוצאות גרועות עוד יותר של עסקה רעה ממילא. הוא רמז שבמקרה שבעלי מניותיה של מיילן יתמכו בפרסום הצעת רכש לפריגו הוא יביא לבחינת דירקטוריון פריגו הצעות חלופיות כולל הצעות מקדמיות מגורמים אחרים שהביעו עניין ברכישת פריגו. בין השמות שהוזכרו היו חברת ג'ונסון אנד גונסון שנסחרת בשווי של 266 מיליארד דולר בבורסה של ניו יורק וחברת רקיט בנקיזר שנסחרת בשווי של 64 מיליארד דולר.

חברת פריגו מסרה בתגובה: "דעתנו על הצעת הרכש של מיילן הייתה ועודנה מבוססת על הערכה זהירה של הערך שהיא מציעה לבעלי מניותיה של פריגו, ואינה תלויה במערך המוגבל של אופציות שמיילן הביאה לשיקול בעלי מניותיה. אחרי דיונים ממושכים עם בעלי מניותינו אנחנו בטוחים שהם יידחו את הצעתה של מיילן משום שהם סבורים כמונו שההצעה מתמחרת בחסר משמעותי את שוויה הכלכלי של פריגו ויפגעו בסיכוי הצמיחה ובתמחור העודף שפריגו זוכה לו משוק ההון.

"ההצעה חושפת גם את בעלי המניות של פריגו לממשל התאגידי הבעייתי של מיילן ולסיכונים המשמעותיים הכרוכים בנכונותה של מיילן להסתפק ברכישת השליטה ולא הבעלות המלאה בפריגו. משקיעי, סוכנויות דירוג וחברות שמייעצות למשקיעים מוסדיים העריכו שהורדת רף הקבלה של הצעת הרכש של מיילן מ-80% (בעלות מלאה ל-50% (שליטה) תקשה על השגת יעדי הסינרגיה שמיילן קבעה ותפעיל לחץ נוסף להפחתת דירוג האשראי של מיילן.

"אנחנו ממשיכים להתמקד באסטרטגיה שלנו של גידול פנימי של 5%-10% לשנה ב-3 השנים האחרונות; אסטרטגיה שמנסה להפיק תועלת ממוצרים שמכירותיהם 29 מיליארד דולר לשנה וצפויים לעבור ממעמד של תרופות מרשם לתרופות ללא מרשם רופא, הזדמנויות רכישה אטרקטיביות, יצירת עודפים משמעותיים של מזומנים ומימוש הפוטנציאל של הרחבת השימוש בתרופה טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה.

"פאפא רמז לאפשרויות של רכישת החברה על ידי גורמים אחרים מחוץ למיילן ואמר שבהתחשב בהזדמנויות אחרות שבפני החברה היא תמשיך לייצר ערך לבעלי מניותיה שגבוה משמעותית מהערך שמציעה להם מיילן. אנחנו משוכנעים שמרבית בעלי מניותיה של פריגו לא ייענו להצעת הרכש של מיילן" חתמה פריגו את תגובתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker