"הדולר שוב תחת לחץ ומתקרב לגבול התחתון של הטווח שבין 3.8-3.75 שקלים"

שבוע המסחר במט"ח נפתח: הדולר נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.772 שקלים ■ היורו נחלש ב-0.05%, לשער יציג של 4.1345 שקלים

ערן אזרן

עם פתיחת שבוע המסחר, המטבעות הזרים נסחרים בירידות מתונות מול השקל. הדולר נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.7720 שקלים. היורו נחלש ב-0.05%, לשער יציג של 4.1345 שקלים.

במחלקת המחקר של חברת הפורקס FXCM ישראל ציינו כי הדולר שוב תחת לחץ ומתקרב לגבול התחתון של הטווח שבין 3.80-3.75 שקלים. "שבירה מתחת ל-3.75 עשויה להאיץ את הירידה של הצמד לעבר 3.73 שקלים ומטה. הדולר נחלש לאחר שביום שישי מדד עלות התעסוקה הצביע על גידול של 0.2% בלבד ברבעון השני, נמוך משמעותית מהצפי.

"מדובר בנתון משני יחסית, והתגובה החדה של השוק רק ממחישה עד כמה הדולר רגיש כעת לטיב נתוני התעסוקה, לאור העובדה כי הבנק הפדרלי צפוי על פי הערכת השוק לבצע העלאת ריבית ראשונה כבר בספטמבר. וזה יהיה מוקד העניין גם השבוע, כאשר ביום שישי צפוי להתפרסם דו"ח התעסוקה הראשי ולהצביע על פי התחזיות המוקדמות על תוספת של 230 אלף משרות בחודש יולי.

"נתון חיובי בהתאם לציפיות עשוי לתת חותמת סופית מבחינת השוק להעלאת הריבית בספטמבר ולהזניק את הדולר. מנגד, נתונים מאכזבים עשויים לגרום לנסיגה חדה של הדולר. ועוד לפני יום שישי, צפויים לנו במהלך השבוע שורה של דוחות תעסוקה משניים אשר צפויים להגביר את התנודתיות בשוק", אמרו ב-FXCM.

יניב חברון הכלכלן הראשי של אקסלנס, ציין בסקירתו השבועית כי העולם "עדיין במגמת עליית תשואות גלובלית בשוק האג"ח הממשלתי, אך כרגע קיים תיקון בשווקים על רקע קריסת מחירי הנפט והתמתנות בנתוני המאקרו וחולשה בסין. אנחנו מעריכים כי התחתית החדשה תהיה זמנית ומחירי הנפט יחזרו לעלות.

"יהיה קשה לראות שינוי כיוון בתשואות לפני שנראה התייצבות במחירי הנפט – רק שיפור משמעותי במאקרו יוכל להוביל לשינוי כיוון, כאשר בשבוע הקרוב צפויים שטף של אינדיקטורים כלכליים בארה"ב כולל דוח תעסוקה לחודש יולי. מגמה חיובית תוכל לשפר מעט את תחזיות הריבית לחודש ספטמבר, מנגד אכזבה מהדוח תקשה אפילו על הפד להעלות ריבית בתוך 6 שבועות".

חברון הוסיף כי "אמנם, ענקיות האנרגיה הצליחו להתייעל בכל זאת, במחירים אלו התעשייה תתקשה להמשיך ולהתרחב וספק אם לשמר את עצמה. בכל מקרה, בשבועות הקרובים שוק האג"ח המקומי יתנהג בהתאם לנפט בעולם ולשער החליפין. לפחות בינתיים אנחנו לא רואים עדיין שינוי כיוון ומגמת העליות עשויה להתהפך במהירות – כל אלה המספידים היום את האינפלציה שכחו כמה מהר היא חזרה עם עליית מחירי הנפט, גרוע מזה הם מתעלמים מנתוני אינפלציית הליבה בעולם (בנטרול מחירי האנרגיה). יש לציין כי ירידת תשואות באירופה וארה"ב אינה תומכת בפוזיציה המט"חית, אבל אנחנו מעריכים כי התמתנות בתשואות שם זמנית ובסך הכל בחודשים הקרובים התשואות יעלו."

שקל/יורו
שקל/דולר
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום