שיכון ובינוי מסתבכת בניגריה: עיכוב מהותי בפרויקטים במדינה שעלול להכנס ל-2016

החברה תפרסם דוחות ביום חמישי הקרוב; המניה יורדת הבוקר ב-2.5%

מיכאל רוכוורגר
שרי אריסוןצילום: ניר קידר

מחר צפויה חברת שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון לפרסם את תוצאותיה לרבעון השני ולמחצית הראשונה של 2015. אלו יהיו הדו"חות האחרונים שעליהם יהיה חתום המנכ"ל הפורש, עופר קוטלר, שמסיים קדנציה של כ–7.5 שנים בתפקיד.

לקראת פרסום הדו"חות פירסם אתמול אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות אקסלנס, אדר עציוני, סקירה שבה הוא מעריך כי התוצאות ברבעון השני של שיכון ובינוי היו חלשות. עציוני הוריד את מחיר היעד למניית שיכון ובינוי מ–12 ל–11 שקל — 32% יותר ממחירה בבורסה. מחיר זה משקף לחברה שווי שוק של 3.4 מיליארד שקל. באקסלנס הותירו המלצת "קנייה" לשיכון ובינוי הנמצאת בשליטת שרי אריסון.

"מצד אחד, שוק המגורים החזק בישראל יתרום לעלייה בהכנסות מגזר יזמות הנדל"ן בישראל. מצד שני, צפויה ירידה בתחום התשתיות והבנייה בישראל (סולל בונה), וכן, ירידה בולטת בפעילות SBI (סולל ובונה בחו"ל) לנוכח העיכובים בניגריה. להערכתנו, השורה התחתונה היתה טובה יותר מהתקופה המקבילה אשתקד, הרבעון הקודם היה חלש בעיקר לנוכח השלכות מע"מ 0%. הצבר הכולל, היה גדול, להערכתנו, בשל הזכייה במכרז להקמת הקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביב", כתב עציוני.

עציוני צופה כי שיכון ובינוי תציג ירידה במגזר התשתיות והבניה בחו"ל. זאת, לטענתו, בשל ירידה רבעונית של כ–4% בדולר אל מול השקל, וכן בעיקר בשל סיום עבודות באפריקה והאטת קצב העבודות בניגריה — עקב כך שחל עיכוב בהקמת הממשלה החדשה במדינה. באקסלנס מציינים כי בנוסף לכך השפעה עונתית של עונת הגשמים באזור קיזזה כנראה מההכנסות. "אמנם בהרבעון השני קיבלה SBI תשלומים בגין פרויקטים שהושלמו לפני הבחירות שנערכו במארס, אך בפרויקטים בתהליך חלה עצירה מהותית, שתגרע משורת ההכנסות".

בנוסף, באקסלנס צופים כי שיכון ובינוי תציג ירידה בהכנסות מגזר התשתיות והבניה בישראל. "לאחר נפילה של 26% ברבעון הקודם, עקב סיום פרויקטים גדולים וירידה בביצועי חטיבת הבניה ומפעלי הבטון וסלילת הכבישים. אנחנו מעריכים כי גם ברבעון שני היתה ירידה מסוימת. המגמה צפויה להתהפך ברבעון השלישי עם הצטרפות העבודות על הרכבת הקלה (זכייה במאי) ופרויקט אשלים (סגירה פיננסית ביולי).

עם זאת, טוען עציוני כי "למרות התוצאות החלשות הצפויות במגזר התשתיות והבנייה בחו"ל, השפעה שלילית של היורו באיי.די.או (החברה הבת הפועלת בשוק הדירות למגורים להשכרה בברלין) והיעדר מימושים מהותיים — אנחנו מעריכים שהיתה יציבות ברווחיות התפעולית וגידול ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל, שבעצמו היה חלש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker