פרשנות |

דווקא עכשיו הזמן לסדר את החסכונות

מי שרכיב המניות שלו גבוה מדי, ראוי שינצל את העליות כדי להתאים את השקעותיו ליכולת ספיגת ההפסדים שלו - אחרת הוא ימצא עצמו בסבב הירידות הבא מבכה את המזל שלא שפר עליו

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

"איני רוצה גנרלים מוכשרים, חכמים, טובים, נאמנים או אחראיים. אני רוצה גנרלים שיש להם מזל". הציטוט הזה של נפוליאון בונפרטה רלוונטי לדילמה העומדת עתה בפני מנהלי השקעות לנוכח עליות השערים החדות היום בשוקי ההון בעולם (אף שבוול סטריט הסתיים המסחר בסופו של דבר בירידות), וחילוקי הדעות ביניהם אם מדובר רק בתיקון שלאחריו הירידות יתחדשו, או בסוף המשבר וחזרה להמשך דפוס של עליות.

עליות השערים בשוק המקומי מגיעות אחרי יומיים של ירידות שערים חדות ופדיונות ענק בקרנות הנאמנות. אמנם יומיים של ירידות שערים חדות אינן סימן של מפולת בדיוק, כמו שיום של עליות אינו מסמן את שינוי מגמת הירידות. מה שיקבע בסופו של דבר את המגמה בשווקים זאת הכלכלה הריאלית הגלובלית, ומצבה כרגע לא נראה שפיר במיוחד. מנוע הצמיחה והצריכה בשנים האחרונות היתה סין. בקצב צמיחה של 7%–10% בשנים האחרונות, היתה סין הקטר שמשך את הכלכלה העולמית. סין גם סיפקה לא מעט נזילות לשוקי העולם. היא מהירה לרכוש מכרות באוסטרליה כדי לספק את הביקושים הפנימיים שלה לחומרי גלם; והיא רכשה חברות ביטוח בבלגיה, בארה"ב ובהולנד, תוך שהרכישות הביאות אותה להחזיק בכ–2% משוק הביטוח בארה"ב וב–3% משוק הביטוח בבלגיה ובהולנד.

סוחרת בבורסת ת"א

גם ישראל אינה נעדרה ממפת הרכישות הסינית. עוד לפי שחברת ברייטפוד רכשה את תנובה, היו חברות סיניות, דוגמת פוסון, שהשקיעו בחברות היי־טק מקומיות, ותאגיד כמצ'יינה שרכש את חברת אדמה (לשעבר מכתשים אגן). אחרי תנובה מתעניינים הסינים גם בשוק הביטוח המקומי. פוסון נמצאת בשלבים סופיים לרכישת הפניקס, ולמרות ירידות השערים החדות בסין הם לא מתכננים לסגת מהעסקה. על רכישת כלל ביטוח מתמודדים ארבעה גופים סיניים, שהגישו הצעות, וכרגע לא מראים סימני נסיגה.

ואולם כל זה נעצר ביום שישי האחרון. אז הודיעה סין כי קצבי הצמיחה בענפי הייצור שלה נמוכים בהרבה ממה שצפו. נוסף על כך, הנתונים הסטטיסטיים שמפרסמת ממשלת סין אינם עומדים בסטנדרטים מערביים. יש לממשלה הסינית נטייה לשמור על מעמדו כשלטון יעיל, בעיקר בתחום הכלכלי. ואם הם כבר הודו כי מדובר בנתוני צמיחה נמוכים, סביר להניח כי נתוני האמת אף נמוכים יותר. כלומר, צמיחה של 7%–10% שדווחה בסין בשנים האחרונות מוטלת בספק.

בשיחה עם בנקאי אמריקאי בכיר, הוא העריך כי סין זקוקה לצמיחה של 5.5% בשנה כדי לספק תעסוקה לאזרחיה. לדבריו, מתחת לשיעור צמיחה כזה יתעורר אי־שקט חברתי. נראה כי הקשיים היחסיים בכלכלה הסינית באחרונה מראה עד כמה כלכלתה אינה יציבה, תוך כך שהמרווח בין שווי המשקל הדרוש לה לצמיחתה הולך ומצטמצם. צמצום המרווח יביא לכך שקטר הצמיחה העולמי יתקשה למשוך את הכלכלה העולמית. המצב הזה לא השתנה, אף על פי שסין הזרימה אתמול כ–23 מיליארד דולר לשווקים הפיננסיים שלה כדי לנסות ולייצבם. זה לא ממש עזר, ובורסת שנחאי צנחה ב–7.6%.

הירידות החדות הבהירו מחדש למשקיעים כי לסיכונים יש נטייה נבזית להתממש. בדרך כלל הסיכון יתפוס אותנו במצב שבו אנחנו הכי פחות מוכנים. מאחר שלא ניתן לחזות מה יעשו השווקים או מתי הם יעשו את מהלכיהם, רצוי לנצל את עליות השערים האחרונות לארגון מחדש של החסכונות. כלומר, מי שרכיב המניות שלו גבוה מדי, טוב יעשה אם ינצל את העליות שערים כדי להתאים את תיק ההשקעות שלו ליכולות ספיגת ההפסדים שלו. אחרת הוא ימצא את עצמו בסיבוב הירידות הבא לא מוכן ומבכה את המזל שלא שפר עליו.

ת"א 25

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker