סקירת המסחר |

הפחד הגיע גם לתל אביב: המדדים צנחו ב-4%

מדד הוויקס, "הפחד" הישראלי, זינק ב-69% ■ כל 100 המניות הנסחרות בת"א 100 - בירידה ■ הערכות: הפדיונות בקרנות הנאמנות הגיעו לכמיליארד שקל לא כולל קרנות חו"ל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

ירידות השערים הגיעו היום (א') לבורסה בתל אביב על רקע הנפילות בבורסות העולם בסוף השבוע האחרון מחשש למיתון עולמי גלובלי. מדד ת"א 25 ירד ב-4.1%, מדד ת"א 100 השיל 4.1% וכל 100 המניות הנסחרות במדד ירדו; מדד ת"א 75 נסחר היום בירידה חדה של 4.3%, מדד הבנקים ירד ב-4.8% ומדד הנדל"ן קרס ב-4.1%; מדד הנפט והגז נסחר בירידה של 4.3%, מדד יתר מאגר נסחר עם ירידה של 5.7%, מדד הביומד קרס ב-6%, מדד הטכנולוגיה נסחר בירידה של 4.6% ומדד התקשורת נסחר עם ירידה של 4%; הויקס - מדד "הפחד" הישראלי - זינק ב-69%.

גם בגזרה הסולידית נרשמו ירידות שערים חדות. מדד תל בונד 20 ירד ב-0.65%, תל בונד 40 ירד ב-0.5%, תל בונד 60 השיל 0.6% ותל בונד שקלי השיל 0.65%; מדד התל בונד הצמודות ירד ב-0.61%. מדד התל בונד תשואות נסחר עם ירידה חדה של 1.3%.

המשקיעים בישראל ברחו להשקעה באגרות החוב הממשלתיות ארוכות הטווח אשר נסחרו בעליות. איגרת חוב לטווח של 10 שנים עלתה בשיעור של 0.41% והתשואה בה יורדה ל-2.12%. אגרת חוב צמודה ל-10 שנים עלתה ב-0.2%, והתשואה בה ירדה ל-0.64%.

מדד אג"ח שקלי ממשלתי עלה ב-0.12%. מדד ממשלתי צמוד עלה ב-0.13%.

ירידות בולטות

טבע ריכזה את מחזור המסחר הכי גבוה בבורסה וירדה ב-3.1%. מניית נובה ירדה ב-7.7%. מניית אי.די.בי פיתוח ירדה ב-5.7%, אגוד צנחה ב-3.4%, פרטנר ירדה ב-4.2%. סלקום ירדה ב-4% וסאפיינס איבדה 6.1% מערכה. מניית הבינלאומי ירדה ב-4.9%. מניית דיסקונט השילה מערכה 5%, לאומי נסחרה עם ירידה של 5% ופועלים עם 4.7%.

בעקבות חשש מהאטה במשק הישראלי, נחלש השקל בשבוע שעבר - ב-2.5% לעומת הדולר וב-3% מול היורו. ביום שישי נחלש הדולר מול השקל ב-0.23% ושערו היציג נקבע על על 3.874 שקלים.

בבנק אגוד תלו את היחלשות השקל בנתון התמ"ג המאכזב לרבעון השני בישראל. "נתון זה מחזק את האפשרות שבנק ישראל יאלץ להתערב. להערכתנו ישנו סיכוי גבוה יותר שבנק ישראל יבצע הרחבה מוניטארית מאשר יוריד את הריבית שגם כך נמצאת היום ברמה אפסית. צעד זה יוביל ככל הנראה להמשך התחזקות הדולר מול השקל בטווח הקצר. נקודת תמיכה הינה 3.84 שקלים לדולר ונקודת התנגדות עומדת על 3.97 שקל לדולר".

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, ביצעה השבוע כמה עסקות גידור. העסקות בוצעו על החוב במטבע חוץ של מדינת ישראל. לראשונה, בוצעו גם עסקות יורו-שקל

ביום שישי בוצעה עסקת גידור מסוג דולר-שקל בהיקף של 60 מיליון דולר. סך עסקות הגידור דולר-שקל השבוע הגיע ל-280 מיליון דולר. סך העסקות יורו-שקל הגיעו ל-100 מיליון יורו.

דודי רזניק מנהל מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון, טוען כי "ההתפתחויות בסין שולחות את שוקי העולם לירידות חדות. מדדי המניות המובילים בארה"ב השלימו ירידה שבועית של כ-7% - מדובר בשבוע הגרוע מזה מספר שנים. מדד הויקס זינק לרמתו הגבוהה מאז שנת 2011, ושוק איגרות החוב הממשלתיות רשם ירידות שערים ועליית תשואות כאשר מחיר הנפט ירד לשפל של כ-7 שנים".

לדברי רזניק, "הבסיס לירידות החדות הינו חשש ההאטה מסין, אשר עלולה לזלוג לעוד מדינות בעולם". על רקע החשש מהאאטה בסין בשל פיחות היואן והנתוני המאקרו החלשים צופה רזניק כי "הפד ידחה את העלאת הריבית שהייתה צפויה להגיע בחודש ספטמבר ולא בלתי נמנע כי העלאת הריבית תידחה אף לשנת 2016".

רזניק צופה כי גם בשוק הישראלי היום יירשמו ירידות שערים חדות. אך לשיטתו "החשיפה המוגבלת לסין לא צפויה להביא לירידות שערים בשוק המקומי לאורך זמן, בעיקר במידה ונראה את בנק ישראל חוזר ומוריד את הריבית, מתוך ניסיון לפעול להחלשת השקל ועל רקע האפשרות הסבירה לדחייה בעלייה בריבית בארה"ב".

בנק ישראל צפוי לפרסם מחר את החלטת הריבית לחודש ספטמבר. "אולם לאור ההתפתחויות בשבוע האחרון, ובעיקר לאור סביבת האינפלציה הנמוכה והעובדה כי השקל התחזק מאוד בחודשים האחרונים מול סל המטבעות, בהחלט גוברים הסיכויים להורדת ריבית ואולי אף בהחלטה הקרובה השבוע", טוען רזניק.

עוד צופה רזניק כי "שוק האג"ח הממשלתי צפוי היום ליהנות מירידת התשואות בעולם וסביר כי יפתח בעליות שערים, בעיקר באפיק השקלי הלא צמוד, לאור המשך ירידת מחירי הנפט וסביבת האינפלציה הנמוכה הצפויה בחודשים הקרובים. עליית ההסתברות להורדת ריבית תספק רוח גבית לשוק האג"ח הממשלתי. שוק האג"ח הקונצרני צפוי ליהנות פחות על רקע ירידות השערים הצפויות בשוקי המניות, זאת אולי למעט חברות בדירוג גבוה מאוד, המושפעות יותר מהתנהגות שוק האג"ח הממשלתי ופחות משוק המניות".

ת"א 25
ת"א 100
מדד הבנקים
ת"א נדל"ן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker