דרור רייך

המסחר בת"א נחתם בירידות שערים במדדים המובילים בראשות מניות התקשורת, כאשר במקביל לסגירה בת"א נרשמות ירידות שערים בבורסות וול סטריט זה היום השני ברציפות. מחזור המסחר היה נמוך ועמד על 1.1 מיליארד שקלים.

בתום המסחר, מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 נחלשו ב-0.7% כל אחד, מדד הנדל"ן 15 ירד ב-0.55% ומדד מניות הבנקים החסיר 1.6% מערכו. בלט בירידות מדד מניות התקשורת שאיבד 1.7% בהובלת פרטנר וסלקום שנחלשו ב-7.8% ו-6.5% בהתאמה.

בגזרת המניות בלטו לחיוב קרדן שזנקה ב-11.6% על רקע הסכם למכירת בניין בדליאן שבסין תמורת כ-68 מיליון יורו. כמו כן, איטיג'יאי שתחזקה ב-12.3% בעקבות השלמת הפיתוח של המוצר לשליפת קרישי דם מהמוח.

מנגד, דסק"ש השילה 6.5%, בריינסווי השילה 8.7% במחזור גבוהה, אי.די.בי פיתוח השילה 4.8% ואלון ריבוע כחול ירדה ב-3.4%.

בשוק הסולידי נרשמה גם כן מגמה שלילית, מדדי התל בונד נחלשו בעד 0.16% ובגזרת הממשלתיות המדד הכללי של הצמודות ירד ב-0.11% ושל השקליות נותר ללא שינוי.

"השוק המקומי יורד עקב המגמה השלילית באירופה, ולאור המשך ירידות השערים החדות בסין והחשש מפני התקררות חדה של הכלכלה הסינית, עובדה אשר יש לה השפעה שלילת אדירה על כל העולם" מציינם בהתייחסם למסחר כלכלני בית ההשקעות הלמן אלדובי.

"היום גם יפורסמו הפרוטוקולים של הפד בשאיפה כי ישפכו אור בנוגע למועד העלאת הריבית בארה"ב. לערכתנו גם במידה והריבית תעלה בספטמבר, לאור חוזקת הדולר אי הוודאות בסין והמשך ירידת מחירי הנפט, תוואי העלאת הריבית בארה"ב יהיה ארוך והדרגתי".

"הדולר רושם התחזקות של 3% מול השקל בשלושת הימים האחרונים וזאת לאור הערכות כי בנק ישראל יחזור להשתמש בכלים מוניטריים בשל הירידה החדה בציפיות האינפלציה בשוק ונתוני מאקרו חלשים".

עמית רוזנצוויג, מנהל השקעות בכיר בהלמן-אלדובי, מעריך כי "גם במידה ובארה"ב נתחיל לראות מגמה של העלאת ריבית, בנק ישראל ישאיר את הריבית ברמות האלה תקופה ממושכת לאור נתוני המאקרו החלשים והרצון להמשיך את מגמת פיחות השקל מול הדולר והאירו".

עוד מוסיפים בהלמן-אלדובי כי "להערכתנו לאור הריבית הנמוכה המשקיעים ימשיכו להזרים כספים לשוק המניות והאפיק הקונצרנים לאור העדר אלטרנטיבה".

מעבר לים

בורסות וול סטריט נסחרות במגמה שלילית זה היום השני ברציפות, לאחר שנתוני אינפלציה שפורסמו היום בארה"ב, חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בפגישתו בחודש הבא, ולקראת פרסום פרוטוקול ישיבתו של הבנק הפדרלי בחודש שעבר (בשעה 21:00 שעון ישראל), אשר עשוי לספק רמזים לגבי העיתוי המתוכנן של העלאת הריבית הראשונה בארה"ב מאז שנת 2006. מדד S&P 500 יורד ב-0.6%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.8%; מדד נאסד"ק מאבד 0.7%.

בורסות אירופה נסחרות גם כן בירידות לאחר אישור הפרלמנט של גרמניה לחבילת החילוץ השלישית ליוון. לונדון יורדת ב-1.1%; פרנקפורט נסוגה ב-1.4%; פריז מאבדת 1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-1%. 

מניות במרכז

בנק לאומי בניהולה של רקפת רוסק עמינח חתם את הרבעון השני של 2015 ברווח נקי של 518 מיליון שקל - גידול של 126% לעומת הרווח ברבעון המקביל אשתקד בו רשם הבנק הפרשות בגין החקירה בארה"ב. הרווח משקף תשואה על ההון בשיעור של 7.8%.

בנק הפועלים  בניהולו של ציון קינן הציג תוצאות חזקות במיוחד ברבעון השני של 2015. הרווח הנקי הסתכם ב-886 מיליון שקל, גידול של 13.3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הרווח המשקף תשואה שנתית על ההון בשיעור של 11.6%. היחס הלימות הון הליבה עמד בסוף הרבעון על 9.4%. הבנק הכריז על חלוקת דיווידנד של 177 מיליון שקל, המהווה 20% מהרווח הרבעוני.

דו"חות הבנק הושפעו במיוחד מעליית מדד המחירים לצרכן ברבעון השני של השנה שתרם לבנק הכנסות בהיקף של כ-145 מיליון שקל, נוכח האשראי שהבנק מעניק לציבור שהינו צמוד מדד. השפעה בולטת נוספת שנרשמה ברבעון היא רווח של 176 מיליון שקל ממימוש אגרות חוב וכן רשם הבנק רווח של 73 מיליון שקל ממימוש מניות.

הבנק הבינלאומי  בניהולה של סמדר ברבר צדיק חתם את הרבעון השני של 2015 ברווח נקי של 118 מיליון שקל, ירידה של 21% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הרווח הרבעוני משקף תשואה שנתית על ההון בשיעור של 7.2%.

הבנק הציג ירידה של 6%  בהכנסות הריבית נטו שהסתכמו ב-513 מיליון שקל. הכנסות הריבית שאינן מריבית ירדו ב-10% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, אז רשם הבנק רווח חד פעמי ממכירת החברה הבת פיבי  לונדון. לצד זאת הציג הבנק שיפור בסעיפי ההוצאות התפעוליות והאחרות שירדו ב-6.1% והסתכמו ב-675 מיליון שקל ברבעון. הוצאות השכר ונלוות קטנו ברבעון ב-6.4% והסתכמו ב-410 מיליון שקל.

ת"א 25
ת"א 100
ת"א נדל"ן
מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker