מלקוח VIP לבית המשפט: כך הידרדרו הקשרים בין מוטי זיסר לבנק הפועלים

ראשי בנק הפועלים בשני העשורים האחרונים היו אלה שסייעו לזיסר להגשים חלומות ולהקים את האימפריה העסקית שלו ■ לפני כארבע שנים התהפכו היוצרות - והיחסים הידרדרו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

החל בשנות ה–90 ועד אמצע העשור הקודם היה איש העסקים מוטי זיסר אחד מלקוחות ה–VIP של בנק הפועלים. באותה תקופה אי אפשר היה לנחש עד לאן יידרדרו היחסים בין הלקוח האטרקטיבי להנהלת הבנק.

ראשי הבנק באותן שנים, כמו היו"ר שלמה נחמה, ראשי חטיבות עסקיות כמו משה עמית ושי טלמון, או המנכ"ל לשעבר צבי זיו, עמדו מאחורי זיסר וסייעו לו להגשים את חלומות היזמות שלו. בעזרתם, בין השאר, הקים זיסר אימפריה של מרכזים מסחריים במזרח אירופה, באמצעות חברת אלביט הדמיה והחברה הבת פלאזה סנטרס. הפועלים המשיך לעמוד מאחורי זיסר גם בשנותיו הקשות בתחילת שנות ה–2000.

מוטי זיסרצילום: עופר וקנין

במחצית הראשונה של 2008, בתקופה שבה היה מנכ"ל בנק הפועלים הנוכחי, ציון קינן, ראש החטיבה העסקית, החליט הבנק למחזר ולהגדיל את האשראי הפרטי של זיסר לכמיליארד שקל. האשראי ניתן לחברות הפרטיות, מרכזי שליטה ואירופה ישראל, שדרכן שלט זיסר באלביט הדמיה הציבורית, שאז נסחרה לפי שווי של כמה מיליארדי שקלים. החלטתו של הפועלים ניתנה לאחר שמנכ"לית בנק לאומי כיום, רקפת רוסק־עמינח, שהיתה אז ראש החטיבה העסקית של לאומי, לא הסכימה למחזר את האשראי של זיסר.
באוגוסט 2009 מונה קינן למנכ"ל בנק הפועלים, וכעבור כמה חודשים מינה את שמעון גל לראש החטיבה העסקית, לאחר שכיהן קודם לכן בתפקיד דומה בבנק מזרחי־טפחות. במקביל, אילן אמיר, שצמח בהפועלים והיה מקורב לקינן, מונה לראש האגף העסקי — תפקיד שמקביל לסגן ראש החטיבה העסקית.

זמן לא מבוטל לאחר שהצמד קינן־גל נכנס לתפקידים החדשים, התחילו היחסים של זיסר עם הפועלים להידרדר, ועד היום לא ידוע מה היה הטריגר לכך. לפי חלק מהמקורבים לצדדים, היחסים הורעו לאחר שזיסר התבטא בפני אנשים במערכת הבנקאות ושוק ההון כי תפקיד מנכ"ל הפועלים "גדול" על קינן.

כך או אחרת, במאי 2011 דווח לראשונה בתקשורת כי זיסר אינו עומד בתשלומים לבנק, לפי לוחות הסילוקין המקוריים של ההלוואות. לאחר הפרסום התחילו ירידות חדות בשערי המניות והאג"ח של אלביט הדמיה, שכבר אז היה מצבה הפיננסי לא פשוט.

ביתו של מוטי זיסרצילום: ניר קידר

זמן קצר לאחר מכן התראיין גל לעיתון "כלכליסט", ואמר כי הוא מאמין שזיסר יחזיר את כל חובותיו להפועלים ומדובר בתגובה מוגזמת של השווקים. בהמשך ניסו זיסר וראשי הפועלים לגבש הסדר חוב חדש באירופה ישראל ומרכזי שליטה — אך היחסים ביניהם הידרדרו.

בתחילת 2013 גילו ראשי הפועלים מפרסומים בתקשורת, לטענתם, כי זיסר מוביל עם ג'רמי בלנק, נציג קרן יורק האמריקאית, מהלך השתלטות על אלביט הדמיה. אם המהלך היה מצליח, זיסר היה נשאר מנכ"ל אלביט הדמיה ועם שליטה בכ–9% מהחברה.
ואולם גל וקינן טירפדו את ההשתלטות, ודרשו מבית המשפט כינוס על מניות השליטה של זיסר בחברה (כ–47% ). מצבה של אלביט הדמיה המשיך להידרדר, ונושיה, בראשות הקרנות יורק ודי.קיי פרטנרס, השתלטו על החברה בהסדר חוב. בסיומו של ההסדר איבד זיסר את מלוא האחזקה באלביט הדמיה והותיר את מחזיקי האג"ח עם מחיקת חוב של כ–1.8 מיליארד שקל.

כחלק מהדיונים בבית משפט, זכו ראשי הפועלים לשבחים על כך שהתנהלו בצורה תקינה והוגנת כלפי זיסר. ואולם הדבר לא משנה את העובדה כי המהלכים שהובילו קינן וגל כנגד זיסר גרמו לכך שהפועלים בינתיים מחק חוב של כמיליארד שקל בגין האשראי לזיסר — אחת המחיקות הגדולות בתולדות מערכת הבנקאות על ידי בנק ללווה אחד בישראל.

גם אחרי שגל נאלץ לעזוב את הבנק, מחליפו יעקב אורבך ניסה להגיע להסדר עם זיסר, אך ללא הצלחה. הפועלים פנה לבית המשפט בבקשה להכריז על זיסר כפושט רגל, ועד סוף אוגוסט אמור עו"ד אבי וינרוט, המייצג את זיסר, להגיש תגובה לבקשת הפועלים. בתחילת השנה הוציא בנק לאומי את זיסר מאחוזתו המפוארת בפתח תקוה, אחרי שלא שילם לבנק משכנתא של כ–17 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker