המסחר בת"א נחתם בירידות: אופקו צללה ב-9.1%; אפריקה זינקה ב-7.1%

מדד ת"א 25 נחלש ב-0.25% ומדד ת"א 100 ירד ב-0.2% ■ מדד ביומד נופל ב-2.85% ■ כנפיים השולטת באל על זינקה ב-6.2% ■ בבורסה מתכננים מהפכה במדדים ■ פיוניר: "הפתרון לא מטפל בבעיה האמתית – חוסר האטרקטיביות של הבורסה בעיני החברות המנפיקות"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
דרור רייך

יום המסחר הראשון של השבוע בת"א נחתם בירידות שערים קלות על רקע הירידות שנרשמו בבורסות וול סטריט בסוף השבוע ובצל .

בתום המסחר מדד ת"א 25  נחלש ב-0.25%, מדד ת"א 100 ירד ב-0.2%, מדד הבנקים בניגוד למגמה התחזק ב-0.1% ומדד נדל"ן 15 ירד ב-0.4%. בלט בירידות מדד מניות הביומד שצולל ב-2.85% בהובלת אופקו שיורדת ב-9.1%.

  בגזרת המניות בלטה לחיוב מניית אפריקה של לב לבייב שהתחזקה ב-7.1% על רקע דוחות חברת ייזום הנדל"ן אפריקה מגורים שממשיכה להיות החוליה החזקה בקבוצת אפריקה השקעות.

  לכ-21 מיליון שקל, הכפלה של מספר יחידות הדיור שנמכרו לשיא, לצד המשך הרחבת הפרויקטים שבשלבי שיווק וביצוע. גם מניית כנפיים השולטת באל על זינקת ב-6.2% במחזור גבוהה.

  ראשי הבורסה הציגו הבוקר (א') , בין ההחלטות הבולטות מדד ת"א 25  המוכר, שכולל את 25 המניות הגדולות בבורסה ויהפוך לת"א 35, ובכך יתווספו עוד 10 מניות למדד המוביל. גם מדד ת"א 100 יתרחב ועתיד יהיה לכלול 125 חברות וייקרא ת"א 125.

  שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי ישראל בקבוצת פיוניר הסביר כי "הפתרון שמציעה הבורסה אכן יכול לסייע לבעיית הנזילות בשוק. החלק הנסחר בתעודות סל כיום הולך וגדל מידי יום ותופס נתח משמעותי. אין לי ספק כי הביקושים לחברות הגדולות כגון טבע, פריגו ולאומי ירדו כתוצאה מהאיזון שחברות תעודת הסל יצטרכו לבצע בעקבות הרפורמה המוצעת. למרות זאת, חשוב לזכור כי חברות אלו אינן סובלות מבעיית נזילות.

  "באופן טבעי, החברות הקטנות והבינוניות (mid-cup) ייהנו מעלייה בביקושים ובכך תצליח הבורסה להגדיל את הנזילות במניות הסובלות מבעיית נזילות כגון חברות קצה בת"א 75. עם זאת, הפתרון המוצע עדיין לא מטפל בבעיה האמיתית – חוסר האטרקטיביות של הבורסה בעיני החברות המנפיקות.

  "חברות טכנולוגיות מובילות מעדיפות עדיין להנפיק מניותיהן בנאסד"ק ובורסות אחרות – הן מבחינה רגולטורית והן מבחינת נפח המשקיעים. לראייה בשבע השנים האחרונות עזבו את הבורסה כ-200 חברות והונפקו רק כ-20 חברות חדשות. הגדלת הנזילות הינה פתרון ראשוני בלבד".

  מעבר לים

  בסוף השבוע בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית ומדד דאו ג'ונס השלים את רצף הירידות היומי הארוך ביותר מאז שנת 2011, לאחר שנתוני התעסוקה שפורסמו בארה"ב חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יחליט בישיבתו בחודש הבא על העלאת הריבית הראשונה מאז שנת 2006.

  מדד S&P 500 נסוג ב-0.3% בדרכו לירידה שבועית של 1.3%; מדד נאסד"ק איבד 0.3% ונפל ב-1.7% בסיכום שבועי; מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.3% - סגירה שלילית שביעית ברציפות, ורצף הירידות היומי הממושך ביותר מאז אוגוסט 2011.

  מניות במרכז

  חברת מגדלאור (לשעבר אינוונטק) דיווחה הבוקר, כי על פי החלטות דירקטוריון הבורסה בעיניינן של חברות רשומות מיום ה-6 לאוגוסט 2015, החברה עומדת בכללי השימור ותמשיך להיסחר ברשימה הראשית. ענבל אור בעלת השליטה בחברה: "מדובר בהישג משמעותי והבעת אמון במהלכים שנקטנו ובהמשך פעילותה של החברה".

  חברת אנדימד, המפתחת, מייצרת ומוכרת מכשור רפואי קוסמטי ייחודי על בסיס טכנולוגיה מבוססת אנרגיית גלי רדיו (RF) המיועד להצערת עור, הצרת היקפים וטיפול בהצטלקויות באופן לא פולשני או זעיר פולשני, מדווחת על קבלת אישור פטנט בישראל המגן על הטכנולוגיה המרכזית של החברה עד שנת 2027.

  הפטנט בישראל מגן על שיטות ומכשור לטיפול באנרגיה חשמלית תוך שימוש בטכנולוגיה של גלי רדיו מבוקרי פאזה. טכנולוגיה זו עומדת בבסיס מוצרי החברה בתחום ה-RF המהווים כיום את נתח המכירות העיקרי שלה. האישור הנ"ל מצטרף לפטנטים של אנדימד המגנים על טכנולוגיה זו גם בארה"ב וסין, הנחשבים לשוקי יעד מרכזיים של החברה.

  לקבלת הפטנט בישראל חשיבות רבה מתוקף היותה של ישראל שוק חדשני, כאשר חברות ישראליות אחראיות לחלק משמעותי מהפיתוח בתחום הפעילות של אנדימד. 

  אפריקה ישראל מגורים מדווחת על תוצאות חזקות ברבעון השני לשנת 2015: צמיחה של כ-35% ברווח הנקי המיוחס לבעלי המניות לכ-21 מיליון ₪ לעומת 16 מיליון ₪ ברבעון המקביל אשתקד החברה רשמה שיא מכירות ברבעון השני: 234 יח"ד לעומת 114 יח"ד ברבעון המקביל אשתקד

  ת"א 25
  ת"א 100
  ת"א נדל"ן
  מדד הבנקים

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker