שפיר סיימה את הסגירה הפיננסית של הקטע 
הצפוני של כביש 6 בסך כ-3 מיליארד שקל

כדי להקל על העומס הפיננסי, צירפה שפיר לחברת הזכיינות שתקים את לאומי פרטנרס וקרן נוי. סלילת הקטע הצפוני, מיקנעם לצומת סומך, תצא לדרך בקרוב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

לאחר שהתגברה על לא מעט מהמורות, חברת שפיר הנדסה קיבלה בימים הקרובים את האישורים הרגולטוריים האחרונים, שיאפשרו לה בקרוב להתחיל בעבודות של הפרויקט לסלילת המשכו הצפוני של חוצה ישראל (כביש 6), מיקנעם עד צומת סומך. העבודות יימשכו כ–3.5 שנים.

כדי להקל על העומס הפיננסי, צירפה שפיר לחברת הזכיינות שתקים ותתפעל את החלק הצפוני של כביש 6 שני משקיעים פיננסיים: לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות שבבעלות בנק לאומי, המנוהלת בידי ירון בלוך; וכן את קרן נוי, המשקיעה בתחומי תשתיות ואנרגיה ומנוהלת בידי פיני כהן, רן שלח וגלעד בושביץ. שפיר הנדסה תחזיק ב–80% מחברת הזכיינות, בעוד לאומי פרטנרס וקרן נוי יחזיקו ב–10% כל אחת.

את קונסורציום המממנים שיעמידו מימון בהיקף כולל של כ-3 מיליארד שקל לצורך הקמת הקטע הצפוני באורך של 30 ק"מ מוביל בנק הפועלים, שמטעמו מובילים את העסקה יעקב אורבך, ראש החטיבה העסקית־מסחרית, מרים גז, וכן מממנים נוספים: דויטשה בנק, פסגות, הראל, הפניקס, בנק הבינלאומי ועמיתים.

תקופת המימון הכוללת נחלקת לשני חלקים: תקופת המימון הראשונה תסתיים בתוך שנתיים מיום הפעלת הפרויקט. לאחר מכן יומר המימון להלוואה ארוכת טווח לתקופה של 27 שנה. לצורך הקמת הפרויקט יצטרכו השותפים להביא הון עצמי בשיעור של כ–15%–20% מעלותו.

נוי ולאומי פרטנרס יעמידו הלוואת בעלים של 80 מיליון שקל כל אחת. השותפים יקבלו גם הלוואת מזנין (גישור) של 160 מיליון שקל ממגדל ומיטב דש. יתר הסכום יגיע משפיר הנדסה, שבאחרונה השלימה גיוס מוצלח באמצעות אג"ח של 382 מיליון שקל. הפרויקט כולל גם מענק הקמה שישולם בידי המדינה בגין הקמת הפרויקט, שיינתן בשני שלבים. חלקו יינתן עם השלמת הקטע הראשון של הכביש, ויתרתו עם השלמת הקטעים האחרים.

יעקב אורבך, משנה למנכ"ל, הממונה על החטיבה העסקית בבנק הפועלים: "לאורך השנים מוביל בנק הפועלים את מימון תחום התשתיות אשר הינו אחד מקטרי הצמיחה של המשק הישראלי והתורם רבות לחוסנו. חלקו הצפוני של כביש 6 יהווה אבן דרך נוספת בחיבור הפריפריה למרכז ויחד עם כביש 6 הקיים, אשר גם הוא בהובלתו של בנק הפועלים, ישמש עורק תחבורה ראשי מצפון הארץ לדרומה. בנק הפועלים גאה להיות שותף מרכזי במהפכה המתהווה בתחום התחבורתי בארץ ואני מאמין כי פרויקט זה יצטרף לשורה ארוכה של פרויקטי תשתית הממומנים בהצלחה על ידי הבנק".

הפרויקט כולל את הקטעים 3 ו–7 של כביש 6, מיקנעם ועד צומת סומך. מדובר בשלושה קטעים, הכוללים כ–30 ק"מ של כביש, שלושה גשרים, שלוש מנהרות כפולות וחמישה מחלפים. הזיכיון שניתן בידי המדינה לזכיין — המוחזק, כאמור, בידי נוי, לאומי ושפיר — הוא ל–34 שנה, עד 2049.

את הפרויקט עצמו יקימו שפיר הנדסה, בשותפות שווה עם קונצרן פיצארוטי האיטלקי, ששיתף איתה פעולה גם בפרויקט מנהרות הרכבת הקלה לירושלים. את המכרז למימון, הקמה ותפעול של הכביש הובילו ועדת המכרזים הבין־משרדית בראשות סגן החשבת הכללית במשרד האוצר, יריב נחמה, וחברת חוצה ישראל (הרשות הממונה על קידום ויישום הפרויקט) בראשות המנכ"ל, ראובן לבאון.

מבנק הפועלים הובילו את העסקה מרים גז מנהלת סקטור קונצרנים ותשתיות, ליאור מנצר מנהל מחלקת מימון פרויקטי ושמשון וינוגרד ראש צוות העסקה.

את הגופים המממנים בעסקה ייצגו עו"ד נועה מידן ועו"ד אורי מנדל ממשרד לוי-מידן ואת הלווה ייצגו עו"ד יונתן פינקלשטיין ועו"ד ד"ר תני זהבי ממשרד תדמור- לוי ושות'.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום