"מלכלכים" בפורומים על מנהלים? היזהרו: הלמן ואלדובי הגישו תביעת דיבה נגד משקיעים

סערה בשותפות חפושי הגז הזדמנות ישראלית: 12 משקיעים קטנים ביקשו למנות מפקח לשותפות שנשלטת על ידי הבעלים של בית ההשקעות הלמן אלדובי; הלמן אלדובי תובעים 4 מהם על דיבה: "לא נסבול איומים מרומזים על חיי המנהלים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

שותפות חיפושי הגז והנפט, הזדמנות ישראלית, עוברת בשבועות האחרונים טלטלה. 12 משקיעים פרטיים, המחזיקים יחד בכ-7.2% מהשותפות, ביקשו באחרונה למנות מפקח מטעמם, כפי שמתיר חוק השותפויות החדש. אלא שהרצון למנות מפקח אילץ אותם לפנות לבית המשפט, להתגושש עם בעלי השליטה ולהחליף שני מועמדים שהואשמו בניגוד עניינים; וכל זאת בשעה שארבעה מהם נאלצו לספוג השבוע תביעות לשון הרע אישיות בסכום כולל של 7.3 מיליון שקל.

הזדמנות ישראלית היא שותפות חיפושים קטנה יחסית. ואולם, העניין בה גובר לנוכח העובדה שבעלי השליטה בה הם רוני הלמן ואורי אלדובי ושותפם פיטר פרידמן, שהם גם הבעלים של בית ההשקעות הלמן-אלדובי. בבית ההשקעות מנוהלים כ-14 מיליארד שקל מחסכונות הציבור, בין היתר באמצעות קופות גמל וקרנות נאמנות, כך שהיא מחויבת לכללי משטר תאגידי והתנהלות תקינה מול הציבור.

המאבק בין 12 המשקיעים לבין הזדמנות ישראלית החל להתגלגל בשבועות האחרונים - ועוד אפילו קודם לכן. המשקיעים, שהכירו בפורום באינטרנט, ביקשו למנות מפקח מטעמם בשותפות, כפי שמתיר להם חוק השותפויות החדש. החוק מתיר לציבור להציע מועמד מטעמו (ולא רק מטעם בעל השליטה), במטרה להגביר את השפעתו על חברת הניהול (השותף הכללי). החוק אף קבע כי מינוי המפקח ייעשה בהתאם לרוב מקרב הציבור הרחב, בנטרול קולות בעלי השליטה.

רוני הלמןצילום: עופר וקנין

בתחילה ביקשו המשקיעים למנות את עו"ד יוסי רזניק ואת שותפתו מיכל אבטליון-ראשוני לתפקיד המפקח מטעמם, ולהביא אותם לאישור האסיפה הכללית שתתכנס ביום ראשון הקרוב. אלא שלאחר התכתבויות ושיחות טלפון שניהלו עם נציגי השותף הכללי (הלמן-אלדובי), הובהר לשניים כי רזניק מכהן כנאמן למחזיקי האג"ח של הלמן אלדובי קופות גמל - דבר המעלה חשש לזיקה לשותף הכללי וניגוד עניינים, ועלול לפגוע דווקא בציבור. כתוצאה מכך, השניים החליטו להסיר את מועמדותם.

על רקע ההתפטרות, מחזיקי יחידות ההשתתפות הציעו שני מועמדים חדשים מטעמם – רו"ח דורון שורר ועו"ד איתן שמואלי. שורר הוא דמות מוכרת בשוק ההון. באחרונה ניסה שורר, שכיהן בעבר כממונה על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, יו"ר קרן הפנסיה מבטחים ויו"ר חברת הביטוח הפניקס, להקים את הבנק החברתי. אלא שבשותף הכללי סירבו להעלות את שמם של שורר ושמואלי להצבעה באסיפה הכללית, בנימוק שהגשת מועמדותם לא נעשתה בלוח הזמנים שהוקצב. השותף הכללי ביקש למנות לתפקיד מועמד מטעמו - רו"ח שמעון אבנעים, וקבעו כי רק שמו יועלה להצבעה באסיפה הכללית.

על רקע החלטת השותף הכללי, המשקיעים הקטנים החליטו לפנות לבית המשפט. בפנייה, שנעשתה באמצעות עו"ד קרן רייכבך סגל ממשרד עו"ד איתן מהולל שדות,  ביקשו שבית המשפט יורה להזדמנות להסיר מסדר היום את ההצבעה בעניין המפקח, כך שיוכלו להכניס גם את המועמדים מטעמם. שלשום (ה') השיב בית המשפט בחיוב לבקשתם והורה על הסרת הנושא מסדר היום. בית המשפט נימק את החלטתו, בין היתר, בכך שנכון להעדיף את ההיבט המהותי של חוק השותפויות החדש, על פני עניינים פרוצדורליים של לוחות זמנים.

בהזדמנות ישראלית אמרו בתגובה: "בית המשפט לא מצא כי נפל פגם בהתנהלות השותף הכללי או מי מנושאי המשרה בו. לאור החלטת בית המשפט הנכבד, ועל מנת לחסוך בהוצאות ובטרחה, הוחלט לבטל את האסיפה. הודעה על זימון אסיפה חדשה בהתאם להחלטת בית המשפט הנכבד תפורסם בהמשך".

תביעות דיבה של 7.3 מיליון שקל

אורי אלדוביצילום: איתן ריקליס

אלא שלסיפור התווסף פרק נוסף ומפתיע. בימים האחרונים דיווחה הזדמנות ישראלית כי החליטה לתבוע באופן אישי ארבעה משקיעים בגין לשון הרגע, בהם דוד חי - שנתבע ב-4 מיליון שקל; אוהד דיין, שנתבע ב-2.7 מיליון שקל; משה אוחנה, שנתבע ב-400 אלף שקל ; ואיתי נחמן, שנתבע ב-200 אלף שקל. התביעה קשורה כלל הנראה לתכנים שכתבו הארבעה בקשר לשותפות בפורום באינטרנט. אחד מהנתבעים אמר ל-TheMarker: "הם עדיין לא המציאו לנו את כתבי התביעה. מנסים להלך עלינו אימים. אנו משקיעים קטנים שנאלצים להתמודד עם חברה גדולה - זה לא כוחות". תביעה לשון הרע נעשתה בסמוך לפנייתם לבית המשפט בעניין המפקח.

ביחס להגשת התביעה ציינו בהזדמנות ישראלית: "לצערנו, ישנם כאלה המרשים לעצמם להשתלח ברשתות חברתיות ולעשות שימוש באמירות החורגות מגבולות חופש הדיבור, אמירות שיש בהן הסתה לאלימות, לשון הרע והוצאת דיבה. רק בימים האחרונים היינו עדים לתופעות כעורות שכאלה ולהשלכות שלהן, תופעות שגם גורמי אכיפת החוק החליטו לשים להן סוף.

"כחברה עסקית הפועלת על פי כל הכללים והנהלים, קלה כבחמורה, לא נסכים לסבול איומים מרומזים על חיי המנהלים ואמירות המטילות דופי ביושרה או בדרך ההתנהלות של החברה, ושל ראשיה. החלטנו לנקוט צעד משפטי זה, לפני שכולנו נצטער בהמשך. אנו חוזרים וטוענים כי כל מחלוקת יש לנהל ולברר כבני תרבות, ובאמצעות דיון ענייני", מסרו מהזדמנות.

המאבק המשפטי בעניין המפקח, אינו ההתגוששות הראשונה בין המשקיעים הקטנים לבין השותף הכללי. לפני כחודשיים – כאשר נדרשה הזדמנות למנות דח"צים חדשים (כחלק מחוק השותפויות החדש), כמה מחזיקי יחידות התנגדו למינוי . דיין, נחמן, אוחנה, חי ומשקיע נוסף בשם קובי אזולאי שלחו לשותפות נייר עמדה לקראת ההצבעה באסיפה, וקראו שלא לתמוך במועמדותם של בעל השליטה - ד"ר יעקב מימרן, מורן צור ויהודה סבן.

בנייר העמדה, ציינו המשקיעים, בין היתר, כי על אף שמקצועיותם מתאימה לתפקיד – זהות הדח"צים אינה הולמת את מהות חוק השותפויות; וזאת, מאחר שמהות החוק היא שהדח"צ יהיה חסר פניות ונטול כל השפעות חיצוניות מבעל השליטה. המשקיעים אף טענו כי הזדמנות מעוניינת למנות שלושה דח"צים ולא שניים, כפי שמחייב החוק, "על מנת להטות את הכף בהחלטות שונות לטובת בעלי השליטה". בשונה ממינוי המפקח, בספירת הקולות על מינוי הדח"צים נכלל בעל השליטה, כך שבסופו של דבר מונו שלושת הדירקטורים.

דורון שורר
דורון שורר, לשעבר ראש אגף שוק ההוןצילום: אוליבייה פיטוסי

כיום, הזדמנות ישראלית נסחרת לפי שווי של כ-50 מיליון שקל – כמחצית מהמזומנים שהיא מחזיקה בקופה. השותפות מחזיקה בנתחים של 10% מרישיונות פלאג'יק (ישי, עתידה, ללה, יהב ויועד); נטע ורועי, ועוז. השותפות נשלטת, כאמור, על ידי קבוצת הלמן-אלדובי (34.32%) וקפרנאום פייננס, חברה המאוגדת בלוקסמבורג (35.3%) הנשלטת על ידי פרידמן. הפרויקט העיקרי של השותפה היה קידוח ישי, שבו השקיעה כ-10 מיליון דולר (בהתאם לחלקה). בקידוח לא התגלתה כמות גז משמעותית.

למרות הכישלון בישי, לאורך השנים קיבל השותף הכללי של הזדמנות ישראלית תשלומים בסכום כולל של כ-3 מיליון דולר (10-12 מיליון שקל); וזאת בשעה שיחידות ההשתתפות דווקא איבדו 60% בחמש השנים האחרונות. התשלומים ניתנו כחלק מהסכם הניהול, הכולל דמי ניהול חודשיים של 37 אלף דולר (444 אלף דולר בשנה) ודמי מפעיל של כ-7.5% מההוצאות. בנוסף, במקרה של תגלית, השותף הכללי זכאי לתמלוגי על בשיעור גבוה של כ-10% מההכנסות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker