אקסלנס: "דו"חות סבירים לרוב חברות הנדל"ן המניב"

לידר שוקי הון: "חברות הנדל"ן עם נכסים על תוואי הרכבת ייהנו מהשינוי רק בסוף הדרך"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

חברות הנדל"ן המניב בישראל צפויות לפרסם את תוצאותיהן בשבועות הקרובים. "הדו"חות יהיו פושרים עד סבירים אצל מרבית החברות", כך מעריך אדר עציוני, אנליסט הנדל"ן של אקסלנס. הוא מבסס את הערכתו בעיקר על האינפלציה שחוזרת, הסיכוי הגובר לעליית ריבית קרבה, החולשה בשוק המשרדים לנוכח הגידול בהיצע והחרפת התחרות במרכזים המסחריים והקניונים.

החברה הראשונה שתדווח היא גב ים, שתפרסם היום את תוצאותיה. מליסרון תפרסם את דו"חותיה ב–13 באוגוסט, אמות ב–16 בחודש וקבוצת עזריאלי ב–19 בחודש. "מרבית החברות בענף הנדל"ן המניב מתומחרות כיום סביב שוויין ההוגן. הסבירות הגוברת להעלאת ריבית בארה"ב, ובעקבות כך כנראה גם בישראל, מסמנת את הפסגה שנרשמה באפריל השנה כשיא בתשואות הגלומות במניות המגזר, שכבר לא יחזור", כותבים באקסלנס.

"הסבירות לעליית ריבית, התייקרות המימון ושיערוכים שליליים (גם אם לא באופן מיידי), וכן היחלשות שוק המשרדים באזור תל אביב והשפעת עבודות הרכבת הקלה - מעלים את הסיכון במניות הענף ומאלצות לבצע הבחנה טובה יותר בין החברות במשולש: תמחור־סולידיות־צמיחה", ציין עציוני.

"מבין החברות, החברה היחידה שמקבלת המלצת 'קנייה' היא אירפורט סיטי לאור תמחור נוח. בשאר החברות אין מחירי מציאה, אך לנוכח המאפיינים אנחנו מעדיפים כיום את גב ים על פני אמות, ואת מליסרון על פני עזריאלי".

בבית ההשקעות לידר ביצעו סקירה מקיפה בעקבות השפעת הרכבת הקלה על נכסי הנדל"ן המניב שבתוואי הרכבת: "אנחנו מאמינים שבסוף הדרך חברות הנדל"ן המחזיקות בנכסים על תוואי הרכבת ייהנו ממנה. עם זאת, קשה להעריך את ההשפעות על המחירים והתפוסות בטווח הקצר בינוני".

"עבודות הקמת הרכבת צפויות להשפיע על הפעילות בשוק המשרדים, בעיקר באזור תל אביב, בשל הקשיים שצפויים כתוצאה מעבודות הבנייה של הרכבת הקלה", מציינת ברורית פיין מלידר. "חלק מהחברות כבר החלו לבחון אפשרויות מעבר מחוץ לעיר או לאזורים הצפויים לחוות הפרעה פחותה כתוצאה מסגירת צירי תנועה.

"התוצאה עשויה להיות ירידת מחירים וירידת תפוסות בטווח הקצר־בינוני באזורים שייחסמו כתוצאה מהבנייה", ציינה עוד פיין.

בין הנכסים שעלולים לסבול מכך מציינם בלידר את מתחם אמות ביטוח של אמות, הכולל שני בנייני משרדים ומלון, מגדל אלרוב המוחזק בידי אלרוב נדל"ן השוכן ברחוב שד"ל, מגדל דיסקונט של לוינשטיין נכסים, ומגדל פסגות המוחזק חלקית בידי ריט 1 - כולם עקב העבודות בתחנת אלנבי־יהודה הלוי התת־קרקעית הראשונה, שסיומה צפוי בעוד חמש שנים.

עקב העבודות בתחנת קרליבך עלולים להיפגע מגדל לוינשטיין, המוחזק בידי לוינשטיין נכסים, ופרויקט השוק הסיטונאי של רבוע נדל"ן וגינדי השקעות. עקב העבודות בשדרות יהודית עלולות להיפגע ריט 1, שיש לה כמה קומות במגדל המילניום; סלע נדל"ן, שבבעלותה מספר קומות במגדל הפלטניום; קבוצת חג'ג, המחזיקה בטרקלין העסקים וחניות במגדלי הארבעה; וכן רבוע נדל"ן, המחזיקה ב–50% מחניון הגבעון.

עקב העבודות בתחנת שאול המלך עלולים להיפגע מרכז עזריאלי של קבוצת עזריאלי ובית אירופה, המוחזקים בידי אמות. בתחנת ארלוזורוב יש חשש לפגיעה בבניין קרדן, שמוחזק ב–50% בידי קרדן נדל"ן. עקב העבודות בתחנת אבא הלל, הממוקמת ברמת גן על ציר ז'בוטינסקי, עלול להיפגע מגדל אטריום של אמות הנמצא בשלבי סיום הקמה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker