"הבורסה עלולה להיכנס בקרוב לשוק דובי - אך זה עדיין לא קרה"

לדברי יו"ר איגוד המנתחים הטכניים בישראל, "המשקיעים הגדולים בפאניקה, ומוכרים גם מניות איכותיות" ■ השוק הסיני, לדבריו, 
כבר נמצא במגמת ירידה - וכך גם המניות המובילות בארה"ב

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"מדאיג לראות כי מדד דאו ג'ונס מוביל את המפולת בארה"ב. הדבר מצביע על כך שהמשקיעים הגדולים בפאניקה, ומוכרים מתיקי ההשקעה גם מניות איכותיות" - כך אמר אתמול ל–TheMarker פנחס כהן, יו"ר איגוד המנתחים הטכניים בישראל. הירידות במדד דאו ג'ונס התמתנו אתמול בערב, והוא נסחר בירידה של כ-0.75%. המסחר המשיך לאחר סגירת הגיליון.

האם הירידות אתמול ושלשום מצביעות על מפולת בישראל?

פנחס כהן
פנחס כהן צילום: פנחס כהן

כהן: "על פי הניתוח הטכני, למרות הנפילות החדות טרם נכנסנו להגדרה של 'שוק דובי' - שוק שנמצא במגמת ירידה".

מה אתה רואה בגרפים?

"הבורסה הסינית היא הראשונה שנפלה להגדרה של בורסה ב'שוק דובי' - שהגדרתו היא שני סבבים של עלייה וירידה, כאשר בסבב השני גם נקודת השיא בעלייה וגם נקודת השפל בירידה נמצאות נמוך יותר מאשר בסבב הקודם. התבנית מצביעה על אווירה פסיכולוגית בשוק, שבה אנשים שעד כה רכשו מניות התחילו למכור סחורה".

מה המשמעות הטכנית של הירידות החדות אתמול ושלשום בבורסה הישראלית?

"אנחנו רואים פער במחירים, אך כעת אין לו כל משמעות, מכיוון שהוא נמצא בטווח המחירים שנסחרו לאחרונה. לכן גם הירידות אתמול עדיין לא מבשרות לנו כי השוק הישראלי נכנס ל'שוק דובי'".

מה המצב בבורסה האמריקאית?

"השוק האמריקאי בחלקו נכנס להגדרה של שוק דובי. דאו ג'ונס, המכיל את 30 המניות של החברות הגדולות, כבר נכנס לשוק דובי לפי הגרף היומי. עם זאת, לפי הגרף השבועי, הוא עדיין במגמת עלייה בטווח הארוך. מנגד, מדד S&P 500 עדיין לא נכנס ל'שוק דובי'. המדד המכיל את 500 החברות הכי גדולות עדיין נסחר במגמה צדדית - כלומר לא עולה ולא יורד.

"מעניין לראות כי דווקא מדד המניות האיכותיות מוביל את הירידות, ואין מדובר במודל מפולת קלאסי, שלפיו דווקא מדד S&P 500 היה אמור להוביל את הירידות. לפי המודל הקלאסי, הירידות החדות מתחילות במניות הספקולטיביות, עוברו למניות הבינוניות, ורק כשהמשקיעים מיואשים הם זורקים את מניות ה-Blue Chips - האיכותיות ביותר, של תאגידים גדולים, שלא צפויות לנוע בחדות. עובדה זו מבחינתי מצביעה על חריפות המשבר, שאפילו את המניות הטובות ביותר מעיפים הגופים הגדולים מתיק ההשקעות".

מה צפוי בבורסה המקומית?

"אני מאמין שגם הבורסה הישראלית תיכנס בקרוב להגדרה של שוק דובי - אך זה עדיין לא קרה. הבורסה הישראלית נגררת אחרי השוק האמריקאי לטוב ולרע. עבור מדד ת"א 25, רמת התמיכה הבאה נמצאת על רמת 1,530 הנקודות, ולאחריה קיימת רמת תמיכה נוספת על 1,500 נקודות".

לדברי כהן, התיאוריה של צ'רלס דאו - אבי תיאוריית הניתוח הטכני - קובעת כי בשביל לקבוע שהמדד המוביל, דאו ג'ונס, נכנס למגמה שורית או דובית, צריך לקבל וידוא למגמה מהמסחר במדד משנה: מדד דאו ג'ונס טרנספורטיישן אברג' - המדד המוביל לחברות המשלוח. ההיגיון הוא כי העסקים נכנסים למגמה חדשה של עלייה או ירידה, ולכן פרמטרים נוספים בכלכלה אמורים לשקף אותה מגמה. הגרפים מצביעים על כך כי מדד חברות המשלוחים עדיין נמצא במגמה שורית של עלייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker