מה חושבים בנקאי ההשקעות הזרים על הירידות בבורסה ואיך קשורה חופשת הקיץ למצב?

בנקאי ההשקעות של יוליוס בר ואופנהיימר על המצב בשווקי ההון; האם יש סיבה לפסימיות?

השחקנים הזרים הפועלים בישראל סבורים כי מגמת ירידות השערים בבורסות היום לא תימשך וכי מדובר בתיקון בלבד ולא במפולת חדה בסגנון של המפולת בשווקים ב-2008.

"אנחנו לא פסימים כמו השוק כרגע", אומר הכלכלן הראשי של הבנק השוויצרי יוליוס בר ג'אנוויליאם אקאט (Janwillem Acket) . לדבריו, "אומנם השוק מאוד עצבני, אך הירידות הן מהלך טבעי של תיקון תקופת הגאות הארוכה אותה חווה השוק והמשקיעים רואים במצב בסין הזדמנות טובה לממש רווחים. השוק יכול אומנם לתקן מטה בכ-10%-20% אך אין מדובר במשבר של 2008".

לדברי אקאט, "הכלכלה בעולם היום הרבה יותר חזקה. מחיר הסחורות הנמוך יכול לתמוך בכלכלה של המדינות המתפתחות. לדעתי אם יש לכם מניות אשר לא חשופות לסין - אין סיבה למכור אותן. אומנם זה לא הזמן לאסוף סחורה כי השוק צפוי לרדת עוד אך זה תיקון טבעי לראלי אשר היה בשווקים". עוד הוא אומר כי "הבעיה כרגע היא בסין. תגובות הממשל עד כה לא היו טובות וגרמו למשקיעים להאמין כי הממשל איבד את השליטה בכל הנוגע לניהול הכלכלה הסינית. אם הממשל הסיני יוריד את הריבית בסין והוא חייב לעשות זאת זה יגביר את העצבנות בשווקים". 

בבנק אופנהיימר מסכימים עם הדברים. "השאלה המרכזית אותה צריכים לשאול עצמם משקיעים היא – האם משהו השתנה בכלכלה ובשווקים הפיננסיים העולמיים שמצדיק שינוי מגמה בביצועי השווקים מהשנים האחרונות?" שואל ניר חצב. "להערכתנו, התשובה לכך היא שלילית".

ניר חצב
ניר חצב, אופנהיימר

לדבריו, "הכלכלה העולמית ממשיכה לצמוח בקצב נמוך יחסית, כתוצאה מבעיות מבניות ומחזוריות. המדיניות המוניטארית ממשיכה להיות מאוד מרחיבה, כאשר על כל בנק מרכזי שמסמן אולי כיוון של צמצום כמו ארה"ב ובריטניה, יש בנקים מרכזיים שהולכים בכיוון ההפוך, ובעוצמה גבוהה מאוד כמו באירופה, יפן וסין".

חצב מסביר כי "אפיק האג"ח עדיין מציע תשואה אלטרנטיבית נמוכה בהשוואה לשוק המניות וטומן בחובו פוטנציאל להפסדי הון משמעותיים. הנטייה שלנו היא לחשוב שבדומה לתיקונים אחרים בשוק השורי הנוכחי, גם הפעם ידעו המדדים לחזור לדפוס של עלייה" מסכם חצב. "עם זאת, נסייג שוב ונאמר כי בהחלט ייתכן שהעצבנות והתנודתיות הגבוהה תימשך למשך תקופה נוספת".

הראל גילאון, מנכ"ל משותף באופנהיימר, טוען כי "הירידות בשווקים ניזונות בעיקר, מעבר לנתונים הכלכליים בסין והחששות ממיתון עולמי, גם מהעובדה שמדובר באמצע תקופת החופשות של אוגוסט. לקראת סוף המסחר ביום שישי, עת השוק הכפיל את הירידות שלו ניכר היה שנכנסות תוכנות מחשב לפעולה, פקודות STOP LOSS ותוכניות מכירה אוטומטיות".

"הצפי הוא שהירידות יירגעו מעט, ונוכל לקבוע אם זוהי מגמה של מימוש או לא", מוסיף גילאון. "נתוני הבסיס מעבר לנתון הסיני, לא שונים במיוחד ממה שראינו בשבועות האחרונים, ולא הייתה סיבה חריגה לירידות יומיות כל כך חדות, למעט הפאניקה".

"יש לציין שעד יום שישי, מדד S&P במשך חצי שנה זז ברצועה מאוד צרה של 100 נקודות, בין 2,040 ל-2,140 נקודות. יתרה מכך, במשך 1,400 ימים רצופים (3 שנים) השוק לא ירד ביותר מ-10%, מה שהופך אותה לתקופה השלישית באורכה של יציבות מזה 50 שנה", מסכם גילאון. "הנתונים הללו בנוסף לנתוני מדד מנהלי הרכש בסין, העובדה שבחודש אוגוסט המחזורים דלילים וסוחרים בחופשה יחד עם כניסה של תוכניות מכירה אוטומטיות לפעולה, הן הסיבות המרכזיות לירידות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker