לברוח מהבורסה או ללכת לים: מה לעשות כשהשווקים נופלים?

בשוק ההון נוהגים להתבדח כי אם חייבים לספק תחזיות - עדיף שהן לא יהיו בנוגע לעתיד. ואם אין ברירה, כדאי שאלו יהיו תחזיות כמה שיותר רחוקות

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן

אני בחו"ל, ותיק המניות שלי איבד 8% ביומיים - מה לעשות? סבא הבטיח חופשה ביוון בחגים, אבל יש לו הפסד על הנייר של 15 אלף שקל - האם לבטל? קניתי דירה - האם יהיה לי איך לשלם עליה? קרן ההשתלמות שלי צמודה למניות - האם להעביר אותה למסלול סולידי יותר? שאלות אלה ורבות אחרות הדומות להן הן מצוינות, רק שאין לנו תשובות מספיק טובות עליהן. למעשה, אין איש בעולם שיכול לדעת לאן המשבר הזה הולך - האם לפנינו רק מימוש טבעי קצת אלים, או שאנחנו בראשיתה של מפולת. אילו בכל זאת היה למישהו את התשובה על כך, הוא היה יכול לעשות ממנה כסף רב.

חגיגת הכסף הזול שתידלקה את העליות בשווקים, באופן קצת מלאכותי, לא יכולה היתה להימשך לנצח, והיה מתבקש שיגיעו ירידות. זה זמן שאפשר לראות לכך שלושה סימנים - הגמגום בסין (הטיפול של הסינים במשבר היה קוסמטי - ואין לו סיכוי לעבוד לאורך זמן); צניחת מחירי הסחורות (למשל, מחיר חבית נפט ירד אתמול לפחות מ–40 דולר); ומחירי הנכסים שעלו יותר מדי. ואולם זה גם לא היה חייב להתפוצץ באופן כה דרמטי. וזה אכן דרמטי. האירוע של הימים האחרונים בשווקים הוא חריג בכל קנה מידה, והלחץ בעולם מוצדק.

משה כחלוןצילום: רויטרס

בשנים האחרונות קצת התרגלנו למשברים פיננסיים - ב-2001, לפני 14 שנה, היה שיא המשבר של בועת ההיי־טק. שבע שנים אחר כך, ב-2008, החל המשבר הגלובלי. בין לבין אירופה רעדה והשווקים המתעוררים צנחו. בתנועת הנוער שיחקנו משחק שנקרא "שבע בום". לפי החשבון הזה, הגענו שוב לבום של השנה השביעית. וזה לא צחוק. שני המשברים הפיננסיים החלו אמנם בנפילות בשוקי ההון, אבל הם גררו אחריהם משברים כלכליים חמורים, הרבה כאב ודמעות. למעשה, מהמשבר של 2008 העולם לא התאושש עד היום.

אבל האם המפולת תימשך? בשוק ההון נוהגים להתבדח כי אם חייבים לספק תחזיות - עדיף שזה לא יהיה בנוגע לעתיד. ואם אין ברירה, כדאי שאלו יהיו תחזיות כמה שיותר רחוקות ועם כמה שפחות מספרים. גם אנחנו לא נסתכן, ונציין רק שני תרחישים עיקריים. הראשון: סיום מהיר של הנפילות - מה שישכיח את אירועי הימים האחרונים עד ראש השנה; והשני: המשך הנפילות בכל העולם - מה שעלול להתגלגל למשבר של ממש, למיתון ואבטלה.

אם אתם מאמינים בתרחיש השני, זה הזמן לצאת מהבורסה ולוותר על רכישת דירה. הניחו שאנחנו צפויים גם לשינוי כיוון בכל מה שקשור לתקציב המדינה: ההכנסות ממסים יקטנו, ותהיה גם התאמה כלפי מטה בהוצאות. במקרה כזה כל הקדנציה של הממשלה תיראה אחרת, וגם מחירי הדירות יירדו. נכון, משבר 2008 לא הוריד את מחירי הדירות בישראל. אפילו להפך. הריבית הנמוכה תרמה לעליית מחירים. ואולם הפעם נראה שלא יהיה מנוס מכך. ראשית, המחירים הרבה יותר גבוהים; שנית, הציבור הרבה יותר ממונף; ושלישית, היצע הדירות גדל.

אם אתם, כמונו, לא יודעים איך יתפתחו הדברים - ההמלצה היא לשבת בשקט ולא לעשות דבר (או ללכת לים). עדיף גם לא להסתכל כל היום על תיק המניות האישי. המרב שראוי לעשות הוא להקשיח במקצת את רמת ההוצאות, ולדחות רכישות גדולות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker