איך מבטלים פוליסה ומה מכסה צד ג'? כל מה ששאלתם את גוגל על ביטוח

בדקנו עם חברת גוגל מהן השאלות הנפוצות ביותר בתחום הביטוח שהגולשים מקלידים במנוע החיפוש ■ אלה התשובות המקצועיות ל-
29 השאלות המגוגלות ביותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

מי רוצה לשלם אקסס גבוה מדי? ומי בכלל יודע מה הפרנצ'יזה שלו? חברות הביטוח וסוכני הביטוח נוהגים להשתמש במושגים מורכבים מעין אלה, שנותנים למבוטחים תחושה שהם עלולים ללכת לאיבוד בלי עזרתו של סוכן ביטוח.

בעבר, הברירה היחידה במקרה כזה היתה להשתמש בשירותיו של סוכן — שניתנים כמובן בתשלום. כיום כבר עומד לרשות הצרכנים כלי רב עוצמה, שמשנה את מאזן הידע בינם לבין החברות והסוכנים: האינטרנט. חיפוש פשוט בגוגל יכול להוביל את צרכני הביטוח למידע שבעבר היה נחלתם של מומחים בלבד. כך הם יכולים לגלות, למשל, שאקסס הוא השתתפות עצמית, ופרנצ'יזה — סף פיצוי, או הגובה שממנו מתחיל תשלום הפיצוי למבוטח.

תחום הביטוח אמנם עודנו סבוך ומשופע בסוגיות מורכבות, ומובן שהמידע שמוצאים באינטרנט אינו תמיד נכון או מתאים לכל אחד. כפי שלא כדאי לרוץ לבית חולים ולעבור ניתוח מורכב על סמך חיפוש זריז בגוגל, כך גם לא כדאי לקבל החלטות על רכישת ביטוח יקר בלי להתייעץ עם מומחה שמבין את צרכיו של המבוטח. עם זאת, האינטרנט מציע מידע יקר ערך למי שמעוניין לרכוש ביטוח — ויכול לעזור לו להבין את האפשרויות העומדות בפניו.

ריבוי החיפושים בנושא מסוים בגוגל מצביע על חשיבותו בעיני הגולשים. בדקנו עם חברת גוגל, באמצעות Google Trends, מהן השאלות הנפוצות ביותר בתחום הביטוח שהגולשים הקלידו במנוע החיפוש בינואר־יוני.

לאחר מכן פנינו למומחי ביטוח שונים, בהם רענן סעד, משנה למנכ"ל ביטוח ישיר; יובל ארנון, יו"ר הוועדה לביטוח פנסיוני בלשכת סוכני הביטוח; אריאל מונין, יו"ר הועדה לביטוח כללי בלשכת סוכני ביטוח; ויואל זיו, יו"ר הוועדה לביטוחי בריאות וסיעוד בלשכת סוכני הביטוח — כדי שיענו על השאלות בצורה המקצועית ביותר.

מתוך 30 השאלות המגוגלות ביותר בתחום הביטוח, בחרנו את המעניינות ביותר.

1. מה זה ביטוח חובה וביטוח מקיף?

ביטוח חובה, כמשתמע משמו, הוא ביטוח מחייב על פי החוק בישראל. מטרתו לבטח אתכם מפני נזקים גופניים שיכולים להיגרם לכם, לנוסעים שאתכם ולהולכי רגל שיכולים להיפגע מרכבכם, כדי למנוע מצבים שבהם אנשים ייפגעו בלי שיהיה מי שיממן את הטיפול בהם. ביטוח מקיף הוא ביטוח נוסף שבא לכסות את מלוא הנזק שנגרם לרכב בעת תאונה.

2. איזה נזק מכסה ביטוח צד ג'?

ביטוח צד ג' מכסה בגין נזק שאתה גרמת למישהו אחר. כמו למשל כאשר הרכב שלך גרם לנזק לכלי רכב אחר. פגעתם במכונית של השכן? לא נעים, אבל אם ברשותכם ביטוח צד ג', חברת הביטוח תפצה את הצד השלישי בגין הנזק שנגרם לו.

3. כמה עולה ביטוח חובה לרכב?

ביטוח החובה למכוניות מתומחר לפי פרמטרים שונים, בהתאם לסוג הרכב (פרטי או מסחרי), לגיל הנהג ולוותק הנהיגה. כמו כן, ישנם אביזרי בטיחות ברכב שמוזילים את עלות הביטוח, למשל כריות אוויר. מחיר ביטוח חובה לרכב נע בין 1,100 שקל לשנה (לנהג מבוגר) ועד ליותר מ–3,000 שקל (לנהג צעיר). כל חברת ביטוח קובעת תעריף שונה לפוליסה.

צילום: עופר וקנין

4. כמה עולה ביטוח רכב לנהג חדש?

ביטוח רכב מורכב מביטוח חובה ומביטוח מקיף. בביטוח חובה, נהג חדש מייקר את הפוליסה במאות עד אלפי שקלים, והמחיר אינו משתנה בהתאם לדגם הרכב. עלותו של ביטוח מקיף תלויה בעבר הביטוחי של בעליו ומאפייני הרשאים לנהוג ברכב. התוספת לנהג חדש גם כאן נעה בין מאות לאלפי שקלים בשנה, ומשתנה בהתאם לדגם הרכב. למשל, רכב שבעליו בני זוג מעל גיל 50 ישלמו בביטוח חובה כ–1,200 שקל. אם יוסיפו לביטוח הרכב נהג חדש, העלות יכולה לקפוץ ל–3,000 שקל.

5. למה נועד ביטוח החיים במשכנתא?

בעת נטילת משכנתא, מחייב הבנק את נוטלי ההלוואה לעשות ביטוח משכנתא. הביטוח כולל שתי פוליסות: ביטוח חיים — שנועד לכסות את החזרי המשכנתא במקרה שאחד הלווים נפטר; וביטוח מבנה — הנועד להבטיח את תשלום המשכנתא במקרה של קטסטרופה לנכס (כמו שריפה או רעידת אדמה).

הבניין של גינדי בחדרה שבו קרסו מרפסותצילום: נמרוד גליקמן

6. איזה ביטוח לעשות לפני נסיעה לחו"ל?

לפני נסיעה לחו"ל מומלץ לרכוש פוליסת ביטוח שכוללת אשפוז וכבודה. יש לשים לב שהפוליסה כוללת הרחבה למחלות קיימות שבגינן נוטלים תרופות באופן קבוע, ולא רק לאירוע אשר מתחיל בזמן השהות בחו"ל. משמעות הכיסוי: חיסכון שיכול להגיע לאלפי שקלים עבור רכישת תרופה בחו"ל על בעיה רפואית קיימת, ללא קשר לנסיעה. כמו כן, אם הנסיעה כוללת פעילות אקסטרים (סקי, טיול ג'יפים, או טיפוס הרים) מומלץ להוסיף כיסוי של חילוץ והצלה. כיסוי כזה חשוב במיוחד למקרים של אסונות טבע, כמו רעידת האדמה שהתרחשה באחרונה בנפאל.

קפיצת בנג'י

7. איך עושים ביטוח לטלפון הסלולרי?

חברות הביטוח בארץ אינן מבטחות טלפונים סלולריים בביטוחי הרכוש. עם זאת, בביטוח נסיעות לחו"ל ישנה אפשרות, בחלק מהחברות, להרחיב את הכיסוי הביטוחי גם לטלפונים סלולריים. הביטוח רלוונטי לאובדן או לגניבה של הסלולר, אך לא לתיקון.

8. איך מבטלים פוליסת ביטוח?

ביטול פוליסת ביטוח כרוך בשליחת מכתב בקשה לביטול לסוכן הביטוח או לחברת הביטוח. המכתב צריך להיות מלווה במספר תעודת זהות וחתימת המבוטח. על פי חוק חוזה ביטוח, על הביטול להיכנס לתוקף מיום הבקשה (ראו גם שאלה מס' 16).

9. מאיזה סכום שווה לעשות ביטוח מקיף?

ביטוח מקיף לרכב כולל כיסוי לנזקים שעלולים להיגרם לרכבכם וכן נזקים לרכב אחר בעת תאונה. מאידך, ביטוח צד ג' מקנה הגנה רק מהנזק שנגרם לרכב אחר, ולכן הוא יעיל בעיקר עבור בעלים של כלי רכב שהשווי הכספי שלהם נמוך. מומלץ לבטח בביטוח מקיף רכבים ששוויים עולה על 20 אלף שקל, אך הסכום משתנה בהתאם לרגישות של אדם כזה או אחר לסיכונים.

10. מה זה ביטוח תאונות אישיות?

ביטוח תאונות אישיות מעניק פיצוי כספי חד־פעמי בעקבות תאונה או פגיעה באיברי הגוף. הפיצוי משולם בגין מוות מתאונה, נכות מתאונה, שברים וכוויות (בהתאם לשטח פנים המוגדר בפוליסה). אם לאחר שלושה חודשים המבוטח עדיין מתקשה בתפקוד בעקבות התאונה, הוא מקבל פיצוי חד־פעמי לטיפול סיעודי. הפוליסה גם מספקת פיצוי בגין אשפוז מהיום השלישי ועד השבוע ה–26 לאשפוז, והחזר כספי על הזמנת אמבולנס ללא אשפוז. הפוליסה מכסה את המבוטח גם אם הוא שוהה בחו"ל ולא רק בארץ.

11. איך לבדוק באיזו חברה אני מבוטח?

יש לבדוק מיהו הגורם המחייב את חשבון הבנק או כרטיס האשראי שלכם. צריך לחפש את הדיווח האחרון שקיבלתם בדואר מחברת הביטוח. החברות מחויבות להעביר למבוטחיהן דיווחים תקופתיים. אפשר להיכנס למנוע איתור החסכונות באתר משרד האוצר. אפשר לפנות למסלקה הפנסיונית — פלטפורמה דיגיטלית שהקים משרד האוצר על מנת לספק תמונת מצב עדכנית על החסכונות הפנסיוניים הצבורים לזכות כל אזרח.

12. האם אפשר לעשות ביטוח 
חד־יומי לרכב?

ביטוח רכב ליום אחד פחות נפוץ בשוק הביטוח. בדרך כלל הצורך בביטוח לזמן קצר הוא הוספת נהג חדש או צעיר לפוליסה קיימת לכמה ימים. הדבר נפוץ במיוחד בקרב חיילים השבים לחופשה בסופי שבוע ורוצים לנהוג במכונית המשפחתית, שימוש חד־פעמי של עובד ברכב המעביד או אורח מחו"ל שמגיע לביקור. במקרים אלה ניתן לרכוש כיסוי לכמה ימים וישנן חברות ביטוח המאפשרות הוספת נהג נוסף בזמן אמת, באמצעות האינטרנט או הטלפון הסלולרי.

13. מה העונש על נהיגה ללא ביטוח?

נסיעה ללא ביטוח חובה מהווה עבירה. אדם אשר נתפס נוהג ללא ביטוח חובה, יזומן ככל הנראה לבית המשפט ועשוי להיגזר עליו קנס כספי משמעותי, שמטרתו להרתיע מפני נהיגה ללא ביטוח בעתיד.

14. מהו ביטוח אובדן כושר עבודה?

ביטוח אובדן כושר עבודה מקנה למבוטח שנפגעה יכולתו לעבוד ולהתפרנס קצבה חודשית למשך תקופת נכותו, ועד הגיעו לגיל פרישה. פוליסה זו נרכשת על ידי שכירים ועצמאים, והיא מקנה למבוטח את הערובה לכך שגם במקרה שחלילה תיפגע יכולתו להתפרנס, הוא ובני משפחתו ימשיכו לחיות בכבוד ללא דאגה כלכלית.

בית חולים רמב"םצילום: חגי פריד

הקצבה החודשית נקבעת בהתאם לירידה ביכולת ההשתכרות. הסכום המקסימלי לפיצוי הוא 75% משכר המבוטח. השיעור נקבע מראש בעת רכישת הביטוח.

15. איך בוחרים חברת ביטוח לפנסיה?

הדרך לבחור חברה לניהול מוצר פנסיוני היא בהשוואה בין כמה פרמטרים עיקריים: איכות ניהול ההשקעה, איכות השירות, גודל הקרן, התפלגות המקצועות המבוטחים בה, תשואה דמוגרפית ודמי הניהול. ניתן להשוות בין הנתונים באתר אגף שוק ההון של משרד האוצר.

איכות ניהול ההשקעות: בכל חודש מפריש החוסך סכום כסף לקרן הפנסיה. הגוף המנהל אמור להשקיע את הכסף בצורה הנכונה ביותר.

איכות השירות: במהלך השנים חווה החוסך שינויים רבים אשר לעתים מצריכים התאמה של החיסכון הפנסיוני לצרכים חדשים — לדוגמה, במקרה של החלפת מקום עבודה, גידול בשכר או שינוי סטטוס משפחתי. בכל המקרים האלה, חשוב שיהיה לחוסך גוף מנהל שיספק לו את השירות הטוב ביותר.

מחיר: מתוך התשלומים שמפריש החוסך לקרן הפנסיה, גובה הגוף המנהל דמי ניהול, שהם למעשה המחיר שהחוסך משלם בעבור עלויות ההצטרפות לקרן הפנסיה ובעבור ניהול החיסכון הפנסיוני שלו. שיעור דמי הניהול המשולמים לגוף המנהל, משפיע באופן ישיר על סך החיסכון המצטבר לפנסיה — ככל ששיעור זה נמוך יותר, החיסכון גדל. השיעור אינו קבוע וניתן למיקוח.

16. למי ניתן לפנות כשחברת ביטוח מסרבת לבטל פוליסה?

במקרה של סירוב לבטל פוליסה, באפשרות המבוטח להגיש תלונה על חברת הביטוח לאתר המפקח על הביטוח במשרד האוצר, אשר אמון בין היתר על חברות הביטוח ותפקודן מול ציבור המבוטחים.

17. איך בודקים איפה הפנסיה שלי?

ישנם שני מקורות שניתן להוציא מהם מידע על מוצרי הפנסיה שלנו: אתר אגף שוק ההון במשרד האוצר — מידע על כספים אבודים; ובאתר המסלקה הפנסיונית, שאליו ניתן להגיע דרך אתר משרד האוצר או דרך אתר המסלקה. דרך נוספת והטובה ביותר היא באמצעות סוכן הביטוח, שבין יתר תפקידיו יסייע לך לאתר את הכספים האבודים בקלות ולנתח עבורך את המפה הפנסיונית האישית שלך.

18. מה זה ביטוח משלים שב"ן?

ביטוח משלים שב"ן (שירותי בריאות נוספים) הינו ביטוח רפואי שבמסגרתו חברת הביטוח משלימה את ההוצאה הכספית שיש למבוטח לאחר שמיצה את זכויותיו במסגרת השב"ן (הביטוח המשלים בקופת החולים). בעת אירוע ביטוחי עליו לפנות קודם כל לשב"ן, וההפרש בין מה שנותן השב"ן לבין ההוצאה הממשית שנדרשת בפועל, ישולם על ידי חברת הביטוח.

19. מה זה ביטוח אמבולטורי?

נספח אמבולטורי במסגרת ביטוח הבריאות עוסק ברפואה מונעת, שמטרתה לגלות מחלות מבעוד מועד, בשלב שבו הסיכויים לטפל ולרפא את הגוף גבוהים משמעותית. הנספח האמבולטורי מאפשר בין היתר לבצע בדיקות C.T ו–MRI, בדיקות מעבדה ובדיקות היריון כמו סקירת מערכות, שקיפות עורפית ובדיקת מי שפיר.

הפוליסה מאפשרת ליהנות מהתנאים הנוחים שיש בבתי חולים פרטיים. עלות הביטוח האמבולטורי לילדים (עד גיל 21) היא 4 שקלים בחודש. במהלך משך החיים מתעדכן המחיר מדי חמש שנים, עד סכום של 50 שקל לחודש בגיל 65.

20. איך מושכים כסף מקרן הפנסיה?

קרן הפנסיה כוללת כספי פיצויים וכספי תגמולים. תביעה לקצבה החודשית של פנסיית זקנה, בעת פרישה לגמלאות, מתבצעת על פי נוהלי הקרן. התהליך כולל הודעה בכתב, שתישלח לפחות חודש מראש, המודיעה כי המבוטח בוחר לפרוש לפנסיית זקנה. יש לציין בהודעה את סוג מסלול הפרישה שבו בחר המבוטח. במידה והוא בחר בהיוון חלקי של פנסיית הזקנה, על ההודעה לכלול גם בקשה זו.

אם המבוטח מעוניין למשוך את כספי הפיצויים שלו מהקרן, עליו להמציא את הטפסים הבאים: מכתב העברת בעלות מהמעסיק; טופס 161 — טופס הודעת מעביד על פרישה של עובד; ובקשה בכתב חתומה על ידו. אם ברצונו להפקיד את כספי הפיצויים ישירות לחשבון הבנק המתנהל על שמו, עליו לצרף צילום המחאה לאימות פרטי החשבון.

במקרה של מעבר בין עבודות, על מנת לשמור על הכיסוי הביטוחי, עד שהמעסיק החדש יקבל לבעלותו את הפוליסה, יש אפשרות לבצע ריסק זמני, שמשמעותו שמירה על הכיסויים הביטוחיים במעבר בין המעסיקים.

21. מה כולל ביטוח מבנה? 

ביטוח מבנה מכסה אתכם מפני מגוון גדול של סיכונים, בהם שריפה, ברק, התפוצצות, נזקי סערה, שטפון ממקור מים חיצוני ועוד. סיכונים אלה עלולים לגרום נזקים למבנה הדירה או הבית בו אתם גרים (קירות, רצפה, תקרה, גג, דלתות, חלונות וכו') וכן לחלקים הצמודים לו (מרפסות, מחסן, צנרת, מתקני הסקה, מערכות סולריות, מתקני טלפון וחשמל, שערים, גדרות וכו').

22. איך עושים ביטוח חובה לרכב דרך אתר משרד האוצר?

לא עושים. באתר משרד האוצר קיים מחשבון להשוואת מחירי ביטוח החובה ולא לרכישת ביטוח.

23. מה זה שיפוי בביטוח?

"שיפוי" פירושו מתן סכום מסוים על ידי חברת הביטוח כנגד קבלות על תשלומים שבוצעו בפועל על ידי המבוטח. מטרת השיפוי היא  להשיב את המבוטח למצבו לפני קרות מקרה הביטוח. סכום השיפוי יהיה לכל היותר בגובה הנזק ולא יעלה על סכום הביטוח.

24. מתי ביטוח חובה נכנס לתוקף?

ביטוח החובה תקף מיד לאחר ששולם על-ידי המבוטח, אך לא לפני התאריך הנקוב בתעודת הביטוח כתאריך תחילת הביטוח (בתחילת חודש או במיידי).

25. האם אפשר לעשות טסט לרכב בלי ביטוח?

לא. כאשר ניגשים למבחן רישוי שנתי (טסט) צריכים להציג רישיון רכב בתוקף, תעודת זהות של בעל הרכב (או ייפוי כוח שלו) וביטוח חובה בתוקף. ללא אחד מאלה, הרכב לא יורשה להיכנס לביצוע מבחן הכשירות במסלול שבמכון הרישוי.

26. איך מדווחים לחברת הביטוח על תאונה?

 על מנת לדווח לחברת הביטוח על תאונה שהייתם מעורבים בה, חייגו מכל טלפון למוקד הטיפול בתביעות של חברת הביטוח סמוך ככל הניתן למועד המקרה עצמו ומסרו פרטים אודות התאונה. מכאן, הנציגים המיומנים כבר ינחו אתכם בדיוק כיצד לפעול על מנת לקבל את הפיצוי ולחזור לשגרה בהקדם האפשרי.

27. עד מתי אפשר לתבוע חברת ביטוח?

כעיקרון, יש להודיע לחברת הביטוח מיד לאחר שנודע למבוטח על אירוע ביטוחי וזאת על-מנת לאפשר לחברת הביטוח לבדוק את הנזק. על פי חוק חוזה הביטוח, תקופת ההתיישנות לביטוחי רכוש (למעט פוליסות לביטוח ימי או אווירי), חיים ותאונות אישיות (למעט נכות) היא שלוש שנים מהיום בו אירע מקרה הביטוח.

28. מי משלם את ביטוח הדירה, המשכיר או השוכר?

ביטוח דירה הוא בראש ובראשונה אינטרס מובהק של המשכיר (בעל הנכס), שהרי הוא מפקיד בידי שוכר זמני דירה אותה רכש במיטב כספו. היות והשליטה בנכס נשמטת מידיו בתקופת השכירות ביטוח הדירה בכלל וביטוח מבנה בפרט הם כלים יעילים להבטחת תקינות הדירה.  בנוסף, שוכרים רבים רוכשים ביטוח לדירתם השכורה הכולל ביטוח תכולה להגנה על רכושם המצוי בדירה וכן ביטוח צד ג' למקרים שבהם אורח או בעל מקצוע כלשהו נפל ונפצע, או שנזק מסוים שקרה בתחומי הדירה התפשט ופגע גם בדירות הסמוכות.

29. אז מי באמת צריך לשלם על הפוליסה?

רכישת ביטוח דירה שכורה מתיישבת הן עם האינטרסים של בעל הנכס והן עם אלה של הדיירים הזמניים. לפיכך מומלץ לחלק את עלות הביטוח ולוודא שכל התנאים נבדקו ונמצאו הוגנים לשני הצדדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker