המפולת של סוף השבוע טרפה את הקלפים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המפולת של סוף השבוע טרפה את הקלפים

העלאת ריבית בארה"ב מדאיגה רבים בשוק ההון, שחוששים מפגיעה במניות ■ כמה אנליסטים שעמם שוחחנו בשבוע שעבר מודאגים פחות: הם העריכו שהעלייה תידחה, וגם כשתגיע - השפעתה תהיה מתונה

8תגובות

ב–17 בספטמבר יפרסם הבנק הפדרלי האמריקאי את החלטת הריבית הקרובה שלו. ראשי הבנק, בהובלת היו"רית ג'נט ילן, יחליטו אם הם מעלים את ריבית הבסיס או מותירים אותה בטווח של 0%–0.25%. המשקיעים ברחבי העולם ממתינים לראות אם שש השנים שבהן הריבית מצויה בשפל היסטורי יגיעו לקצן. מיתון עולמי בעקבות ההידרדרות במצב הכלכלה בסין, שבינתיים באה לידי ביטוי במפולת בבורסות בסוף השבוע, צפוי להביא לדחייה נוספת - וממושכת - בהעלאת הריבית בארה"ב.

המגמת ארוכת הטווח של הירידה בריביות החלה ב–1980, אז היתה הריבית של הבנק הפדרלי ברמה שכיום בלתי נתפשת - כ–20%. סביבת הריבית הנוכחית היא תגובה למשבר הפיננסי שפרץ ב–2008, ומאז ההורדה האחרונה, ב–2009, הריבית לא שונתה.

בלומברג

עוד לפני הירידות החדות בבורסות בסוף השבוע, ולאחר פרסום פרוטוקול ישיבת הבנק הפדרלי ביום רביעי, החוזים העתידיים על הריבית הפדרלית - המשקפים את ציפיות השוק מהריבית - העניקו הסתברות של 32% בלבד לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית בישיבתו הבאה, לעומת 48% ביום שלישי. החששות ממשבר גלובלי על רקע ההאטה בסין והיחלשות היואן, שהובילו בסוף השבוע לנפילות בבורסות בעולם, מגדילים עוד יותר את ההסתברות שהעלאת הריבית בארה"ב תידחה. משקיעים בעולם תוהים אם בכלל נותרה לבנקים המרכזיים תחמושת להתמודד עם מיתון עולמי.

עם זאת, לא מעט משקיעים חוששים מהעלאת ריבית קרובה - ומהפגיעה בתיקי ההשקעות שלהם.

"הריבית בארה"ב משפיעה על כל הנכסים הפיננסיים בעולם", מסביר ג'רי קוטישטנו, מנהל ההשקעות הראשי של IBI גמל והשתלמות. "אין הרבה נכסים פיננסיים שמתפקדים היטב בזמן של עליית ריבית. עליית ריבית מעניקה אלטרנטיבה - להפקיד את הכסף בפיקדונות חסרי סיכון, ולהוציא את הכספים מהאפיקים המסוכנים".

איזה ענף ייפגע, לדעתך, באופן הקשה ביותר מעליית הריבית?

"ההשקעה הממונפת - הנדל"ן. כשהריבית עולה, המשקיעים שלקחו הלוואה ורכשו נכס יידרשו להחזיר לבנק יותר כסף. ההלוואות מתייקרות. משקיעים שלא יהיה להם כסף להחזיר ייאלצו למכור את הנכסים בלחץ. יציאת משקיעים משוק הנדל"ן תביא ירידות מחירים מהירות. לכן, ענף הנדל"ן הוא המועמד המוביל להיפגע מהעלאת ריבית. גם האג"ח יחוו פגיעה - ייווצרו הפסדי הון, שכן כשהתשואה עולה מחיר האג"ח יורד".

ומה עם שוק המניות? אתה חושב שתהיה שם מפולת?

ג'רי קוטישטנו, מנהל השקעות בכיר בבית ההשקעות איי.בי.איי

"לא ברור כיצד שוק המניות יגיב, שכן התגובה תלויה בכמה גורמים, בהם תוואי העלאת הריבית והסיבה להעלאה. אם העלאת הריבית תהיה מהירה, שוק המניות צפוי להיפגע, שכן תיווצר אלטרנטיבה חסרת סיכון של פיקדונות נושאי ריבית בבנק - שלא קיימת כיום. מצד שני אם ההעלאה תהיה בעקבות כך שהכלכלה האמריקאית תציג צמיחה, אז שוק המניות יכול להמשיך לתפקד, ואף ליהנות מכך ולעלות. אמנם חברות מממנות את הפעילות שלהם ביוקר, אך הצמיחה עוזרת לפעילות העסקית".

הניתוח של רוני יונסיאן, מנהל מחקר ניירות ערך זרים בלאומי שוקי הון, דומה. "לא צריך לחשוש מעליית הריבית הצפויה בארה"ב", הוא אומר. "אנחנו רואים מתקפת הפחדות, חששות למפולת ותחזית שלפיה עליית הריבית תוביל לעידן חדש של ריבית עולה - ולמגמה שלילית במדדי המניות לאחר השיאים שאליהם הגיע השוק. אפשר להבין את הפחד, אך יש חשיבות גדולה לאופי העלאת הריבית."

יונסיאן מבסס את דבריו על מחקר שהוצג בספר "Invest with the Fed", ומצא כי בין 1996 ל–2013 הניב מדד המניות האמריקאי S&P 500 תשואה שנתית ממוצעת של 15.89% בתקופות של הרחבה מוניטרית - ורק 5.89% בתקופות של צמצום מוניטרי.

כפיר סיון

בעקבות המאמר בדק יונסיאן את ששת מחזורי העלאת הריבית האחרונים, וקיבל תוצאה דומה - והיא שהתשואה שהניבו מניות לאורך זמן היתה גבוהה משמעותית בזמן הרחבות מוניטריות בהשוואה לתקופות של צמצום מוניטרי.

יונסיאן מסביר: "העלאה חדה ונמשכת בריבית (הכוללת יותר משתי העלאות ריבית רצופות), פגעה בשוק מכל בחינה - הביקושים ירדו, עלויות המימון של החברות עלו והרווחיות פחתה. בנוסף, אלטרנטיבת ההשקעה חסרת הסיכון נהפכה לאטרקטיבית יותר ותרמה לירידות בשערי המניות, אך העלאה קצרה ומתונה בתוואי הריבית שינתה את התמונה. התשואה בשנה שלאחר העלאה היתה גבוהה מזו שהיתה בשנה שקדמה לה".

יונסיאן מדגיש כי אין מדובר בממוצע, אלא בתוצאה שנרשמה בכל המקרים. "עלייה של 0.25%–0.5% בריבית היא זניחה ביחס לפרמטרים אחרים, שגם הם משפיעים על שוק המניות - בהם מצב הכלכלה, רווחי החברות, השפעות מעבר לים, שער החליפין, מחירי האנרגיות והסחורות ואירועים גיאו־פוליטיים".

"הריבית לא תעלה בטווח הקרוב - לא בישראל ולא בארה"ב", מעריך יריב יוריסטה, מנכ״ל אדמונד דה רוטשילד קרנות נאמנות. "בארה"ב רצו להעלות את הריבית באופן אגרסיבי עד ל–1.6% בחמש העלאות, אבל האינפלציה הנמוכה ושנת הבחירות בארה"ב שלפנינו לא יאפשרן להם לעשות זאת. אני לא זוכר שנת בחירות שבה העלו את הריבית באופן אגרסיבי - לפני הבחירות או אחריהן".

"הסבירות להעלאת ריבית בארה"ב ירדה ל–50%, הן בשל מחירי הנפט, שהגיעו לשפל של 40 דולר, הן בשל הירידה במחירי הסחורות, שהורידו את ציפיות האינפלציה, והן בשל הפיחות ביואן הסיני", מוסיף קוטישטנו. "אם הריבית תועלה, זה יהיה מתון מאוד".

לטענת קוטישטנו, בישראל יש אפילו סיכוי להורדה נוספת של הריבית ל–0% - ואפילו לריבית שלילית. "השקל החזק - שתורם לאינפלציה נמוכה, ויוצר בעיה לבנק ישראל וליצואנים - עלול להוביל לכך שהריבית לא תעלה ב–2016 כפי שחשבנו, והיא תיוותר על כנה ואף תרד", הוא אומר.

"בין אם הריבית בארה"ב תעלה בספטמבר, דצמבר, או בתחילת 2016, יש קונסנזוס כמעט מוחלט שתוואי העלייה יהיה מתון", אומר יונסיאן. מיוני 2004 עד יוני 2006 הריבית עלתה 17 פעמים - מ–1% עד ל–5.25%. זה בוודאי לא מה שצפוי לקרות הפעם, שכן ההתאוששות הכלכלית אטית, סביבת האינפלציה בעולם ממותנת מאוד, והתחדשות הקריסה במחירי האנרגיה והסחורות בשבועות האחרונים, תומכת אף היא באיום הדפלציוני ובעלייה אטית של הריביות. נוסיף לכך את ההשפעה השלילית של הדולר החזק על רווחי החברות האמריקאיות המייצאות מעבר לים, הניכרת היטב גם בעונת הדו"חות הנוכחית, והמסקנה ברורה - הבנק הפדרלי לא צפוי להעלות את הריבית באופן רציף ומתמשך." .

יונסיאן מדגיש: "נקודת המוצא של העלאת הריבית הנוכחית נמוכה מבעבר - כשהריבית החלה לעלות מאזור ה–5%. אם השוק ידע להתמודד בעבר עם ריבית קצרה של כ–5% וריבית לעשר שנים באזור ה–7%, סביר להניח שהוא יידע להתמודד גם עם הסיטואציה הנוכחית. נקודת המוצא של הריבית הפעם היא 0.25%, אז מה ההבדל בינה לבין ריבית של 0.5% או 0.75%? הרי תשואת הדיווידנד של מדד S&P 500 לבדה היא פחות או יותר כפולה מהריבית שצפויה להיות בעוד שנה. ההיסטוריה חוזרת, אבל זה לא מרתיע, זה מעודד".

מה לעשות עם התיק?

אז איפה כדאי למשקיעים לשים את הכסף כאשר הריבית תעלה? "כדאי להמשיך באותן השקעות שביצעתם עד היום", אומר אוהד חיים, אנליסט ניירות ערך זרים, לאומי שוקי הון . "אל תתכננו את הפוזיציה שלכם לפי החששות בשוק. זה לא יהיה 'גיים צ'יינג'ר'.

"האג"ח הרבה יותר רגישות מהמניות במקרה של עליית ריבית. לדעתי, השוק בארה"ב ימשיך לעלות, כי עליית הריבית תהיה מתונה מאוד. התחזקות הדולר תתמוך בחברות האירופיות וכתוצאה מכך בשוק האירופי. המניות ימשיכו לעלות, והתשואה באג"ח לא תעלה יותר מדי, שכן האג"ח הקונצרניות בארה"ב כבר נסחרות סביב ריבית של 2.2%. לכן, עליית הריבית שם כבר מתומחרת כיום בשוק".

כפיר סיון

"אין הרבה נכסים פיננסיים שיניבו למשיקים רווחים בתקופה של העלאת ריבית", אומר קוטישטנו. "מניות הבנקים ייהנו מהעלייה. האג"ח הסחירות יגיבו ראשונות במקרה של ירידות. המניות יושפעו מקצב העלאת הריבית, והירידות במגזר הנדל"ן יגיעו באיחור.

"זה כמה שנים ראינו רווחי הון משמעותיים באג"ח בישראל ובעולם. היינו בתוואי ריבית יורד, שנתן לנו ביטחון להחזיק אג"ח במח"מ (משך חיים ממוצע) ארוך יחסית בתיק ההשקעות. רווחים אלה הביאו לכך שהאג"ח נסחרות בתשואות נמוכות מאוד. נוצר מצב חדש שבו הסיכון להפסדי הון מחייב, לטעמי, גישה זהירה יותר באפיק האג"ח - הגם שהתשואה השוטפת מאחזקת אג"ח היא נמוכה", הוא מסביר.

"צריך להשאיר את הכסף באג"ח עם מח"מ קצר ולנצל הזדמנויות באג"ח שמתומחרות לא נכון", אומר יוריסטה. "לדעתי, האג"ח הצמודות ייהנו מעליית ריבית".

מעבר לכך, מסביר יוריסטה, אם הבנק הפדרלי אכן יעלה את הריבית במידה מתונה בעתיד, התגובה בשוק ההון לא תהיה אלימה. "ייתכן שיהיו ירידות מינוריות במניות ובאג"ח לטווח קצר ובינוני. אם אנחנו נחווה רצף של העלאות ריבית עד ל–1.6% בסוף 2016, אז שוקי ההון בכל המגזרים ייפלו במידה מאוד משמעותית, והדולר יתחזק".

"מחזור־על חיובי"

"החשש מתמחור יתר של שוק המניות מוגזם, בעיקר כשהמשקיעים לא פועלים בוואקום ותמיד בוחנים את החלופות", אומר יונסיאן. "מכפיל הרווח הנוכחי של S&P 500 הוא 18.5 - גבוה מעט מהמכפיל ההיסטורי של 16.5. עם זאת, גם בתמחור הנוכחי, אחזקה במניות אטרקטיבית יותר ממזומן או אג"ח. שוק האג"ח - החלופה הטבעית לשוק המניות - נמצא במצב קיצוני בהרבה, ויש הטוענים אף בבועה. אנו מאמינים שהטיעון הזה יהיה תקף גם בעוד שנה".

יונסיאן אומר שהוא מודע לכך שמדד S&P 500 האמריקאי לא חווה שוק דובי (ירידה של 20% ויותר) מהשיא זה שש שנים, כשהסטטיסטיקה מדברת על מיתון בכל ארבע שנים. כמו כן, השוק לא חווה אפילו "תיקון" (ירידה של 10%–20%) כבר ארבע שנים, אף שתיקון כזה מתרחש בממוצע כל שנה וחצי.

"לא צריך להיבהל מהסטטיסטיקה", הוא אומר. "מסתמן ששוק המניות הנוכחי הוא חלק ממחזור־על חיובי (עליות מתמשכות) - בדרך כלל 15–20 שנה. במחזור־ על שכזה, שכבר היה לאורך שנות ה–50 וה–60, ולאחר מכן גם בשנות ה–80 וה–90, יש לצפות לתיקונים ולשווקים דוביים, אך הם בדרך כלל שטוחים ומהירים.

"כשבוחנים את המקרים שבהם החלה הריבית לעלות, רואים שבאף אחד מהם שוק המניות לא נפל משמעותית. בדיקה של ביצועי S&P 500, ב–12 החודשים העוקבים להעלאת הריבית הראשונה מעלה בדרך כלל מגמה חיובית. S&P 500 רשם תשואה של 11% ב–12 החודשים האחרונים - תשואה הדומה לתקופות אחרות שקדמו לצמצומים מוניטריים אטיים. לכן לפי הדוגמאות בעבר, יש סיבה טובה להנמיך את מפלס החששות".

ממה לחשוש? "מסין"

ומתי הריבית בישראל תעלה? "גם אם הריבית בארה"ב תעלה לקראת סוף השנה, היא כנראה לא תעלה בישראל, אומר קוטישטנו. "הייתי מסתכן ואומר אפילו שהריבית אצלנו תעלה הרבה אחרי ארה"ב. אין שום הגיון בהעלות ריבית בישראל, שיחזקו את השקל, לנוכח המלחמה העיקשת של בנק ישראל בהתחזקות המטבע שלנו. צריך לקרות בישראל שינוי נסיבות קיצוני, כדי שנצפה פה להעלאת ריבית בחודשים הקרובים".

"העלאת ריבית על ידי הבנק הפדרלי רצויה מבחינת בנק ישראל כדי שייווצר פיחות לשקל", אומר יונסיאן. "עם זאת, ככל הנראה לא יהיה פיחות כזה לטווח ארוך משום שישנם פרמטרים ריאליים שתומכים בשקל - כמו המעבר משימוש בנפט לשימוש בגז וזרימת דולרים של תושבי חוץ לישראל באמצעות השקעות שהם מבצעים בחברות ישראליות - כשמדי חודש זורמים לחברות מקומיות כחצי מיליארד דולר של משקיעים תושבי חוץ".

"הכלכלה שלנו יציבה", אומר קוטישטנו. "נמכרו סטארט־אפים של חברות ב–10 מיליארד דולר, וכסף נכנס לישראל. לכן, ברגע שהריבית תעלה, גם אם הדולר יתחזק בעולם בישראל אני מניח שהוא יעלה פחות אל מול השקל".

אז אם לא מהריבית ממה המשקיעים צריכים לחשוש? כל האנליסטים שעמם שוחחנו השיבו: "סין".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#