גלגל הצלה?

מהפכה בבורסה: ת"א 35 במקום ת"א 25

הבורסה בתל אביב מציגה: התכנית שתגדיל (אולי) את היקפי המסחר ותפחית את הסיכון למשקיעים ■ אחת התוצאות המיידיות שרוצים לראות בבורסה - הפסקת התלות של מדד מוביל במספר מניות בודדות

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
דרור רייך

מחזורי המסחר הדלים בבורסה של תל אביב גרמו לראשי הבורסה לנסות מספר דרכים להגדלתם. אחד הפתרונות שעלה על הפרק הוא שינוי מספר המניות במדדים המובילים בבורסה בכדי לגרום לך שמוצרי המדד הפופולריים יגברו את הסחירות במניות נוספות.

בין ההחלטות הבולטות נציין את מדד ת"א 25 המוכר, שכולל את 25 המניות הגדולות בבורסה ויהפוך לת"א 35, ובכך יתווספו עוד 10 מניות למדד המוביל. גם מדד ת"א 100 יתרחב ועתיד יהיה לכלול 125 חברות וייקרא ת"א 125.

גם ת"א 75 יהפוך להיות ת"א 90, מדד היתר 50 יוגדל ליתר 60 עם תקרת משקל של 2% בלבד לכל מניה ומדד מניות התקשורת שהושפע עד היום כמעט רק ממניית בזק שהיוותה כ-70% מהמדד, יורחב ל-8 חברות עם תקרת משקל של 20% בלבד.

מהנתונים של הבורסה עולה כי כ-95% מהכספים המושקעים במדדי המניות של הבורסה מושקעים ב"מדדי הדגל" שלה (כלומר ת"א-25, ת"א-75, ת"א-100 ות"א-בנקים). זאת אחד הסיבות שבגינם החליטו בבורסה על שינוי המתודולוגיה במדדים אלו.

בנוסף, המטרה של הבורסה היא להפחית את הסיכון למשקיעים במשפחת המדדים הוותיקים, על ידי תקרת משקל נמוכה (לדוגמא 4% בת"א 25 לעומת 10% כיום). כמו כן, תנאי הסף לכניסת מניות למדדים יוחמרו. במדד המוביל ת"א 25 מינימום החזקות הציבור יעלה ל-35% ומינימום שווי הציבור בת"א-35 יעמוד על 1.5 מיליארד שקל.

השלב בו הרפורמה נמצאת הוא ברמת הדיונים בלבד, שהתקיימו בדירקטוריון הבורסה. במהלך התקופה הקרובה יקיים סגל הבורסה דיאלוג גם עם פעילים בשוק על מנת לגבש את ההצעה הסופית.

המעבר למתודולוגיה החדשה, לכשיאושר, יתבצע רק ב-2016 (ולא ישפיע על עדכון המניות הקרוב בדצמבר 2015) ב-12 פעימות, מדי חודש, לאורך השנה, למניעת זעזועים בשוק.

התוצאה הצפויה - הפחתה במשקל עשר המניות הגדולות במדדים

אחת התוצאות המיידיות שרוצים לראות בבורסה היא הפסקת התלות של מדד מוביל במספר מניות בודדות. לדוגמא נזכיר כי ב-2014 מדד ת"א 25 עלה ב-10% כאשר טבע בלבד "תרמה" כ-6% לעליית המדד.

כעת מעוניינים בבורסה להוריד את משקלן של המניות הגדולות. לדוגמא משקלן של 10 המניות הגדולות בת"א 25 עומד כיום על כ-70% וכעת, עקב מגבלת התקרה של 4% משקלן של העשרה יהיה 40% בלבד.

השינוי הדרמטי ביותר יהיה במדד ת"א-מאגר כאשר כעת משקלן של 10 המניות הגדולות במדד עומד על 55% והוא עתיד לרדת ל-5% בלבד, עקב הגבלת משקל של 0.5% למניה.

ה"מדדים" מנהלים היקף נכסים של כ-37.5 מיליארד שקל

הרפורמה המתוכננת מיועדת לשפר גם את יציבות המדדים ולהקטין באופן משמעותי את הסיכון של עוקבי המדדים שמנהלים באופן ישיר היקף נכסים של כ-37.5 מיליארד שקל על מדדי המניות של הבורסה.

בבורסה מאמינים כי כללי עדכון המדדים החדשים יתנו מענה שקוף למגוון רחב של אירועים תוך פישוט הכללים לעדכון המדדים והפיכתם לידידותיים יותר למשקיע. בין ההחלטות נציין כי עדכון חודשי יחליף את העדכונים השבועיים, הרבעונים וחלק מהעדכונים המיוחדים, פישוט כללי עדכון הפרמטרים לחישוב משקל מניה במדד ופרסום לוח מועדי עדכון באתר הבורסה.

בנוסף, בבורסה מעוניינים בהגדלת האטרקטיביות של חברות להירשם בבורסה. בין הרפורמות שמתוכננות, מסלול מהיר בתנאים מקלים למניות חדשות במהלך כל השנה (כיום רק 8 חודשים בשנה) ומסלול מהיר למניות ותיקות במהלך כל השנה.

השקת מדדים חדשים במשקל אחיד

בנוסף לרפורמה המוצעת במדדים הקיימים, מתכננת הבורסה השקת מדדים חדשים במשקל אחיד. מדדים אלה יושקו במטרה לענות על צורכי השוק, בין היתר לפיזור מקסימלי, וייקבע משקל אחיד לכל המניות במדד.

בין המדדים המתוכננים, מדד ת"א בלוצ'יפ-12 שיכלול את 12 המניות הגדולות במדד ת"א-35, שעומדות בתנאים הבאים: מניות של חברות שהתאגדו בישראל, רק מניות מענפי העל הבורסאיים "ריאלי" ו"היי-טק", לא ייכללו מניות מענף "השקעות ואחזקה" ולכל היותר 2 מניות מכל תת ענף בורסאי.

מדד חדש נוסף הוא מדד ת"א-150. בבורסה רוצים לראות במדד זה את "עמוד השדרה" של הבורסה שיכלול את 150 המניות הישראליות הבינוניות הנכללות בת"א-90 ות"א יתר- 60.

תוצר נלווה של הרפורמה העתידה לבוא הוא בידול בין מדדים ותיקים לדוגמא בידול ת"א-מאגר ממדד ת"א-125 והפרדה מוחלטת בין ת"א יתר-60 לת"א יתר-מאגר.

כיום, משקל החפיפה בין מניות מדד ת"א-מאגר לבין מניות מדד ת"א-100 הוא כ-95%. למעשה, השקעה במדד ת"א-מאגר כמעט זהה להשקעה בת"א-100. המתודולוגיה החדשה מגדירה את מדד ת"א-מאגר כ"מדד השוק" ומבדלת בין שני המדדים כך שמשקל החפיפה בין שני המדדים ירד לכ-40% בלבד. 

בנוסף, משקל החפיפה בין מניות מדד ת"א יתר-מאגר לבין מניות מדד ת"א יתר-50 הוא כ-66%. לפי המתודולוגיה החדשה, מניות שייכללו במדד ת"א יתר-60 לא יכללו במדד ת"א יתר-מאגר ובין שני המדדים לא תהיה חפיפה.

הבורסה בתל אביב
צילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker