מכירת כלכלית ירושלים לבני שטיינמץ: 
לאומי לוחץ לסגירת העסקה עוד השבוע

לאומי אמור למכור 40% מכלכלית לשטיינמץ תמורת 350–400 מיליון שקל ■ בסוף השבוע טיפס הדולר ל–69 רובל - דבר שיפגע בשווי החברות הבנות מירלנד וסוויטלנד, ועשוי לגרום לשטיינמץ לבקש מלאומי הנחה ■ לאומי מעוניין להשלים את העסקה לפני פרסום הדו"חות הכספיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

בנק לאומי עושה את מרב המאמצים כדי להשלים השבוע את העסקה למכירת מניות השליטה של אליעזר פישמן בחברת הנדל"ן כלכלית ירושלים (כ–40% מההון וכ–45% מזכויות ההצבעה) לידי בני שטיינמץ. העסקה נכנסת לשבוע המכריע, שבו יתברר אם הצדדים יצליחו להתגבר על המכשולים שניצבים בדרך כדי לחתום על הסכם מחייב.

לאומי מחזיק בשעבוד על כ–40% מכלכלית. מניות אלו הן הבטוחה העיקרית כנגד חוב אישי של פישמן בסך 1.5 מיליארד שקל.

בני שטיינמץ
בני שטיינמץצילום: תומר אפלבאום

מכיוון שפישמן אינו מסוגל לפרוע את החוב, לאומי מנסה להשלים את המכירה עד סוף החודש לפני פרסום דו"חות כלכלית. זאת כדי ליהנות מריקוברי (הכנסות בגין חובות שהופרשו בעבר), ולהימנע מסחרור נוסף במצבה הפיננסי של כלכלית. החלופה הפחות מועדפת מבחינת לאומי היא פתיחת הליכי כינוס נגד פישמן.

שטיינמץ אמור לשלם ללאומי עבור המניות כ–350–400 מיליון שקל — מחיר המגלם לכלכלית שווי של 900 מיליון שקל עד מיליארד שקל, לעומת שווי שוק של 972 מיליון שקל.

אחד המכשולים העיקריים להשלמת העסקה הוא החשש כי חברת מידרוג תוריד את דירוג האג"ח של כלכלית בהיקף של כ–2 מיליארד שקל בשתי דרגות לעומת הרמה הנוכחית של Baa1. מהלך כזה, לצד העברת השליטה, יהיה בבחינת עילה למחזיקי האג"ח להעמיד אותו לפירעון מיידי. כדי שהדבר לא יתרחש, הנהלת כלכלית שוקדת בימים אלה על הכנת דו"ח תזרים מזומנים חזוי עד יוני 2017 כדי לשכנע את רואי החשבון ארנסט אנד יאנג ישראל (העלולים להצמיד לדו"חותיה הערת עסק חי) ואת מידרוג, כי החברה אכן מסוגלת בתקופה זו לפרוע כמיליארד שקל לבעלי האג"ח (מתוך זה 450 מיליון שקל באוקטובר־דצמבר 2015).

מלבד היותו רואה החשבון המבקר של דו"חות כלכלית, הצוות הכלכלי של ארנסט אנד יאנג, בראשות ירון הר צבי, משמש יועץ כלכלי של שטיינמץ בעסקה, שבה אמור שטיינמץ להזרים לכלכלית כ–200 מיליון שקל ולאומי יעמיד קווי אשראי של כ–150 מיליון שקל — בהנחה שבעלי האג"ח של כלכלית יאשרו זאת, בתנאי שהביטחונות שיינתנו לבנק לא יבואו על חשבונם. שאר הכסף אמור להגיע מדיווידנדים מהחברות הבנות — מבני תעשייה (78.3%) ודרבן (100%) — ממימוש נכסים, וכן ממיחזור אג"ח אם התשואות לפדיון שלהן יירדו מתחת לרמה הנוכחית של עד 12.5%.

בנוסף, הבנקים האחרים, כמו הפועלים, מזרחי טפחות ואגוד, המחזיקים בשעבוד על יתרת המניות של פישמן בכלכלית (28%), צריכים לתת את הסכמתם להעברת השליטה, ולא לדרוש להעמיד לפרעון מיידי את חובותיה הבנקאיים (בעיקר הפועלים) של כלכלית. שלושת הבנקים האלו, ככל הידוע, עדיין לא החליטו אם ימכרו את המניות של כלכלית לשטיינמץ כחלק מהעסקה עם לאומי, או שימתינו לעלייה במחיר המניה וימכרו בהמשך.

להתחזקות הדולר, שטיפס בסוף השבוע ל–69 רובל, יש השפעה שלילית על כלכלית ירושלים, בעקבות פעילותה בשוק הנדל"ן הרוסי באמצעות מירלנד וסויטלנד. בעקבות ההפסדים שלהן, מחקה כלכלית בשנה האחרונה 700 מיליון שקל, ועלולה למחוק כמה מאות מיליוני שקלים נוספים. כך, בדו"חות לרבעון השני של 2015 שפירסמה ביום חמישי האחרון ציינה מבני תעשייה כי הפיחות של 15% בשער הרובל מול הדולר מתחילת הרבעון השלישי ועד ליום חמישי האחרון, מקטין את הונה העצמי ב–60 מיליון שקל.

מבני תעשייה רשמה ברבעון השני רווח נקי של 64 מיליון שקל, לעומת הפסד של 42 מיליון שקל ברבעון המקביל. הגידול ברווח נבע בעיקר מרווח הון שנרשם ממכירת יתרת זכויותיה בפרויקט הנדל"ן בבנגקוק, תאילנד (32%).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום