משרד הבינוי ביטל את זכייתה במכרז - וברן הפסידה הכנסות של 38 מיליון ש'

ברן היתה אמורה לבצע פרויקט של משרד הבינוי בצפון במשך 7 שנים, אך משרד הבינוי הודיעה שהיא מבטלת את הזכייה לאחר ששינה את תנאי המכרז ■ ברן: "שוקלים את צעדינו" ■ אתמול הודיעה החברה על הסכם סופי לפרויקט תשתיות באפריקה - והמניה זינקה ב-8%

עמרי זרחוביץ'

משרד הבינוי והשיכון ביטל את זכייתה של חברת ההנדסה ברן במכרז שהיה צפוי להניב לה עשרות מיליוני שקלים. המכרז הוא למתן שירותי ניהול עבודות פיתוח, תכנון וסיוע בשיווק עבור פרויקטים של משרד הבינוי ברחבי הארץ.

ברן הודיעה על זכייתה בפרויקט בתחילת יוני, אז גם עידכנה כי ההכנסות מהפרויקט צפויות להיות 770 מיליון שקל במשך 10-7 שנים. ואולם הסכום כולל תשלומים אותם תשלם החברה לקבלני משנה בפרויקט, לנותני שירותים, לרשויות שונות המעורבות בפרויקט ולגורמים נוספים שמעורבים בפרויקט. בסופו של דבר, הפרויקט היה אמור להניב לברן 38 מיליון שקל בכל התקופה.

מאיר דור
יו"ר ברן מאיר דורצילום: עופר וקנין

חודשיים לאחר מכן דיווחה ברן כי חתימת ההסכמים מתעכבת, והיום כאמור היא עידכנה כי ועדת המכרזים שינתה את החלטתה וכי הודעת הזכייה שנשלחה לחברה מבוטלת. במכרז המקורי נבחרו שלוש חברות, אך חברה נוספת שהתמודדה במכרז, חברת ייטב, שלא זכתה במכרז עירערה על שיטת חישוב הנקודות, והביאה לשינוי התוצאות. לאחר שינוי השיטה, שהתקבלו לאחר מספר דיונים בוועדת המכרזים העליונה של משרד הבינוי והשיכון, ברן לא הגיעה לעמדת זכייה. החברה מסרה כי היא ביקשה לקבל את המסמכים בנושא והיא שוקלת את צעדיה.

אתמול הודיעה החברה על הסכם סופי לביצוע פרויקט תשתיות באחת ממדינות אפריקה, ובתגובה זינקה מניית החברה ב-8% לשווי שוק של כ-142 מיליון שקל. הפרויקט, שבו תתקין ברן מערכת שאיבה והולכת מים במדינה, צפוי להניב לחברה הכנסות של 90 מיליון דולר. ההערכות הקודמות היו להכנסות של 80 מיליון דולר.

ברן מתמודדת בחודשים האחרונים עם קשיים רבים. בסוף אפריל הודיעו מנכ"ל החברה נחמן צבר ומנכ"ל ברן ישראל דן נשבך על רצונם לסיים את תפקידם, והם הוחלפו על ידי גיורא גוטמן. זאת, על רקע תוצאות כספיות גרועות של החברה, שהפסידה 12.5 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה, בנוסף להפסד של 29 מיליון שקל ב-2014.  יום לאחר ההודעה על עזיבת שני הבכירים, נפלה על החברה צרה נוספת, כשחברת רכבת ישראל הודיעה לחברה כי היא מבטלת את ההתקשרות מולה עבור ניהול פרויקט חשמול המסילות בארץ, ככל הנראה בגלל אי שביעות רצון.

ברן ישראל מספקת שירותי הנדסה לתעשייה התהליכית, התעשייה הכבדה, התעשייה הכימית, וכן בתחום תשתיות התחבורה והתקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker