החלטה דרמטית של רשות המסים: תחייב במע"מ חברות נוסטרו וסוחרים פרטיים בני"ע

ההחלטה של הרשות מטילה, בפועל, מיסוי נוסף על השקעות בשוק ההון, שנעשות דרך גופים חוץ בורסאיים, כמו חברות פורקס, אלגו-טרייד וחברות למסחר באופציות ■ עו"ד יאיר בנימיני, מומחה למיסוי: "הכפלת המיסוי בשוק ההון עשויה להעלות את מחירי הנדל"ן"

ערן אזרן
ערן אזרן

רשות המסים פירסמה היום (ד') החלטה דרמטית, שעשויה להשפיע על עשרות חברות הסוחרות בהון עצמי (חברות נוסטרו) וסוחרים פרטיים בשוק ההון. ברשות החליטו כי חברות נוסטרו יסווגו מעתה כ"מוסד כספי", ועל כן יחויבו בתשלום מע"מ מלא על שכר ורווח (18%). בנוסף נקבע שגם סוחרים עצמאיים, הפועלים בזירות מט"ח (פורקס), בתוכנות אוטומטיות (אלגו-טרייד) או באופציות, יסווגו תחת ההגדרה, ולכן גם הם יחויבו בתשלום מע"מ מלא.

לפי הערכות, עד עתה רק חלק קטן מחברות הנוסטרו בשוק סווגו כמוסד כספי. מרבית חברות, חלקן משפחתיות, הוגדרו כ"עוסק מורשה" ולא שילמו מע"מ על הפעילות ההונית שלהן, אלא רק מס חברות של 26.5%. הפגיעה בסוחרים עצמאיים, שמבצעים פעולות מכירה וקנייה של ניירות ערך, עשויה אף להיות משמעותית יותר. עד עתה, הסוחרים הפרטיים שילמו רק מס רווחי הון בגובה של 25%. מעתה הם ייאלצו לשלם גם מע"מ, בסוף כל שנה.

בורסת תל אביבצילום: בלומברג

ההנחיה של רשות המסים פורסמה על רקע דרישה שהגיעה אליה מצד חברת נוסטרו חדשה, שביקשה להירשם כעוסק מורשה. אלא שברשות החליטו שנכון לסווג חברות נוסטרו כ"מוסד כספי", וזאת מאחר שהן מחזיקות בפעילות ענפה בשוק ההון, עם מחזורי קנייה ומכירה משמעותיים, "החורגים באופן בולט מפעילות בעלת מאפיינים פרטיים".

ברשות אף נימקו את החלטתם בכך שפעילות חברות הנוסטרו דומה לפעילותם של גופים פיננסיים אחרים, כגון בנקים, בתי השקעות וכו', המנהלים תיקי נוסטרו ומסווגים לצרכי החוק כמוסד כספי. בהודעת הרשות ציינו כי הסיווג "מוסד כספי" יחול על כל התאגדויות משפטיות אחרות, "לרבות פעילות דומה המבוצעת על ידי אנשים פרטיים".

עו"ד יאיר בנימיני, מומחה למיסוי, אמר בתגובה כי החלטת רשות המסים בעלת השלכות מרחיקות לכת. "ההחלטה צפויה לפגוע בגופים רבים בשוק שיושפעו באופן ישיר החל מיחידים שסוחרים בבית בפורקס ובנגזרים (אופציות), חשבונות מנוהלים ובמיוחד אם הם מנוהלים בשיטת האלגו טריידינג ועוד רבים. כמו כן, מנהלי ההשקעות יצטרכו לשלם לא רק מע"מ על הרווחים שלהם, אלא יהפכו את הלקוחות לחייבים במע"מ מעצם ניהול ההשקעה".

יאיר בנימיניצילום: ניר שמיר

בנימיני סבור כי החלטת רשות המסים נובעת מפרשנות מרחיבה של סעיף ישן בחוק המע"מ, שנועד לחייב עסקים בתשלום. לדבריו, "המחוקק מעולם לא התכוון למסות פעילות השקעתית במס ערך מוסף. החלת החוק עשויה לגרום להשלכות קשות ביניהן, הטלת מיסוי נוסף על השקעות, לא רק בבורסה, אלא דרך גופים חוץ בורסאיים כמו פורקס וחברות של אופציות בינאריות.

"הכפלת המיסוי עשויה לגרום למעבר להשקעות באפיקים אחרים ואף עשויה להעלות את מחירי הנדל"ן, היות וכאשר המס עולה הדבר עלול לנתב את השקעת הכסף לאפיקים דלי מס בדומה לנדל"ן. כמו כן, שיעור מס ההכנסה עשוי לעלות באופן שפוגע ברווחיות ההשקעה וליצור תגובת שרשרת של ירידה ברכישת מניות ופגיעה בחברות הנסחרות וירידת ערכן", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker