החברה שזינקה ב-733% ב-5 שנים עלולה להיפגע מתקציב 2015-16; המניה בצלילה

חברת כח האדם דנאל, שבשליטת משפחת דותן, נהנתה בשנים האחרונות משגשוג יוצא דופן, שנבע בעיקר מהפרטת שירותי הרווחה והסיעוד לחברות פרטיות ■ צמצום אפשרי בשימוש בשירותיה והפחתת תעריפים, עלול להשפיע לרעה על תוצאותיה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

חברת כוח האדם דנאל, שבשליטת בועז וורדה דותן, זינקה במהלך חמש השנים האחרונות בכ-733%. הזינוק במניה, שנרשם בשעה שמדד ת"א 100 עולה בכ-38% בלבד, הקפיץ את שווי החברה ל-636 מיליון שקל – פי חמישה מעל ההון העצמי. הזינוק במניית דנאל נבע בעיקר מצמיחה חזקה בתחום שירותי הסיעוד, וזאת על רקע ההפרטה המתמשכת של שירותים מהמדינה לגופים פרטיים, ובראשם לדנאל - מחברת הסיעוד הפרטיות הגדולות במשק.

אלא שכמו בתחומים אחרים, התלות במדינה - שהיתה אחראית ב-2014 על כ-70% מהמחזור העסקי שלה – מתבררת כמסוכנת. אתמול (ג') פירסמה דנאל אזהרה, שבה מסרה כי היא עלולה לספוג הרעה בתוצאותיה הכספיות, על רקע צמצום אפשרי בשימוש בשירותיה על ידי המוסד לביטוח לאומי, כפי שמוצע במסגרת תקציב המדינה ל-2015-16. בתגובה, מניית דנאל נפלה בכ-11%.

עובדת סיעוד פיליפינית מסיעה קשישה על כסא גלגלים
קשישה סיעודית. מבוגרים שכבר אין ביכולתם לממן את התשלומים החודשיים, מפסיקים את הביטוח ונשארים ללא כל כיסויצילום: אלון רון

הקיצוץ המסתמן בשירותיה של דנאל הפתיע בוודאי גם את המנכ"ל, אילן ישראלי, שרק לפני כשלושה חודשים, הצהיר מעל במת הנואמים בכנס היתר של חברת קשרי המשקיעים גלברט כהנא כי בתחום הסיעוד קיימת "רווחיות מובנית", כתוצאה מהקשר עם הביטוח הלאומי. "התחום הוא יציב וצומח. אנחנו לוקחים את הנתח שלנו, ונמצאים במצב מאוד טוב", אמר אז.

דנאל עוסקת באספקת שירותי סיעוד, הפעלת מוסדות לחוסים ושירותי כוח אדם. תקציב המדינה, שטרם אושר בממשלה, כולל הצעה להפחתת התעריפים שלפיהם קונה החברה מהמוסד לביטוח לאומי שעות טיפול לקשישים, וכן הצעה להפחתת הרווחיות בקניית שירותים עבור משרד הרווחה. כיום, מכרזי הביטוח הלאומי קובעים לדנאל רווח של כ-4% על שירותיה, וככל הנראה בכוונת המדינה לקצץ אותו לכ-2%. דנאל הדגישה כי הפחתת התעריפים עלולה להשפיע לרעה על תוצאותיה.

שלושה ממשקים עם המדינה

לדנאל יש שלושה ממשקי פעילות עם המדינה. הראשון, והמרכזי ביותר, הוא תחום כח העזר והסיעוד (בעיקר, טיפול בקשישים). הלקוח העיקרי בתחום הוא המוסד לביטוח לאומי, שאחראי על כ-45% מכלל הכנסותיה ב-2014 (כ-450 מיליון שקל). בדו"חותיה הכספיים מזהירה דנאל יש לה תלות במוסד לביטוח הלאומי, המהווה לקוח מהותי, ש"אובדנו ישפיע באופן מהותי על תחום הפעילות". החוזה של החברה עם המוסד לביטוח לאומי הוא עד יוני 2016.

שוק סיעוד הקשישים מגלגל מידי שנה כ-4.5-5 מיליארד שקל, והוא הגורם המרכזי שהביא לצמיחה המטאורית של דנאל בשנים האחרונות. החוק קובע כי כל קשיש שעבר את גיל הפנסיה ונקלע למצב סיעודי רשאי לקבל סיוע מהמדינה. במסגרת זאת, מעניקה דנאל שירותים לכ-20 אלף קשישים, מתוך כ-160 אלף קשישים סיעודיים בישראל; וזאת באמצעות 34 סניפים ו-13,680 מטפלים שהעסיקה דנאל נכון לסוף 2014 – רובם הועסקו בתשלום של שכר מינימום.

הממשק השני והקטן יותר של דנאל הוא עם משרד הרווחה. במסגרת זאת, דנאל מעניקה שירותי סיעוד לאנשים עם צרכים מיוחדים (פיגור שכלי ואוטיזם), באמצעות מסגרות דיור מיוחדות. תחום זה אחראי על כ-15% מסך ההכנסות של החברה, ואף הוא עלול להיפגע כחלק מתקציב 2015-16. הממשק השלישי הוא עם משרד החינוך, במסגרתו מפעילה דנאל בתי ספר לחינוך מיוחד לתלמידים בגילאים 6-21 שנים. תחום זה אינו צפוי להיפגע.

בשלוש השנים האחרונות נהנתה דנאל מצמיחה יוצאת דופן של כ-40%. ב-2014 הרוויחה החברה כ-55 מיליון שקל, במחזור של 993 מיליון שקל (שולי רווח של כ-5.5%). ב-2013 הרוויחה כ-40 מיליון שקל (ברווחיות של כ-4.6%), בהמשך לרווח של 32 מיליון שקל ב-2012. לחברה מדיניות חלוקת דיווידנד אגרסיבית, כך שבשנים האחרונות חילקה כ-70%-75% מהרווח הנקי לבעלי המניות, וייצרה תשואת דיווידנד גבוהה של מעל 6% בממוצע.

דנאל מעסיקה כ-19 אלף עובדים, רובם סביב שכר המינימום במשק. וזאת, בשעה שעלות שכר הבכירים הסתכמה בשנים האחרונות במיליוני שקלים. עלות שכרו של המנכ"ל אילן ישראלי (כיהן בעבר כמנכ"ל וואלה), הסתכמה ב-5 השנים האחרונות ביותר מ-10 מיליון שקל. עלות שכרו של המשנה למנכ"ל, אלון חכם, הסתכמה בכ-5.6 מיליון שקל.

מדנאל טרם נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום