עסקת המכירה של ספקטורניקס לענקית אמרסון בתמורה ל-79 מיליון דולר בסכנה

תביעה ייצוגית על סך 200 מיליון שקל בגין הטעיה הוגשה נגד המעורבים ■ התובעת מלינה על כך שספקטורניקס לא טרחה לספר על העסקה לבעלי המניות

שלי אפלברג
שלי אפלברג

מכירת ספקטרוניקס לענקית ההנדסה והקבלנות האמריקאית אמרסון תמורת 79 מיליון דולר נמצאת בסכנה. היום (ה') הוגשה לבית המשפט הכלכלי בתל אביב בקשה לאישור תביעה ייצוגית על סך 200 מיליון שקל נגד ספקטרוניקס, אמרסון והחברה הייעודית וולקון.

התובעת, חברת לייטקום המחזיקה ב-60 מניות של ספקטרוניקס ומיוצגת על ידי עו"ד שחר בן מאיר, טוענת כי ביום בו הצביעו בעלי מניות ספקטורניקס בעד עסקת מכירת החברה הם לא ידעו על עסקת ענק שאמורה להניב לחברה רווחים עצומים אשר ישפיעו לחיוב על שוויה של החברה.

צילום: עופר וקנין

מדובר בעסקה הקשורה לשיתוף הפעולה של ספקטרוניקס עם חברה אמריקאית בשם אמרקס במסגרתו הן מייצרות ומשווקות יחדיו מערכות גילוי וכיבוי אש לרכב קרבי משוריון של צבאות ארה"ב וקנדה.

לטענת התובעת, הדיווח אותו נתנה ספקטורניקס למשקיעים 20 יום בלבד לאחר אישור העסקה, כי "חברת אמרקס זכתה במכרז יצרנית הרכב אושקוש לספק לה אלפי כלים בשנים הבאות", מחביאה את העובדה כי מדובר בעסקת ענק עבור ספקטורניקס שתניב לה רווחים עצומים.

התובעת הסבירה לבית המשפט כי מכיוון שמערכת הכיבוי של ספקטורניקס מותקנת על ידי אמרקס ברכבים שאמורה לייצר אושקוש, הזכייה מבחינת החברה מהווה גידול עצום בהכנסות - בסכום של 70 מיליון דולר בעשר השנים הקרובות ו-150 מיליון דולר במשך 20 שנה.

בדיווח למשקיעים כתבה החברה כי "ההכנסות שלה מהפרויקט יגיעו לכ-7 מיליון דולר בממוצע לשנה למשך תקופה של למעלה מ-10 שנים".

לשיטת התובעת, מכיוון שאחוז הרווח הגולמי של ספקטרוניקס הוא 35% מההכנסות, מדובר ברווח שנתי שמוערך ב-50 מיליון דולר ב-20 השנים הקרובות. וביחס להכנסות של החברה מדובר בתוספת שיערו של כ-25% בכל שנה על ההכנסות שהיו לה בשנים האחרונות.

התובעת מלינה על כך שספקטורניקס לא טרחה לספר על העסקה לבעלי המניות וגם הרוכשת לא טרחה לספר על העסקה למרות שהיא מגדילה את ערך החברה ביותר מ-50%.

מבחינת התובעת, אם בעלי המניות היו יודעים על העסקה הם לא היו מאשרים את עסקת המיזוג בתנאים בהם היא אושרה. לכן בגלל ההטעיה הם מעוניינים כי בית המשפט יבטל את עסקת המיזוג או לחילופין ידרוש מהרכשת להוסיף עוד כסף כך שישקף את שוויה האמיתי של ספקטורניקס לאור העסקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker