פריגו מציגה: תשע סיבות טובות להגיד לא להצעת הרכש של מיילן - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פריגו מציגה: תשע סיבות טובות להגיד לא להצעת הרכש של מיילן

התגובה העניינית של פריגו להצעת הרכש העוינת של מיילן התחלפה במתקפה ישירה וארסית על הממשל התאגידי של מיילן, על זלזולה במשקיעים, תלותה במוצר אחד וביצועיה הירודים יחסית לאלה של פריגו ■ לרוברט קורי, יו"ר מיילן, זה ודאי נשמע מוכר

תגובות

"מיילן מעוניינת מאוד לרכוש את פריגו, אבל אינה חייבת לרכוש אותה, ותעבור ליעדי רכישה אחרים", אמרה הת'ר ברש, מנכ"לית מיילן, בשיחת ועידה ביום חמישי שעבר. ההתבטאות הורידה את מניית פריגו ב–0.7%, אבל כמה שעות אחר כך העלתה פריגו מצגת שבה היא תוקפת בחריפות את הממשל התאגידי במיילן ומספקת תשע סיבות מדוע רכישת פריגו בידי מיילן היא עסקה גרועה לבעלי מניותיה של פריגו, אבל גם לאלו של מיילן.

העלאת המצגת משקפת אולי את הערכתה של פריגו כי מיילן קרובה לשכנע 50.01% מבעלי מניותיה להצביע בעד רכישת פריגו באסיפה שתתקיים בעוד 19 יום, ועל כן היא נערכת לשכנע את בעלי מניותיה שלה להתנגד לעסקה.

JEFF SWENSEN / NYT

רשימת הסיבות שמונה פריגו, המנוהלת בידי ג'ו פאפא, והלוגיקה שמאחורי ההתנגדות העיקשת שלה לרכישתה בידי מיילן מזכירים להפליא את הסיבות שמנה רוברט קורי, יו"ר מיילן, במכתבו הפומבי הבוטה לטבע, שבו דחה בבוז את הצעת הרכש שלה, ולעג לה, לאסטרטגיה העסקית שלה ולמנהליה.

1. הסיבה המרכזית לדחיית הצעתה של מיילן פה אחד בידי דירקטוריון פריגו היא שהמחיר, המבוסס על תשלום במזומן של 75 דולר והקצאה של 2.3 מניות מיילן לכל מניית פריגו, מתמחר את פריגו בחסר. פריגו אינה מחמיצה את ההזדמנות לעקוץ את מיילן, ולהזכיר לקורי את התרסקות מניית מיילן לאחר נסיגתה של טבע מהצעתה לרכוש את מיילן, ואת הורדת מחירי היעד הסדרתית של אנליסטים מיד אחר כך.

2. רכישת פריגו תגרום לדילול הרווח למניית מיילן בשלוש השנים הראשונות לאחר השלמת העסקה, ותגדיל את הרווח למניה בשנה הרביעית ב–2% בלבד לעומת הרווח למניית מיילן ב–2015. דילול הרווח למניה יגרום להשמדת ערך לבעלי המניות של שתי החברות, מיילן ופריגו, שיהפכו לבעלי 39% ממניותיה של החברה הממוזגת. פריגו נערכת לאפשרות של העלאת המחיר של הצעת הרכש בידי מיילן, ומסבירה לבעלי מניותיה שמחיר גבוה יותר רק יגדיל את השמדת הערך — בין אם בדרך של דילול נוסף ברווח, במקרה של הגדלת מספר מניות מיילן, ובין אם בהגדלת סיכון האשראי של מיילן, במקרה של גידול במרכיב המזומן.

3. פריגו מגיבה להודעתה של מיילן, ולפיה היא עשויה להסתפק ברכישת השליטה בפריגו ולא ברכישת הבעלות המלאה בפריגו שתחייב אותה להשיג את אישורם של 80% מבעלי מניותיה של החברה הנרכשת. פריגו מסבירה שגם אם מיילן תשלוט בדירקטוריון פריגו, חוק החברות האירי ימנע לבצע אינטגרציה של פריגו לתוכה, יעכב או יקטין את יכולתה להפיק חסכונות מהרכישה, וימנע ממיילן להשתלט על תזרימי המזומנים שתפיק פריגו — משום שפריגו תמשיך להיות חברה ציבורית ולפיכך כל עסקה בינה למיילן תהיה עסקת בעלי עניין.

ג'ו פאפא, מנכ"ל פריגו
רובי לבוביץ'

4. פריגו גם מעלה את האפשרות ששינוי השליטה בפריגו עלול לגרום להפרת אמות המידה הפיננסיות שלהן התחייבה כלפי הבנקים שהלוו לה כספים.

5. סיבה משמעותית נוספת להתנגד לעסקה עם מיילן היא שמיזוג החברות ידלל את הצמיחה ואת הערך לבעלי המניות. ההכנסות והרווח התפעולי של פריגו צפויים לצמוח בקצב גבוה משמעותית מאלו של מיילן ב–2016–2019. בעלי מניותיה של פריגו נהנו מהעובדה שהיא פועלת בעיקר בעסקים שבהם יש ממשק ישיר עם הצרכן, ועל כן זוכים לתמחור גבוה הרבה יותר מזה של מיילן. כך, למשל, נסחרה פריגו במכפיל רווח ממוצע של 21.4 בשנה האחרונה, בעוד מיילן נסחרת במכפיל 13.4, ובחמש השנים האחרונות נסחרה פריגו במכפיל ממוצע של 20.1, לעומת מכפיל רווח ממוצע של 11.2 שלפיו נסחרה מיילן.

6. הסיבה השישית שמונה פריגו חוזרת לקורי כבומרנג. קורי ומנכ"לית מיילן טענו שטבע קרובה ליפול מצוק גבוה בשל תלותה בקופקסון, שעומד בפני תחרות גנרית. פאפא מזכיר לבעלי מניותיה של פריגו שגם למיילן יש בעיות קשות של תלות ב–Epipen (מזרק לטיפול חירום בהתכווצות דרכי הנשימה כתוצאה מתגובה אלרגית), שהניב לה הכנסות של מיליארד דולר, כלומר 11% מההכנסות, ו–20% מהרווח למניית מיילן. יתרה מזו, צבר המוצרים שבפיתוח תלוי במספר קטן של מוצרים גדולים, כמו קופקסון, לידודרם ואדוויר, שהסיכוי לאישורם אינו ודאי.

7. מיילן, שתקפה את טבע על סדרה של רכישת ענק כושלות, זוכה לביקורת מפריגו על רכישת נכסיה של חברת אבוט. פריגו, בסיוע הערכות אנליסטים, מדגישה שהרכישה התמקדה בשווקים לא צומחים, ושהנכסים שנרכשו הציגו ירידה במכירות בשיעור שנתי של 9.4% בין 2011 ל–2014. יתרה מזו, הרכישה הפכה את אבוט לבעלת המניות העיקרית במיילן עם אחזקה של 14.2%, ויחד עם 4.6% ממניות מיילן המוחזקות בידי טבע יוצרים עננה של 18.8% ממניות החברה שבידי גורמים שהבהירו שאין בכוונתם להחזיק בהן בטווח הארוך.

8. פריגו מזהירה את בעלי מניותיה מהצפוי להם אם יסכימו לקבל מניות מיילן בתמורה למניותיהם. האזהרה הופכת את גלולת הרעל שהפעילה מיילן בניסיונה להתגונן מפני הצעת הרכש העוינת של טבע לחולשה בולטת בניסיונה לשכנע את בעלי מניותיה של פריגו לחסות גם בהם בצל מנהיגותו של קורי. "מיילן מזלזלת בממשל תאגידי ובאינטרסים של בעלי המניות", מציינים בפריגו, ומזכירים שמיילן זכתה ב–2013–2015 לציונים נמוכים ביותר במדד הממשל התאגידי של חברת הייעוץ למשקיעים ISS, וגם חברת הייעוץ המובילה השנייה בארה"ב, Glass Lewis, קבעה שהתוכנית לתגמול מנהלי מיילן על פי ביצועיהם לוקה בחסר.

9. ההתקפה הבוטה ביותר של פריגו על מיילן נשמרת לנימוק האחרון, ובו זוכה מיילן להתקפה חריפה על השימוש הציני שלה במנגנוני ההתגוננות שסיפק לה חוק החברות ההולנדי, כששינתה את בסיס ההתאגדות שלה מארה"ב להולנד, ומזהירה את בעלי מניות פריגו מהצפוי להם אם גם הם יהפכו לבעלי מניות בחברה הולנדית.

"למיילן יש היסטוריה של שלילת הזכות של בעלי המניות לשקול חלופות ולהביע את דעתם", קובעת פריגו, ומזכירה שהנהלת מיילן איימה לדחות ב–180 יום אסיפה כללית מיוחדת שנועדה לדון בהחלפת הדירקטוריון לפני שקיבלה הצעת רכש מחייבת מטבע.

הנהלת מיילן צוטטה כאומרת כי בכוונתה להעמיד את בעלי מניותיה במצב קשה, וגם הבהירה למשקיעים במפגש אתם: "אנחנו נעשה מה שאנחנו רוצים". יתרה מזו, על פי תקנונה של מיילן, בעלי המניות אינם יכולים למנות דירקטורים, ופיטוריהם מצריך המלצת מועצת המנהלים או רוב מיוחד. זאת כשגם במקרה שבעלי המניות מצביעים על הדחת הדירקטוריון כולו, רשאי היו"ר המכהן למנות מחדש את עצמו ואת יתר חברי מועצת המנהלים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#