בת"א חופרים, בירושלים מרוויחים: מפעילת הרכבת הקלה נרכשה ב-100 מיליון שקל

אשטרום, קרן תשתיות ישראל (תש"י) והראל השלימו 
לפני שבוע את העסקה לרכישת קונקס ירושלים, חברת ההפעלה של הרכבת הקלה בבירה ■ שלושת הגופים שותפים גם בסיטיפס, זכיינית הרכבת הקלה בירושלים, ששווייה טיפס, לפי הערכות, ל-750 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

אשטרום, תש"י והראל מתרחבות בירושלים. לפני כשבוע השלימו השותפות — קבוצת אשטרום, קרן תשתיות ישראל (תש"י) וקבוצת הביטוח והפיננסים הראל — את העסקה לרכישת קונקס ירושלים, חברת ההפעלה של הרכבת הקלה בירושלים. העסקה נדרשה לאישור המדינה והבנקים המממנים, והמו"מ על העסקה התנהל כשנה.

תמורת מניות קונקס שילמו השותפות לבעלת השליטה בחברה, ענקית התחבורה הצרפתית טראנסדב (Transdev), כ-100 מיליון שקל. חלקה של אשטרום בעסקה הוא 50%, חלקה של קרן תש"י — 30%, וחלקה של הראל מגיע ל–20%. שלוש השותפות מחזיקות באותם שיעורים גם בסיטיפס, זכיינית הרכבת הקלה בירושלים (למשך 30 שנה).

קבוצת אשטרום התנהלה בעסקה באמצעות החברה־הבת, אשטרום נכסים; הקבוצה נמצאת תחת ניהולם של גיל גירון ורמי נוסבאום, המכהן גם בתפקיד יו"ר הדירקטוריון. בקבוצת אשטרום שולטות המשפחות נוסבאום, גירון, משורר, רובין וליפשיץ. בקבוצה שותפה גם קבוצת ההשקעות אלייד בראשות פרופ' יצחק סוארי.

בקרן תש"י, הנמצאת תחת ניהולו של ירון קסטנבוים (שותף־מנהל), מחזיקים גם הראל ועו"ד יהודה רווה. תש"י נחשבת, אחת משתי קרנות ההשקעה בתשתיות והאנרגיה והגדולות בשוק, לצדה של קרן נוי. כחלק מהעסקה, רכשה קרן תש"י מטראנסדב גם את אחזקתה (5%) בסיטיפס— אבל לפי הערכות, העסקה בוצעה לפי שווי נמוך יותר משווייה הכלכלי של סיטיפס. הראל, הנמצאת בשליטת יאיר המבורגר ותחת ניהולם של שמעון אלקבץ ומישל סיבוני, נחשבת אחת השחקניות הגדולות בשוק מבין הגופים המוסדיים בתחומי התשתיות והנדל"ן.

הרכבת הקלה בירושלים
הרכבת הקלה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

השווי הכלכלי של פעילות הרכבת הקלה בירושלים (בניכוי ההתחייבויות) מוערך בשוק ההון ובענף התשתיות ב700-–800 מיליון שקל. שווי זה מגלם רווח משמעותי "על הנייר" לשלוש השותפות בחברת הזכיינות.

50 מיליון איש בשנה

קונקס שהיתה בשליטת וואוליה הצרפתית לפני שטראנסדב רכשה אותה, מפעילה את מערכת הרכבת הקלה הראשונה והיחידה בישראל; החברה אחראית על תחזוקת הקרונות והמסילות, מערך התשלום, שירות הלקוחות ובטיחות הנסיעה. סיטיפס אחראית על ניהול הפרויקט ואלסטום הצרפתית, שהיתה בעבר שותפה בסיטיפס, אמונה על תחזוקת הקרונות. אורכה של מערכת הרכבת קלה מגיע לכ-14 ק"מ והיא כוללת 23 תחנות. מספר נוסעים ברכבת מוערך ביותר 140 אלף ביום וכ-50 מיליון איש בשנה.

על השותפות בסיטיפס יהיה להחליט בקרוב מי יהיו היו"ר והדירקטורים בקונקס. יו"ר סיטיפס המכהן הוא אברהם (בייגה) שוחט, לשעבר שר האוצר. בסיטיפס מקווים כי יוכלו ליהנות מסינרגיה גבוהה יותר שתיווצר בין חברת הזכיינות לחברת ההפעלה ולהתמודד במכרזים לפרויקטים של רכבות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker