לאומי סיכם עקרונית על מכירת השליטה בכלכלית ירושלים לבני שטיינמץ ב-400 מיליון שקל

המניה מזנקת ב-7%; הבנק מנסה להשלים את העסקה בתוך כמה שבועות בכדי להימנע מהצמדת "הערת עסק חי" לכלכלית ■ אליעזר פישמן בעל השליטה עד כה בכלכלית חייב ללאומי כ-1.5 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
מיכאל רוכוורגר

בנק לאומי, מתקרב למכירת השליטה בחברת הנדל"ן כלכלית ירושלים של אליעזר פישמן לידי איש העסקים בני שטיינמץ שבימים אלה מגבש - הסדר שאמור לכלול תספורת של כ-33% לבעלי האג"ח של סקורפיו. מניית כלכלית מזנקת ב-7% במסחר כעת.

לאומי מחזיק בשעבוד על כ-40% ממניות השליטה בכלכלית ששווי שוק שלהן עומד על כ-360 מיליון שקל בלבד. המניות הללו מהוות את הבטוחה העיקרית של לאומי כנגד חוב של פישמן בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל. בין לאומי לשטיינמץ ישנו סיכום עקרוני לגבי העסקה אך עדיין אין סיכומים סופיים שאותם מנסים הצדדים לגבש בימים אלה. מלבד שטיינמץ, מתנהלים מגעים גם מול גופים נוספים אך כרגע נראה שהסיכויים של שטיינמץ להשלים את העסקה הינם הגבוהים ביותר.

בני שטיינמץ
בני שטיינמץצילום: תומר אפלבאום

לפי הערכות, לאומי צפוי לקבל כ-400 מיליון שקל בגין ה-40% מכלכלית (העסקה כוללת מנגנוני התאמה שונים), וכן תיתכן הזרמה של כספים לתוך כלכלית ירושלים עצמה, הנושאת על גבה חובות כבדים נטו של כ-3.5 מיליארד שקל לבעלי האג"ח והבנקים. פישמן גם מחזיק ב-27% נוספים מכלכלית ירושלים המשועבדים כנגד חובותיו לבנקי הפועלים, מזרחי טפחות ואיגוד שצפויים לממש את השעבוד עליהן בהמשך.

את העבירה רוסק עמינח לירון בלוך, מנכ"ל לאומי פרטנרס, זרוע בנקאות להשקעות והשקעות ריאליות שבבעלות לאומי, שמזה כחודשיים מנהל במרץ מגעים למכירת מניות כלכלית בכדי למזער את הנזקים לבנק לאומי בכך שלא הצליח לגבות בזמן את מלוא החוב מפישמן.

לאומי אמנם הפריש בעבר כמיליארד שקל בגין החובות של פישמן וכעת, עם העסקה עם שטיינמץ תיסגר, צפוי לרשום ריקוברי (הכנסות בגין גביית חובות שהופרשו בעבר), אך מדובר יהיה בריקוברי בסכומים נמוכים יותר ממה שקיווה הבנק לקבל. מדובר בתהליך מכירה מורכב שכן כלכלית ירושלים נמצאת מאז נובמבר 2014 בתהליך הדרדרות עקבי ומתמשך שהחל מהמשבר הכלכלי שפרץ ברוסיה, שם היא פועלת באמצעות חברה הבת מירלנד, שלאחרונה הגיעה להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח בישראל .

אליעזר פישמן ורקפת רוסק עמינח
אליעזר פישמן ורקפת רוסק עמינחצילום: דודו בכר

הדבר בא לידי ביטוי בירידה חדה בשווייה של כלכלית ירושלים, שהתחזק בשבועות האחרונים בעקבות התחזקות הדולר מול הרובל ודירדר את שווייה לכ-900 מיליון שקל בלבד, כשהתשואות לפדיון שבהן נסחרות האג"ח של כלכלית נעות סביב 10% ואינן מאפשרות לחברה למחזר חוב בשוק ההון. זאת כשרק לפני כשנתיים כלכלית נסחרה לפי שווי שוק של כ-2.5 מיליארד שקל.

בנוסף לכך, הליכי מכירת הנכסים של כלכלית בגרמניה וקנדה מתעכבים, כך שמצב זה מאלץ את לאומי לפעול במרץ כנגד הזמן בכדי להמנע ממצב של הורדת דירוג האשראי והצמדה של הערת "עסק חי" לדו"חותיה הכספיים של כלכלית לרבעון השני של 2015 האמורים להתפרסם בסוף החודש.

מכירת מניות שליטה בכלכלית ירושלים לשטיינמץ לא תכסה את מלוא החוב של פישמן כלפי לאומי ובהמשך הבנק צפוי לפעול למימוש יתר הבטחונות שהוא מחזיק, כמו שעבוד על נדל"ן פרטי של פישמן בישראל בשווי של כמה מאות מיליוני שקלים, וכן מחזיק בשעבוד על מניות השליטה בעיתון הכלכלי גלובס. כך או אחרת - לאומי צפוי לסיים את עסקי האשראי שלו עם פישמן בהפסד של כמה מאות מיליוני שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker