משרד השיכון ובנק ישראל מאריכים את מבצע מיחזור המשכנתאות

משרד הבינוי ובנק ישראל: "לווים רבים יגלו שהמחזור שאנו מציעים יוכל להביא לחיסכון של אלפי שקלים לאורך תקופת המשכנתא" ■ נוכח סביבת הריבית הנמוכה כיום מיחזור משכנתא עשוי לחסוך עלויות ריבית לא רק לזכאי משרד השיכון אלא לכל בעלי משכנתאות

סיון איזסקו

משרד השיכון ובנק ישראל החליטו להאריך בפעם השנייה את מבצע מיחזור המשכנתאות לזכאים, כך ש"זכאי משרד השיכון שקיבלו מבעבר משכנתא מהמדינה יוכלו למחזר אותה במערכת הבנקאית בהליך מזורז עד סוף 2015.

מבצע מיחזור המשכנתאות לזכאים החל בסוף 2014 אז משרד הבינוי ובנק ישראל יזמו מהלך לעידוד פירעון מוקדם, או מחזור, של הלוואות משכנתא של המדינה לזכאים. הלוואות אלו ניתנו בריביות של 4% צמוד מדד הגבוהות משמעותית מאלו שנהוגות כיום בשוק המשכנתאות, כך שמהלך מחזור המשכנתאות יוזיל ללווים את הריבית על ההלוואה ובהליך מזורז.

בסוף 2014 עמדה יתרת ההלוואות לזכאים על כ-18 מיליארד שקל. במשרד הבינוי הסבירו כי בתרחיש שמחצית מהזכאים ימחזרו את המשכנתא, הדבר ייצור למשרד הבינוי תזרים של 9 מיליארד שקל, שיאפשר למדינה להקטין את הנפקות האג"ח. בפועל שיעור ההיענות של בעלי המשכנתאות היה נמוך מהציפיות ובשבעת החודשים הראשונים של 2015 ציבור זכאי משרד השיכון מיחזר משכנתאות בהיקף של 1.53 מיליארד שקל בלבד. על רקע זה במשרד השיכון ובבנק ישראל הוחלט להאריך את המבצע.

בניין ברמת השרוןצילום: עופר וקנין

בהודעה משותפת של משרד הבינוי ובנק ישראל נכתב כי "לווים רבים יגלו שהמחזור שאנו מציעים יוכל להביא לחיסכון של אלפי שקלים לאורך תקופת המשכנתא, כך שכל חודש שעובר הוא הפסד למי שלא ממחזר".

נציין כי נוכח סביבת הריבית הנמוכה כיום מיחזור משכנתא עשוי לחסוך עלויות ריבית לא רק לזכאי משרד השיכון אלא לכל בעלי משכנתאות שנטלו אותן כשסביבת הריבית היתה גבוהה יותר. במחצית הראשונה של 2015 נרשם כבר זינוק של 102% בהיקף מיחזורי המשכנתאות בבנקים אולם עדיין מרבית בעלי המשכנתאות מגלים חוסר מודעות או אדישות לחסכון האפשרי. ברבעון השני של השנה רק כ-3% מבעלי המשכנתאות מיחזרו את הלוואותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker