מנכ"ל אדמה: "גם 2016 תהיה קשה"

יצרנית חומרי ההדברה הרוויחה 51 מיליון דולר ברבעון, למרות ירידת מחירי הסחורות ושחיקת המטבעות. אדמה פוקחת עין על הזדמנויות למיזוגים עקב המשבר בענף. המנכ"ל חן ליכטנשטיין: "לא קבענו יעד של צמיחה ל–2016, אלא רווח"

יורם גביזון

קריסת מחירי הסחורות החקלאיות, מזג אוויר יבש באירופה, בקליפורניה, בקנדה ובתאילנד, וכן התחזקות הדולר - היו רקע לא נוח לפעילותן של חברות האגרו־כימיה ברבעון השני. רבות מהחברות בתחום הציגו ירידה במכירות וברווח התפעולי. חברת אדמה, שבבעלות כמצ'יינה (60%) ודיסקונט השקעות (40%), הציגה תוצאות סבירות בהתחשב בנתוני המקרו של הענף, ומעריכה שההרעה בסביבה העסקית עשויה לייצר לה הזדמנויות להשתלב בעסקות גדולות של מיזוגים ורכישות.

אדמה (לשעבר מכתשים אגן), שמנוהלת בידי חן ליכטנשטיין, הרוויחה 51 מיליון דולר ברבעון השני של 2015 - ירידה של 13.5% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2014.

צילום: אי־פי

הכנסותיה של אדמה ירדו ב–2.8% ברבעון השני של 2015 לעומת הרבעון המקביל ב–2014 והסתכמו ב–851 מיליון דולר.

הירידה במכירות נבעה מהתחזקות הדולר כלפי הריאל הברזילי (38%), הדולר האוסטרלי (17%) והיורו (19%), שגרעה 57 מיליון דולר מהמכירות, וכן מירידה במחירים, שהפחיתה את המכירות ב–29 מיליון דולר, כתוצאה מעודפי מלאי בברזיל וחולשה במחירי הסחורות החקלאיות (ירידה של 30% במחיר הסויה לעומת 2014). אלה קוזזו בעלייה כמותית של 7% במכירות בכל השווקים שבהן פועלת החברה, תוך גידול בנתח השוק של החברה, והוסיפה 61 מיליון דולר למכירות.

הרווח הגולמי של אדמה ירד ב–2.3% ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל ב–2014 והסתכם ב–273 מיליון דולר, שהם 32.1% מהמחזור, לעומת 31.9% מהמחזור ברבעון המקביל ב–2014. הרווח הגולמי בנטרול השפעת מטבעות גדל ב–9.6% ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל ב–2014 ל–307 מיליון דולר.

השיפור ברווחיות הגולמית, למרות הירידה במכירות, הוא תוצאה של גידול כמותי במכירות (תוספת של 20 מיליון דולר לרווח הגולמי), שיפור בתמהיל המוצרים והפחתת עלויות הייצור, שתרמה 26 מיליון דולר לרווח הגולמי. זאת כתוצאה מירידה במחירי הנפט, שעל בסיסם נקבעים מחירם של חומרי הגלם וחומרי הביניים שהחברה רוכשת, המעבר לגז טבעי, והתחלת ההפעלה של שתי תחנות כוח במפעלי החברה ברמת חובב ובאשדוד - שתקטין את הוצאות הייצור ב–20–25 מיליון דולר בשנה. גורם נוסף לשיפור ברווחיות הגולמית היה הקטנת המלאים, שמאפשרת לחברה לצרוך מלאים שנרכשו על בסיס מחירי נפט נמוכים יותר. אדמה צופה שמחירי הנפט הנמוכים יבואו לידי ביטוי חזק יותר במחצית השנייה של 2015.

מחסלי הנמטודות

ליכטנשטיין מציין שהחברה השיקה מוצרים רווחיים, כמו Brevis, שהוא קוטל עשבים ומדלל פירות כדי להגדיל את גודל הפרי, שרווחיותו גבוהה משמעותית מהממוצע בחברה; Enclave, שהיא תערובת של ארבעה קוטלי פטריות למניעת בקטריות במשטחי גולף שכוסו בשלג עמוק; וקוטל הנמטודות (תולעים טפיליות שפוגעות בשורשי הצמח) המקורי Nimitz.

לדבריו, החברה זנחה את הפעילות בשוק חומרי ההדברה שנמכרים כסחורות במערב התיכון בארה"ב לטובת חומרי הדברה בשוקי נישה במדינות כמו קליפורניה, טקסס ופלורידה, והצליחה להביא לגידול של 4 נקודות אחוז ברווחיות הגולמית בארה"ב למרות יציבות במכירות.

הרווח התפעולי ירד ב–2.4% ברבעון השני של 2015 בהשוואה לרבעון המקביל ב–2014 והסתכם ב–97 מיליון דולר, שהם 11.4% מהמחזור, לעומת שיעור דומה ברבעון המקביל ב–2014. הרווח התפעולי הושפע לרעה מהפרשה של 2.5 מיליון דולר לפיצוי חקלאים באיטליה על השימוש ב–Brevis והפרשה של 2 מיליון דולר לחובות מסופקים בברזיל.

הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של אדמה ירד ב–1.4% בלבד ברבעון השני של 2015 לעומת הרבעון המקביל ב–2014 והגיע ל–139 מיליון דולר, 16.4% מהמחזור, בהשוואה ל–16.1% מהמחזור ברבעון המקביל ב–2014. ליכטנשטיין צופה שגם 2016 תהיה שנה קשה בשוק האגרו־כימיה: "עד שלא תהיה ירידה במלאים והתייצבות במחירי הסחורות החקלאיות לא תהיה התאוששות בשוק האגרו. לא קבענו יעד של צמיחה ל–2016, אלא יעד של רווחיות". הוא מעריך שהחברה תמשיך להגדיל את הנתח שלה בכל השווקים, כפי שעשתה במחצית הראשונה של 2015.

לדברי ליכטנשטיין, החברה מתקדמת בסיכום העסקה לרכישת שלוש חברות מקבוצת כמצ'יינה, ומעלה את האפשרות של שינוי במתווה העסקה. הוא אמר שהחברה מתקדמת באינטגרציה עם החברות המועמדות לרכישה מקבוצת כמצ'יינה, והקימה מערך של מכירות ישירות בסין. המערך יחל לפעול ברבעון הראשון של 2016, וצפוי להגדיל באורח משמעותי את מכירותיה של החברה בסין בהשוואה לרמתן הנוכחית - 10 מיליון דולר בשנה. לדבריו, החברה השיגה רישויים למוצרי החברות הסיניות באוסטרליה, בארה"ב, בהודו ובברזיל, וצפויה לרכוש מהן כבר ב–2016 מוצרים ב–30 מיליון דולר, בעיקר קוטלי עשבים רבי מכר, כמו פרקוואט ו–24d.

אדמה וכמצ'יינה עשויות להיות מעורבות בעסקות של מיזוגים ורכישות אם חברות אגרו־כימיה, המגלות חולשה, כמו FMC (שהסתבכה ברכישה לא מוצלחת של חברת כמינובה) - יועמדו על המדף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker