דיסקונט בדרך להשתלט על דיינרס

החברה הבת כאל, המחזיקה כיום 51% מחברת כרטיסי האשראי דיינרס, תשלם לאלון רבוע כחול ודור אלון 
כ-150 מיליון שקל ■ מנכ"ל אלון, אביגדור קפלן, מנסה לקדם את מכירת דור אלון - או את אלון רבוע כחול כולה

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

בנק דיסקונט מנהל מגעים מתקדמים להגדלת האחזקות בחברת כרטיסי האשראי דיינרס ישראל. כיום דיינרס מוחזקת ב–51% על ידי ויזה כאל — חברת כרטיסי האשראי שבשליטת דיסקונט (72%), ב–36.5% על ידי אלון רבוע כחול וב–12.5% על ידי חברת הדלק והקמעונות דור אלון, המוחזקת ב–71% על ידי אלון רבוע כחול.

לפי הערכות, כאל תשלם עבור 49% מדיינרס כ–150 מיליון שקל — מחיר המגלם לדיינרס שווי של כ–300 מיליון שקל — הגוזר לחברה מכפיל רווח של כ–10 על תוצאות 2014. קבוצת אלון רבוע כחול, שבשליטת קבוצת אלון של שרגא בירן, דודי ויסמן וארגון הקניות של הקיבוצים, נאלצת למכור את אחזקתה בדיינרס, הנחשבת לחברה רווחית וצומחת בשל היקלעות למצוקת נזילות, וצניחה חדה בשווי השוק שלה ל–234 מיליון שקל. זאת, לנוכח התמיכה המאסיבית בהיקף של מאות מיליונים, שהיא נאלצת להזרים לחברה הבת מגה קמעונאות הקורסת. מגה מגבשת הסדר לפריסת חובות לבנקים, ספקים ומשכירי נדל"ן בהיקף של 1.3 מיליארד שקל.

אביגדור קפלן, מנכ"ל קבוצת אלון ויו"ר אלון רבוע כחול
אביגדור קפלןצילום: אוליבייה פיטוסי

את המגעים מובילים אביגדור קפלן, מנכ"ל קבוצת אלון ויו"ר אלון רבוע כחול, ומנכ"ל כאל דורון ספיר. מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי, מעורבת במגעים ותומכת בקידום העסקה — וזאת בהנחה שהמחיר שיסוכם יהיה משביע רצון מבחינת דיסקונט.

בכל מקרה במסגרת הסכם בעלי מניות מעודכן, סוכם כי לאלון רבוע כחול תהיה אפשרות למכור את מניותיה לצד שלישי. ואולם במצב כזה לכאל תהיה זכות סירוב ראשונה להשוות את ההצעה.

דיינרס ישראל היא זכיינית דיינרס הבינלאומית, ופועלת בעיקר בתחומים של הנפקת כרטיסי אשראי וסליקת עסקות כרטיסי אשראי. באחרונה דיינרס השיקה כרטיס אשראי חדש יחד עם חברת התעופה אל על (פליי קארד) שהיקף השימוש בו רושם עלייה עקבית.

נכון לסוף הרבעון הראשון של 2015 היו לדיינרס 207 אלף כרטיסי אשראי פעילים (בנקאיים וחוץ־בנקאיים) — גידול של כ–14% לעומת הרבעון המקביל ב–2014. את 2014 סיימה דיינרס עם רווח של 34 מיליון שקל, ואת הרבעון הראשון של 2015 עם רווח של כ–9 מיליון שקל. הונה העצמי הסתכם בכ–184 מיליון שקל, וזאת אחרי שחילקה בשנה שעברה דיווידנד של 100 מיליון שקל.

אלון רבוע כחול רכשה מידי ויזה כאל את האחזקות בדיינרס לפני כ–8 שנים תמורת סכום מוערך של כ–100 מיליון שקל. כחלק מהעסקה הוקם מועדון לקוחות YOU שהעניק למחזיקי כרטיס דיינרס הטבות בתחנות הדלקם של דור אלון ובחנויות של מגה.

אחרי ש"כיכב" בחודשים האחרונים בתקשורת הכלכלית, קפלן מנסה בשבועות האחרונים להוריד פרופיל, כדי להתמודד עם עומס כבד של משימות המוטלות עליו. כך, מלבד דיינרס מנסה קפלן לקדם את מכירת דור אלון הנסחרת לפי שווי שוק של 564 מיליון שקל.

את הליך המכירה מובילה לאומי פרטנרס, שבבעלות בנק לאומי, הצפויה לפתוח בקרוב חדר מידע עבור רוכשים פוטנציאליים, שאחד מהם עשוי להיות ארגון הקניות של הקיבוצים. קפלן מנהל גם מגעים למכירת אלון רבוע כחול כולה.

בנוסף לכך קפלן, בסיוע אילן אמיר, שותף בכיר בחברת הייעוץ העסקי גיזה זינגר אבן (ולשעבר סגן ראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים), פועל לגיבוש הסדר לפריסת חובותיה של אלון ריבוע כחול לבנקים בהיקף של יותר מ–500 מיליון שקל.

קפלן מתמודד גם מול מחזיקי אג"ח מסדרה א' הפרטית של קבוצת אלון, שהחברה חייבת להם כ–1.7 מיליארד שקל (אחרי שפרעה באחרונה בפירעון מוקדם כ–450 מיליון שקל וצפויה לפרוע 480 מיליון שקל נוספים) הנושאת ריבית שנתית גבוהה של 5.35%.

במאי האחרון השלים קפלן, בסיוע של עופר גרינבאום ורם דגן מלאומי פרטנרס חתמים, הסדר מוצלח מבחינת אלון שהסיר את האיום של העמדת האג"ח לפירעון מיידי במידה והדירוג היה יורד מתחת לרמה של A מינוס (דבר שקרה באחרונה).

ואולם למרות שקיבלו במסגרת ההסדר שעבוד על מלוא האחזקה באלון גז ושעבוד שלילי על מחצית מהתמורה (שהיקפה הכולל מוערך בכ–580 מיליון דולר) בגין מכירת אלון ארה"ב, מחזיקי האג"ח של קבוצת אלון מודאגים כי התמיכה הצפויה של אלון באלון רבוע כחול בעד 220 מיליון שקל תפגע באיתנותה הפיננסית.

כך, אחרי שקפלן דחה את דרישתם לקבל ביטחונות נוספים, הוקמה באחרונה נציגות המורכבת מנציגים של פסגות, הפניקס ומגדל, שצפויה לבחור את שרון זאורבך או אייל ידווב או שלומי קלסי, כיועץ כלכלי לקראת נקיטת צעדים אפשריים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker