אוויר לנשימה

הרישום של אדמה למסחר בסין - 
חמצן פיננסי לדיסקונט השקעות

רכישת השליטה בסנונדה על ידי אדמה קודמה במקביל להבנות עם הבנק הסיניExim Bank, ומשולבת בחלוקת דיווידנד משמעותי

יורם גביזון

הפיכתה של אדמה לחברה שנסחרת בבורסה בסין מספקת לא רק תועלות תפעוליות משמעותיות, אלא גם הקלה ניכרת ללחץ שבו נתונה דיסקונט השקעות. החברה שבשליטת אדוארדו אלשטיין קיבלה הלוואה לשבע שנים בהיקף של 960 מיליון דולר מהבנק הסיני Exim Bank באוקטובר 2011, עם רכישת השליטה באדמה (לשעבר מכתשים אגן) על ידי כמצ'יינה.

ההלוואה הובטחה בשעבוד על 40% ממניות אדמה, שמוחזקות על ידי דיסקונט השקעות, וצוברות ריבית של ליבור ל–6 חודשים + 4.5%. ריבית זו נצברת לקרן ההלוואה, ומתחילה להיות משולמת החל באוקטובר 2015. יתרת ההלוואה שדיסקונט השקעות אמורה לפרוע באוקטובר 2018 מסתכמת ב–1.16 מיליארד דולר נכון לסוף הרבעון הראשון של 2015 כולל ריבית של 199 מיליון דולר.

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

תשלום הריבית הנוכחי היה אמור להסתכם ב–60 מיליון דולר, והיה מכביד על דיסקונט השקעות שכבר אינה נהנית מזרם הדיווידנדים היציב שסיפקו לה בעבר חברות כמו סלקום ושופרסל. רכישת השליטה בסנונדה על ידי אדמה בעסקה של מיזוג הפוך, קודמה במקביל להבנות עם הבנק הסיני Exim Bank, ומשולבת בחלוקת דיווידנד משמעותי, ככל הנראה בהיקף של 250–300 מיליון דולר על ידי אדמה לפני ביצוע העסקה.

דיווידנד כזה יקל על דיסקונט השקעות לפרוע את תשלומי הריבית לבנק הסיני בתקופת חסימה של שלוש שנים מיום השלמת המיזוג עם סנונדה, שלו כפופות הן כמצ'יינה ודיסקונט השקעות. במקביל צפוי להיחתם הסכם בין דיסקונט השקעות לבין Exim Bank על הארכת מועד הפירעון של קרן ההלוואה שאותה קיבלה דיסקונט השקעות באוקטובר 2011.

הבנק הסיני יקבל מעתה שעבוד על מניות סחירות בבורסה סינית, והודות לתמחור הנדיב בשוקי ההון הסיניים גם ערך הביטחונות יעלה. כך למשל, אם אדמה היתה מנפיקה בבורסה בניו יורק בשווי של 2.8 מיליארד דולר לפני ההנפקה, כפי שתיכננה, היה שווי המניות שבידי דיסקונט השקעות שווה 1.1 מיליארד דולר — כלומר שווי הזהה ליתרת ההלוואה שיש לסלק לבנק הסיני. אם אכן תיסחר אדמה בבורסה בשנזן בשווי של 6 מיליארד דולר לאחר העסקה עם סנונדה, יגיע שווי המניות שבידי דיסקונט השקעות ומשמש כבטוחה לפירעון ההלוואה — ל-1.9 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker