מדד המחירים לצרכן לחודש יולי עלה ב-0.2%

מתחילת השנה המדד נותר ללא שינוי, וב-12 החודשים האחרונים (יולי 2015 לעומת יולי 2014), ירד המדד ב-0.3%

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

מדד המחירים לחודש יולי עלה ב-0.2%, כך מדווחת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. עליות מחירים נרשמו במיוחד בירקות הטריים (ב-3.9%), בדיור (ב-1%) ובתחבורה (ב-0.5%).

ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הלבשה והנעלה (ב-6.6%), בפירות הטריים (ב-1.8%) ובריהוט וציוד לבית (ב-0.8%). מתחילת השנה המדד נותר ללא שינוי, וב-12 החודשים האחרונים (יולי 2015 לעומת יולי 2014), ירד המדד ב-0.3%.

צילום: דניאל בר און

"המדד לא הפתיע, אך היה ברף הגבוה של ההערכות המוקדמות (0.1%-0.2%)", ציין יונתן כץ, כלכלן ראשי בלידר שוקי הון. "מחירי המזון עלו ב- 0.2% על רקע עלייה חדה במחירי הבשר (4.2%+) והעופות (3.4%+). כצפוי, מחירי הדיור (מחירי השכירות) עלו ב-1%, עלייה עונתית בעיקרה. מדד מעט גבוה והאצה במחירי הדיור תומכים ביציבות בריבית בסוף החודש".

טופ אלפא: "חמישה חודשים של מדד חיובי"

"מדד המחירים לצרכן לחודש יולי שעלה ב-0.2% יצר רצף של חמישה חודשים בהם שיעור השינוי במדד היה חיובי", מסביר רו"ח בועז צליח, מנכ"ל בית ההשקעות טופ אלפא. "נראה כי השפעת הצריכה הפרטית והמשך הגידול בביקוש בשוק הדיור על עליית המחירים הייתה חזקה יותר מאשר השפעה הירידה במחירי הסחורות, ובפרט הירידה במחירי הנפט בחודש יולי".

"נדמה כי בשוק התחילה להתבסס ההבנה כי הריבית במשק לא תרד יותר מתחת לרמתה הנוכחית, בפרט לאחר שבנק ישראל הוסיף בדו"ח היציבות הפיננסית כי החזקת הריבית ברמה נמוכה לאורך זמן מהווה סיכון למשק, וכי הצהרתה של הנגידה בנוגע לאי שימוש באמצעים מוניטריים נוספים לא הייתה לשווא" ממשיך צליח.

"הבנה זו ממשיכה להשפיע על שוק הדיור, אשר מהווה מנוע להמשך עליות מחירים במשק. מצד שני, השקל עדיין חזק יחסית מול סל המטבעות האפקטיבי, ובצירוף העובדה כי הממשלה מתכוונת להוריד את מחירי החשמל והתחבורה הציבורית, ייתכן והצריכה הפרטית, אשר נחלשה ברבעון השני של 2015, לא תהווה מנוע מספיק חזק להמשך עליות מחירים במשק.

אם נוסיף את הפיחות היזום אשר ביצעו הסינים, שייתכן וטרף את הקלפים בנוגע לתהליך העלאת הריבית בארה"ב, לא ניתן לפסול כי בנק ישראל יצטרך לפעול בצורה יותר אגרסיבית מאשר הוא תכנן בהודעת הריבית הבאה. להערכתנו השינוי במדד לא הפתיע את השווקים ולכן לא נראה שינוי משמעותי בשוק איגרות החוב", מסכם צליח.

"מדד צפוי, שיאפשר לבנק ישראל להמשיך ולבחון בנחת את הצעדים הבאים הנדרשים", מציין אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות הלמן אלדובי על מדד יולי. "אנו מעריכים כי בעוד כחודשיים יתחדש הלחץ על בנק ישראל להוריד את הריבית. מדד אוגוסט צפוי להיות חיובי, על אף הירידות במחירי הדלק, מה שככל הנראה יוביל לשיפור נוסף בסביבת האינפלציה לרמה חיובית של 0.5%-1.0%, אולם לאחר מכן נתחיל לראות בצורה משמעותית את הורדות המחירים הנובעות מירידת מחירי הסחורות בעולם ומצעדי הממשלה להוזלת יוקר המחיה.

"אבל לפחות לשבועות הקרובים אנו מעריכים כי מדד זה מוריד את הסבירות שבנק ישראל יוריד את הריבית פעם נוספת בהודעה הקרובה וכי הוא ימתין לראות את תוצאות המדדים הבאים ואת קצב צמיחת הכלכלה המקומית ברבעונים האחרונים. עם זאת, ייתכן כי בניגוד למגמת השיפור באינפלציה, בנק ישראל ימשיך להשתמש באמצעים נוספים על מנת להחליש את שער השקל", מסכמים בהלמן אלדובי.

BDO: "תקציב המדינה המתגבש אינו נותן מענה לבעיית ההאטה הכלכלית"

"שיעור האינפלציה מתחילת השנה הוא 0%, וברור כי גם השנה בנק ישראל לא יעמוד ביעד האינפלציה של 1% עד 3%, שכן גם בחודשים הקרובים צפויים מדדים נמוכים, בין היתר בשל ירידת מחירי הנפט בעולם וירידת מחירי החשמל בישראל" מסביר חן הרצוג, כלכלן ראשי ב-BDO Consulting Group. "המשק הישראלי נמצא במצב מדאיג של אינפלציה אפסית יחד עם צמיחה נמוכה.

"הבעיה היא שתקציב המדינה המתגבש אינו נותן מענה לבעיית ההאטה הכלכלית. המאבק ביוקר המחייה חייב להיות משולב בצעדים משמעותיים יותר לעידוד השקעות ריאליות במשק, בעיקר באמצעות הגדלת השקעות בתשתית ועידוד השקעות של המגזר הפרטי. המדד, המתפרסם בסמוך לתום 100 ימי החסד של הממשלה, מעיד על חוסר אמון הציבור באפקטיביות של התוכנית הממשלתית המתגבשת להביא לפתרון משבר הדיור. הנתונים שפורסמו מצביעים על עליית מדד מחירי הדיור ב-1%, ועלייה של מדד  מחירי הדירות בשיעור של 0.8% ביחס לתקופה המקבילה", מסכמים ב-BDO.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker