הצעת חוק: ביטוח פיקדונות עד לסכום של 250 אלף שקל ללקוח

ח"כ כהן: "חוק ביטוח הפיקדונות הוא הבסיס לטיפול בריכוזיות במערכת הבנקאות" ■ ח"כ קיש: "הצעת החוק תאפשר להוריד את יוקר המחיה"

צבי זרחיה

ח"כ אלי כהן (כולנו) וח"כ יואב קיש (ליכוד) הגישו הצעת חוק לביטוח פיקדונות, המיועד ללקוחות המפקידים את כספם בבנק עד לסכום מרבי של 250 אלף שקל ללקוח. את ביטוח הפיקדונות תממן המדינה, וייהנו ממנו בנקים שנתח השוק שלהם מתחת ל-5%.

ח"כ כהן וח"כ קיש הסבירו כי הגבלת נתח השוק עד ל-5% נועדה לייצר "הגנת ינוקא" לבנקים קטנים וחדשים מצד אחד, ולהימנע מעלויות ביטוח מיותרות בבנקים הגדולים, מצד השני. "לקוחות הבנקים מייחסים חשיבות רבה לאמון ולביטחון בבנק עמו הם שוקלים לעבוד. חוק זה יסייע לבנקים חדשים, לרבות בנקים אינטרנטיים וחברתיים, להתחיל את פעילותם, ויסייע לבנקים קטנים לצמוח - דבר שיגביר את התחרות במערכת הבנקאות ויסייע לשחקנים קטנים ו/או חדשים בענף לזכות באמון הציבור", אמרו הח"כים.

אלי כהןצילום: ראובן קבטרו

לפי מחקר שערך בנק ישראל, מספר המדינות שיש בהן ביטוח גדל בשנים האחרונות - מ–84 מתוך 189 המדינות שנכללו במדגם ב–2003 (47% מהמדינות) ל-112 בסוף 2013 (59%), כאשר ב-96% ממדינות אירופה יש ביטוח פיקדונות. מהמחקר עולה כי גובה הכיסוי של הביטוח משתנה באופן משמעותי ממדינה למדינה, באופן מוחלט ובאופן יחסי להכנסה לנפש, ונע מכיסוי של סכומים נמוכים - 50 אלף יורו - עד למאות אלפי יורו.

"הדרך לשיפור מצבו הכלכלי של האזרח עוברת בראש ובראשונה דרך הגנה על כספו. הצעת חוק זו תיצור את הבסיס העסקי להגברת התחרות במערכת הבנקאות. המדינה תהיה אחראית לפיקדונות, והלקוחות לא יחששו להפקיד את כספם גם בבנקים חדשים. הצעת החוק תאפשר כניסת שחקנים חדשים למערכת הבנקאות, מה שיאפשר להוריד את העלויות הפיננסיות ואת יוקר המחיה", אמר ח"כ קיש.

ח"כ יואב קיש
יואב קישצילום: תומר אפלבאום

ח"כ כהן הסביר: "רמת הביטחון שמייחס הלקוח לבנק היא מכרעת. הצעת חוק זו, כולל חוקים נוספים, דוגמת חוק נתוני אשראי, יסייעו בפתיחת בנקים חדשים ובגידול במספרם של הבנקים הקטנים. כמו כן, הצעת החוק תשמש זרז להקמת בנקים אינטרנטיים וחברתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker