תחקיר

איך הפכו בני הזוג זיגדון למולטי-מיליונרים? סיפורה של מיי סייז

ומי העריך שהמכירות דרך האפליקציה למדידת הגוף יגיעו ל-7 מיליארד דולר? ■ פורסם באוגוסט 2015

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

(פורסם באוגוסט 2015) בסוף 2014 נערך כנס כלכלי מצומצם בבית מלון ברמת גן, שבו הציגו חברות את מרכולתן למשקיעים. עשרות מבקרים באו כדי להתעניין בשלושה סטארט־אפים שנסחרים בבורסה בתל אביב, ובהם חברת מיי סייז —המפתחת אפליקציה שבוחנת את מידות גופו של המשתמש, כדי שיוכל להזמין דרכה פרטי לבוש באתרי אינטרנט.

מה שרוב המתעניינים במיי סייז בכנס כנראה לא ידעו, הוא שבאותו הזמן הסתובב ביניהם אדם שהאינטרפול היה שמח לשים עליו את ידו, כפי שנכתב באתר הרשמי של ארגון המשטרות הבינלאומי. האדם הוא רו"ח יצחק זיגדון, שבאתר האינטרפול הוצגו פרטיו האישיים והוא נמנה עם 16 הישראלים המבוקשים להסגרה על ידי ארה"ב ועם 74 הישראלים המבוקשים ברחבי עולם בסך הכל. זיגדון נחשד, לפי האינטרפול, בקשירת קשר לביצוע תרמית בניירות ערך והונאה באמצעי תקשורת בארה"ב. (עדכון: כיום זיגדון אינו מופיע ברשימת האינטרפול).

הפרופיל של יצחק זיגדון באתר האינטרפול, 2014. צילום מסך (כיום זיגדון אינו מופיע ברשימת האינטרפול)
הפרופיל של יצחק זיגדון באתר האינטרפול, 2014. צילום מסך (כיום זיגדון אינו מופיע ברשימת האינטרפול)

שמו של זיגדון אולי מוכר לחובבי הספורט. בראשית שנות ה–2000 הוא שימש רואה החשבון של קבוצת הכדורסל הפועל תל אביב, שהיתה אז בבעלותו של שאול אייזנברג. ב–2012 מונה לחשב של קבוצת הכדורגל הפועל תל אביב, שהיתה אז בבעולותו של איש העסקים אלי טביב.

אשתו של יצחק זיגדון היא שושנה זיגדון, בעלת השליטה במיי סייז, המחזיקה ב–23% ממניות החברה. היא בעלת תואר שני בספרות אנגלית, שלא עבדה בשנים האחרונות, עד 2014. יצחק זיגדון מלווה מקרוב את עסקיה של אשתו.

לפי החברה, ב–2014 מכרה שושנה זיגדון לשלד בורסאי (חברה ריקה מפעילות) זכויות על פטנט שעדיין לא מוכר ככזה בשום מדינה בעולם, וגם לבוחן הפטנטים PCT יש הסתייגויות מהיותו חידוש. בכל מקרה, זיגדון קיבלה 23% מהחברה החדשה שנוצרה, שהחליפה את שמה למיי סייז.

יצחק זיגדון השתתף בפגישות עם משקיעים פוטנציאלים בחברה ובפגישה עם רואי החשבון של BDO זיו האפט, שייעצו בעסקה שבה מכרה שושנה זיגדון את הזכויות לפטנט לחברה הציבורית. בתמורה לזכויות, הובטחו לה כ–18% מהרווחים התפעוליים למשך שבע שנים.

עם זאת, במיי סייז טוענים כי ליצחק זיגדון אין כל קשר לחברה. בנוסף, הם העבירו ל–TheMarker מכתב מאת משרד עוה"ד שפיגלמן קורן ברק זמיר ושות', לבקשתו של זיגדון, ב–10 באפריל 2013. לפי המכתב, ב–23 בינואר 2013 אישר בית משפט בפלורידה הסדר פשרה בין יצחק זיגדון לרשות ניירות ערך האמריקאית, ולפיו הועבר לרשות תשלום כספי, והתביעה נגדו בוטלה מבלי שהודה בכל אחריות או אשם. למרות זאת, נכון לכתיבת שורות אלה, תמונתו של זיגדון עדיין מופיעה ברשימת המבוקשים של האינטרפול.

בשיחה עם TheMarker אומר מנכ"ל מיי סייז ואחד מבעלי השליטה בה, רונן לוזון, כי ליצחק זיגדון אין כל מעורבות בניהול החברה. לדבריו, "בעבר הוא סייע בגיוס משקיעים, אבל לא קיבל על כך כל תמורה".

בחברה אמרו עוד כי זיגדון לא לקח חלק בפגישות רשמיות של החברה עם רואי חשבון. והפנו אותנו לזגדון בנושא הופעת שמו באתר האינטרפול, שכן "אין לעניין נגיעה לחברה".

בשיחות עם מכרים מרבה שושנה זיגדון לדבר על "ההשקעה שלנו בחברה".

כשהיא נשאלת מה כוונתה ב"שלנו", היא מסבירה שבתחילת הדרך היא ובעלה השקיעו בפטנט "כמשפחה", וכיום אין לבעלה כל קשר לחברה והוא משמש רואה חשבון עצמאי של אגודות ספורט.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "איננו מוסרים פרטים אודות אזרחים, לא כל שכן אודות תיקי חקירה המנוהלים ברשויות אכיפה אחרות בעולם".

יצחק זיגדון מסר: "בתחילת 2011 הוגשה נגדי תביעה על ידי הרשויות בארה"ב. ב–23 בינואר 2013 אישר בית המשפט בפלורידה הסדר פשרה ביני לבין רשות ניירות ערך בארה"ב. על פי הסדר זה, שולם לרשות תשלום כספי והתביעה נגדי בוטלה מבלי להודות בכל אחריות או אשם. על פי סעיף 11 להסכם, אין באפשרותי להעביר כל מידע לעיתונות, ובנסיבות כך אין באפשרותי להתייחס לתוכן ההסכם ויישומו".

לגבי נוכחותו בפגישות של אנשי מיי סייז עם משקיעים, מסר: "איני מעורב בפעילות מיי סייז. מדובר במספר מכרים שהמיזם עניין אותם. לא קיבלתי עמלה כלשהי באופן ישיר או עקיף".

המניה זינקה פי חמישה

האפליקציה של מייסייז פועלת כך שהסמארטפון אמור לסרוק את גופו של המשתמש, לשמור את מידות גופו, ובעזרתן ניתן יהיה לחפש פרטי לבוש ייעודי באתרי אינטרנט.

שווי השוק של החברה, שהתחילה להיסחר במתכונתה החדשה בסוף 2014, זינק מאז פי חמישה. החברה נסחרת כיום לפי שווי של כמעט 300 מיליון שקל, אף שהמוצר שלה עדיין בפיתוח, אין לה מכירות ודו"חותיה כוללים הערת עסק חי. מיי סייז שורפת מזומנים בקצב של 850 אלף שקל ברבעון, ההפסד הרבעוני מגיע ל–1.4 מיליון שקל, בעוד שלא אושר לה בשום מקום בעולם אפילו פטנט על ההמצאה של שושנה זיגדון, שעליה מבוססת כל החברה.

לפי דו"ח החברה, מיי סייז הגישה בקשות רבות בעולם לאישור הפטנט (בין השאר בישראל, ביפן, במדינות באירופה, באוסטרליה, בארה"ב וברוסיה). חלק מהבקשות, לפי הדיווח, נמצאות בהליכי רישום וחלקן תלויות ועומדות.

ממיי סייז נמסר: "החברה הגישה בקשות לרישום פטנטים ברחבי העולם. תהליך קבלת הפטנט הוא מסודר ולוקח זמן, אך מרגע הגשת הפטנט מתחילה ההגנה לפעול עד שיאושר הפטנט, אם וכשיאושר".

בינתיים, הזינוק בשווי של מיי סייז כבר הפך את שושנה זיגדון ואת המנכ"ל לוזון, שמחזיק ב–11.5% ממניותיה, למולטי־מיליונרים — והם שווים כיום על הנייר 65 ו–32 מיליון שקל, בהתאמה. בדו"ח שפירסמה החברה כשיצאה לדרכה החדשה בסוף 2014 נזרקו לחלל האוויר נתונים מסחררים בסך מיליארדי דולרים ביחס לעתידה מטעם מעריך השווי יגאל טולדנו, שותף וראש מגזר ייעוץ ניהולי ב–BDO זיו האפט. להערכת טולדנו, המכירות דרך אפליקציית מיי סייז ב–2016 יגיעו למיליארד דולר ועד 2022 יתפחו ל–6.75 מיליארד דולר.

ואולם יש לבחון בזהירות את המספרים האלה. ראשית, טולדנו לא מדבר על מכירות החברה, אלא על המכירות שיתבצעו באמצעות האפליקציה. כלומר, אם משתמש באפליקציה קנה דרכה מכנסיים ברשת אופנה כלשהי, המחיר ששילם עבורם נכלל בתחזית המכירות הזאת. שנית, טולדנו התבסס על הנחות שסיפקו לוזון, כלומר הוא לקח אותן כמובנות מאליו ועל בסיסן כתב את ההערכה ששימשה בעסקה בין שושנה זיגדון לחברה.

בהערכה של טולדנו נכתב: "התבססנו על הנחת היזם, שלפיה נתח הקניות באמצעות המיזם יעלה באופן הדרגתי. בתחילת החדירה, ב–2016, יתפוס המיזם נתח של 0.5% מכלל מכירות ההלבשה באינטרנט. עם השנים יעלה השימוש באפליקציה בקצב של 0.25% מדי שנה, וב–2022, שנת התחזית האחרונה, יגיע ל–3% מכלל שוק ההלבשה באינטרנט".

ממיי סייז נמסר כי "BDO ערכה מחקר שוק הכולל תחזית אפשרית לנתח השוק הפוטנציאלי של החברה. במסמך זה קיימת התייחסות לגודל השוק וההכנסות, בהנחה שהחברה תחדור ל–0.1% מהשוק (כמצוין במחקר). החברה אינה מפרסמת תחזית הכנסות עתידית כחלק מהדו"חות השנתיים". מ–BDO סירבו להתייחס לדברים.

מניית מיי סייז אמנם מזנקת בבורסה, אבל עד כה אי־אפשר למצוא אף משקיע מוסדי שמנהל קופות גמל או קרנות נאמנות שהפך לבעל עניין בחברה, ולא בכדי היא נכנסה לבורסה דרך מיזוג עם שלד בורסאי.

למרות זאת, מיי סייז כבר פוזלת לשוק האמריקאי. החברה הגישה לפני חודשיים מסמך לרישום מניותיה בנאסד"ק, ולשם כך שכרה את שירותיו של בנק ההשקעות וויוטרייד סקיוריטיס (Viewtrade Securities). כעת מעניין יהיה לראות כיצד יקבל השוק האמריקאי חברה שבעלת השליטה בה נשואה לאדם המוצג כמבוקש על ידי הממשל האמריקאי באתר האינטרפול.

ביום שני הודיעה החברה על השקת אפליקציה בשם SizeUp, המודדת משטחים בדו־ממד, ועדיין לא מסוגת למדוד גוף בתלת־ממד. החברה מסרה כי האפליקציה הועברה לבחינה ואישור של אפסטור, חנות האפליקציות של אפל, ואם יתקבל האישור, האפליקציה תהיה זמינה להורדה בחינם.

מתוך אתר מיי סייז - mysizeid.com

עוד מסרה החברה כי למיטב ידיעתה, זו האפליקציה הראשונה בעולם שמאפשרת מדידה מדויקת של מרחקים באמצעות האייפון ללא תוספת חיישנים ועזרים. בחברה אומרים כי לאפליקציה יש ממשק משתמש ידידותי ונוח, המספק הסבר מהיר לגבי אופן המדידה. השימוש מתבצע על ידי העברת המכשיר על המשטח הרצוי למדידה, ולאחר מכן מתקבלת התוצאה על גבי המסך.

במקביל להעברת האפליקציה לאישור, נמסר כי החברה מבצעת תהליכי Q&A (בקרת איכות) נרחבים, כדי לבחון את האפליקציה במגוון דגמי אייפון הקיימים בשוק. החברה מעריכה כי אם לא יהיו הערות מהותיות מצד אפל, אישור העלאת האפליקציה לאפסטור צפוי להתקבל בשבועות הקרובים.

"החזרות של מוצרים הן בעיה בוערת"

"המודל העסקי של מיי סייז", אמר לוזון ל–TheMarker, "הוא פנייה לרשתות קמעוניות שיטמיעו את הטכנולוגיה באתר שלהן, וכל קנייה שתעשה באפליקציה העתידית תזכה את החברה באחוזים מסוימים מסך הקנייה, כפי שייקבעו מול הרשתות. המשתמשים באפליקציה יוכלו להשתמש בה בחינם". מיי סייז מקווה לקבל 1% מכל עסקה שתתבצע באמצעות האפליקציה.

באשר לשאלה כיצד תצליח מיי סייז להמשיך להתקיים עם הערת עסק חי, המצביעה על ספקות באשר להמשך קיומה, אמר לוזון כי החברה השלימה באחרונה גיוס של 4 מיליון דולר, שימשו אותה לפעילות שוטפת, המשך המחקר והפיתוח ופעילות השיווק. לוזון בונה על הסכם שיתוף פעולה שעליו חתמה החברה באחרונה עם רשת האופנה הספרדית טרוקו, המפעילה 240 חנויות ברחבי העולם וחנות אינטרנטית.

לגבי האפליקציה שהשיקה החברה ביום שני, אומר לוזון, "מדובר בפעם הראשונה, למיטב ידיעת החברה, שבה ניתן למדוד בעזרת החיישנים המוטמעים כבר בטלפון הנייד מרחק ומידות, ללא כל תוספת חיישנים חיצוניים. מכיוון שהחזרות של מוצרים בחנויות אופנה אינטרנטיות הן בעיה בוערת אצל הקמעונאים, יש מתחרים נוספים המנסים לפתח פתרונות לבעיה. הרבה מהמתחרים משתמשים במצלמה של הטלפון הנייד. הבעיה העיקרית בשיטה זו היא שהמשתמש נדרש להצטלם בלבוש מינימלי כדי לדייק במידות הגוף, ולאחר מכן להעלות את התמונה לשרת של האפליקציה. משתמשים רבים אינם מעוניינים להיחשף בצורה זו.

"פתרון נוסף הוא תא מדידה וירטואלי המוצב בחנויות הפיזיות, שסורק את הגוף ב–360 מעלות. פתרון זה מספק תוצאות מדידה טובות, אך דורש מהקונה נוכחות של הלקוח בחנות לפני הקנייה באתר האינטרנט. כמו כן, עלות התא גבוהה, ולא מתאימה לכל חנות אופנה".

ואולם לאחד הדברים החשובים בנוגע לפעילותה של מיי סייז ועתידה, לוזון לא הסכים להתייחס — לעובדה שאין ברשותה עדיין מוצר בעל אישור של פטנט. בשיחה עם אדם שהתעניין בחברה באחרונה, אמרה שושנה זיגדון כי הפטנט כבר רשום. כשנשאלה מדוע, אם כך, בדו"חות הכספיים של החברה כתוב שהפטנט אינו רשום, וכתוב גם שלארגון הפטנטים העולמי יש הסתייגויות שלפיהן כלל לא מדובר בהמצאה חדשה, השיבה: "זה בהליכי רישום, שנעשו כבר מזמן, אנחנו מאמינים שיירשם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker