עכשיו זה סופי: המפקח אסר על הבנקים לשלם בונוסים ליו"ר הדירקטוריון

המפקח קבע כי לכל הפחות על הבנקים לדרוש השבת הבונוסים במקרה שבו "העובד היה שותף להתנהגות שגרמה נזק חריג לתאגיד"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים דודו זקן פירסם היום את ההוראה הסופית בעניין תגמול הבכירים במערכת הבנקאית. ההוראה החדשה קובעת כי הבנקים יוכלו לדרוש מעובדיהם הבכירים להשיב בונוסים ומניות שהם קיבלו אם יתברר כי התנהלותם גרמה לבנק נזק משמעותי. תקופת ההשבה נקבעה ל-5 שנים, ואם מדובר בנושא משרה תקופת ההשבה היא 7 שנים.

ההוראה נכתבה כלקח מפרשת ההסתבכות בנק לאומי עם הרשויות האמריקאיות. שכן מנכ"לית הבנק לשעבר גליה מאור גרפה לאורך שנותיה בבנק לאומי שכר בעלות של כ-100 מיליון שקל, אולם לאחר פרישתה התברר כי התנהלותה בסוגיית הלקוחות האמריקאיים עברייני המס סיבכה את הבנק בקנסות בהיקף של 1.5 מיליארד שקל מבלי שקיים בהסכם העסקתה מנגנון המאפשר לבנק לדרוש את השבת הכספים שקיבלה מבלי לערב את ביהמ"ש.

צילום: אייל טואג

בטיוטה שפורסמה בחודש שעבר המפקח על הבנקים התכוון לחייב את הבנקים לתקופת השבה של עד 10 שנים, אולם בלחץ איגוד הבנקים ההוראה הסופית רוככה מעט.

ההוראה שהמפקח פירסם קובעת כי על הבנקים לקבוע קריטריונים שבהן הבנק יפנה לעובד בבקשה להשבת הבונוסים שקיבל. המפקח קבע כי לכל הפחות על הבנקים לדרוש השבת הבונוסים במקרה שבו "העובד היה שותף להתנהגות שגרמה נזק חריג לתאגיד, לרבות: פעילות לא חוקית, הפרת חובת האמונים, הפרה מכוונת או התעלמות ברשלנות חמורה ממדיניות התאגיד הבנקאי, כלליו ונהליו. וכן במקרה של "הונאה או התנהגות בלתי ראויה מכוונת שבגינן נתונים התבררו כמוטעים והוצגו מחדש בדוחות הכספיים של התאגיד הבנקאי".

ההוראה כוללת גם מגבלה חדשה על שכרם של יושבי הראש, שמעתה יאסר עליהם לקבל תגמול משתנה - בונוסים, אופציות או מניות. הבנקים יוכלו לתגמל את היו"ר בשכר קבוע בלבד ותנאים סוציאליים וכן בהחזר הוצאות. המפקח לא קבע תקרה לרכיב השכר הקבוע נוכח לחץ כבד שהפעיל איגוד הבנקים שאיים לפנות בנושא לבג"ץ. ברקע לדברים יש לציין כי משרד האוצר הודיע במקביל כי יפעל לקדם חקיקה שתגביל תקרת השכר המוכרת לצרי מס ל-3.5 מיליון שקל בשנה.

ההוראה נכנסת לתוקף באופן מיידי לגבי כל הסכם שכר חדש שיחתם עם בכיר במערכת הבנקאית. עם זאת לבכירים שלהם הסכם שכר חתום ומאושר, יוכלו להמשיך לקבל את התגמול על פי ההסכם שאושר להם וזאת עד סוף 2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker