לקראת דו"ח הביקורת של בנק ישראל: גליה מאור ואיתן רף שכרו יחצ"ן

המפקח על הבנקים הפיץ אתמול למבוקרים את טיוטת הדו"ח השנייה, ועד סוף החודש צפוי המפקח לפרסם את הדו"ח הסופי ■ רף, מאור ואיצקוביץ צפויים לספוג את מרבית הביקורת

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יו"ר בנק לאומי לשעבר איתן רף, המנכ"לית לשעבר גליה מאור וראש החטיבה לבנקאות פרטית בינלאומית צבי איצקוביץ' שכרו את שירותיו של איש יחסי הציבור משה דבי לקראת פרסום דו"ח הביקורת של המפקח על הבנקים בעניין פרשת הסיוע שלאומי העניק למעלימי המס האמריקאים.

המפקח על הבנקים הפיץ אתמול למבוקרים את טיוטת הדו"ח השנייה, ועד סוף החודש צפוי המפקח לפרסם את הדו"ח הסופי. הדו"ח יוגש גם לבנק לאומי שיחויב לפרסם אותו במלואו במסגרת דיווח מיידי לבורסה - כפי שהמפקח חייב בעבר את בנק מזרחי טפחות לפרסם את דו"ח הביקורת על התנהלות הדירקטוריון בראשות יעקב פרי.

גליה מאור ואיתן רףצילום: עופר וקנין

רף, מאור ואיצקוביץ צפויים לספוג את מרבית הביקורת בדו"ח. רף שימש במקביל לכהונתו כיו"ר קבוצת לאומי גם כיו"ר לאומי ארה"ב. לאומי ארה"ב סיפק הלוואות לאזרחים אמריקאיים על בסיס פקדונות שלקוחות אלו החזיקו בסתר בסניפים בישראל, בשוויץ ובלוקסמבורג.

גליה מאור שימשה במקביל לכהונתה כיו"ר לאומי גם כיו"ר לאומי שוויץ שסייע לאזרחים האמריקנים להסתיר את כספם מהרשויות האמריקאיות. צבי איצקוביץ ניהל בפועל את כלל הפעילות של הלקוחות הזרים בבנק, ובכלל זה גם את פעילות הלקוחות האמריקאיים.

כזכור הסיוע שלאומי העניק ללקוחות האמריקאיים בהונאת רשויות המס הוביל לחקירה שנמשכה כ-3 שנים ושבסופה לאומי חתם על הסדר כופר לפיו כתב האישום המותנה שהוגש נגדו יבוטל בכפוף לתשלום קנסות בהיקף של כ-1.6 מיליארד שקל (400 מיליון דולר). לאומי גם נשא בעלויות עורכי דין ורואי חשבון בהיקף של 250 מיליון דולר. כתוצאה מהפרשה לאומי גם חיסל את פעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית, ובכלל זה סגר את שלוחתו בשוויץ.

במקביל לבדיקת המפקח על הבנקים, גם היועץ המשפטי לממשלה בוחן את ההיבטים הפליליים בפרשה, ומבקר המדינה בוחן את חלקו של המפקח על הבנקים בעניין.

כיום יושבת וועדה בלתי תלוי של הדירקטוריון ובוחנת האם להגיש תביעות כנגד נושאי המשרה לשעבר בבנק או להגיע עימם להסכמי פשרה לפיהם יישאו בחלק מהנזקים שנגרמו לבנק. מקורבים לגליה מאור הבהירו בעבר בשיחה עם דה מרקר כי מאור הביעה נכונות להחזיר כספים שקיבלה מהבנק, אך תעשה זאת רק לאחר שהליך הבדיקה שמקיים כיום היועץ המשפטי לממשלה יסתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום