מי האיש שהצליח לעקוף את אייל לפידות מהפניקס ונושף בעורפו של איזי כהן מכלל ביטוח?

שנתיים לאחר ההנפקה איי.די.איי שילשה את שווייה, ועקפה את הפניקס ■ ביטוח ישיר כבר נושקת לשווי של כ-3 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

איי.די.איי ביטוח מציינת בימים אלה שנתיים להפיכתה לחברה ציבורית, לאחר שהחברה־האם, ביטוח ישיר השקעות פיננסיות (ביטוח ישיר), הנמצאת בשליטת צור שמיר, השלימה הצעת מכר של כ–19.2% ממניותיה תמורת כ–204 מיליון שקל. צור שמיר נמצאת בשליטת מוקי ודורון שנידמן.

איי.די.איי ביטוח, הנמצאת תחת ניהולו של רביב צולר, פועלת בעיקר בתחומי הביטוח הכללי (בעיקר ביטוחי רכב) וביטוח דירות באמצעות המותגים "הקש על ה–5 " ו-"9 מיליון". כמו כן פועלת החברה בתחומי ביטוח החיים וביטוח הבריאות.

רביב צולרצילום: תומר אפלבאום

למשקיעים שהשתתפו בהנפקה - קרן ההשקעות האמריקאית באטרי (שרכשה כ–17% ב–2012) ולמנכ"ל רביב צולר, המחזיק באופציות בשווי של עשרות מיליוני שקלים שחלקן כבר מומשו - יש כל הסיבות להיות מרוצים מהתוצאות הכספיות של איי.די.איי ביטוח, וכנגזרת מהן - מביצועי המניה.

הרווח הכולל של איי.די.איי לפני מס צמח במחצית הראשונה של 2015 בכ–20% - לכ–94 מיליון שקל (קצב שנתי של כ-180 מיליון שקל) לעומת התקופה המקבילה אשתקד. השיפור העקבי בתוצאות תורגם לכך שלאחר שעלתה אתמול בכ–2.6%, השלימה מניית איי.די.איי ביטוח קפיצה (מותאמת דיווידנד) של כמעט פי־שלושה (כ–190%) מאז ההנפקה, ושווי השוק של החברה הגיע לכ–2.9 מיליארד שקל.

בעקבות זאת, לאחר שעקפה לפני כמה חודשים את מנורה, עקפה אתמול איי.די.איי בשווי שוק גם את הפניקס (כ–2.8 מיליארד שקל) והפכה לחברת הביטוח הרביעית בשוק מבחינת שווי שוק אחרי מגדל, הראל וכלל. הפניקס נמצאת תחת ניהולו של אייל לפידות שהיה בעבר מנכ"ל ביטוח ישיר.

החברה־הבת הנוספת של ביטוח ישיר, המציגה שיפור בתוצאות ועלייה בשווי, היא חברת האשראי הצרכני מימון ישיר. לפני כשבועיים השלימה אלטשולר השקעה של כ-60 מיליון שקל במימון ישיר תמורת הקצאה של כ-19.2% ממניות החברה לפי שווי של כ-250 מיליון שקל לפני הכסף 
וכ-310 מיליון שקל אחרי הכסף.

ההשקעה של אלטשולר שחם נעשתה לאחר שלאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות הנמצאת בבעלות בנק לאומי, השקיעה 30 מיליון שקל במימון ישיר (כ-19%) לפי שווי של כ-90 מיליון שקל לפני הכסף.

השקעה זו, בשקלול הדיווידנדים והשקעה נוספת של כ-12 מיליון שקל במסגרת עסקת אלטשולר, ייצרה ללאומי פרטנרס רווח של כ-60%.

בכוונת השותפים במימון ישיר לפעול להנפקתה עד 2019 לפי שווי של לפחות 500 מיליון שקל. את ההנפקה של מימון ישיר עתידה להוביל לאומי פרטנרס שהובילה גם את ההנפקה של איי.די.איי ביטוח.

בעקבות הביצועים של איי.די.איי ביטוח ומימון ישיר, עלתה מניית החברה־האם, ביטוח ישיר, מתחילת השנה בכ-52%, והחברה נסחרת כיום ברמת שיא של כ-1.45 מיליארד שקל. עלייה זו משפיעה גם על בעלת השליטה בביטוח ישיר, צור שמיר, שמנייתה (הסובלת מסחירות נמוכה) עלתה מתחילת השנה בכ-45%, והחברה נסחרת סביב שווי שיא של כ-640 מיליון שקל - שעדיין נמוך ביותר מ-10% מהשווי הנכסי הנקי של החברה.

להבדיל מאיי.די.איי ביטוח ומימון ישיר, לפי אנליסטים, חברת הנדל"ן אדגר השקעות, שבה מחזיקות ביטוח ישיר (כ-60%) וצור שמיר 
(כ-11%), נסחרת לפי שווי שוק הנמוך יותר משווייה הכלכלי. החברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-650 מיליון שקל, המגלם מכפיל הון של כ-0.8 בלבד, בשעה שמרבית חברות נדל"ן בעלות פעילות דומה נסחרות לפחות סביב הונן העצמי.

בתוך כך נודע כי ההסתדרות הכריזה אתמול על סכסוך עבודה בהפניקס, בטענה שהמשא ומתן לחתימה על הסכם עבודה קיבוצי חדש עבור 2,400 עובדי החברה נקלע למבוי סתום. עובדי הפניקס התאגדו במסגרת ההסתדרות בפברואר 2014, כאשר הרקע לכך היה תהליך המכירה של החברה לפוסון הסינית, שעדיין לא הסתיים. ועד העובדים של הפניקס דורש שעובדי החברה יקבלו מענק של 5־6 משכורות בגין המכירה, וכן להבטיח שלא יהיו פיטורים ולא ייפגע מעמדם של העובדים עקב המכירה.

בהכנת הידיעה 
השתתף חיים ביאור

תגובות