ארנה גרופ מנסה להגיע למימון מחדש לסטאר סנטר באשדוד

החברה חייבת כ-257 מיליון שקל בגין סטאר סנטר ללאומי - בינתיים שוב הוארך מועד פרעון ההלוואה בחודש

מיכאל רוכוורגר

חברת הנדל"ן ארנה גרופ (לשעבר מנופים פיננסיים), שבשליטת מרכוס ובר, לא מצליחה בינתיים להגיע להבנות עם בנק לאומי לגבי מימון מחדש של הנכס המרכזי סטאר סנטר באשדוד המוחזק על ידה ב-75% וב-25% ע"י קבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס.

סטאר סנטר נמצא בהפרות של אמות מידה פיננסיות בקשר להלוואה של כ-257 מיליון שקל ללאומי וכעת הצדדים מנסים להגיע להסכמות לגבי התנאים החדשים של ההלוואה.

סטאר סנטר באשדוד
סטאר סנטר באשדודצילום: ניר כפרי

כעת עידכנה ארנה גרופ כי הגיעה להבנות זמניות עם לאומי לגבי הארכת מועד פירעון ההלוואה בחודש עד ה-10 בספטמבר 2015, כשארנה גרופ מציינת בדיווח כי היא מעריכה שבסופו של דבר תצליח להגיע להבנות עם לאומי לגבי המימון מחדש.

שוויו של סטאר סנטר הוערך בסוף 2015 בדוחותיה של ארנה גרופ בכ-412 מיליון שקל. הנכס ייצר ברבעון הראשון של השנה NOI (הכנסות תפעוליות נטו) של כ-4.7 מיליון שקל ושיעור התפוסה בו עמד על 82%. גם הקניון ארנה לא עומד באמות מידה פיננסיות של הלוואה של כ-240 מיליון שקל לבנק הפועלים.

ארנה גרופ נסחרת לפי שווי שוק של כ-160 מיליון שקל - שווי הגוזר לוובר שווי שוק של האחזקה של כ-100 מיליון שקל. כלומר מדובר בהפסד על הנייר של כ-700 מיליון שקל בגין השקעה בארנה סטאר שהחלה בקיץ 2008 ושבמסגרתה השקיע וובר באמצעות רכישת מניות והזרמות הלוואות בעלים קצת יותר מ-800 מיליון שקל.

הנכסים של ארנה גרופ שכמעט כולם נרכשו והשקעות בהם בוצעו לפני הגעתו או מעורבותו הפעילה בחברה של ובר, המשיכו להציג בצועים חלשים ולהסב הפסדים כבדים לחברה שתורגמו לצניחה חופשית במנייתה בשיעור של כ-90% מאז קיץ 2008.

מדובר בין השאר בהשקעות כושלות בבניין המשרדים ליפסטיק בניו יורק, בבניין המשרדים בדאלאס, בקניון ארנה בהרצליה שהשקעה של כמה מאות מיליוני שקלים בו בינתיים לא הוכיחה את עצמה, מחיקות כבדות של כמה מאות מיליוני שקלים בגין קרקע בשטח של כ-560 דונם בעיר אסטנה בקזחסטאן - קרקע שעליה תוכנן להקים פרויקט משולב של מגורים, מסחר,מלונאות,אך התוכניות הללו נגוזו וכרגע ארנה סטאר מחפשת קונה לקרקע שחלק מהשטח שלה הופקע ע"י הרשויות המקומיות.

לכך מצטרף הכישלון בקידוחי נפט שבוצע ע"י שמן. כך החל מ-2008 צברה ארנה גרופ הפסדים מצטברים של כ-750 מיליון שקל, וובר נאלץ להגדיל את ההזרמות בצורה ניכרת וגם לקחת על עצמו את מושכות הניהול כשהוא משמש כיום כיו"ר פעיל של החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker