לא רק מניות - גם שוק האג"ח של ת"א תקוע

מנתונים שאספה מעלות עולה כי שוק האג"ח הקונצרניות בתל אביב נמצא כבר ארבע שנים סביב 300 מיליארד שקל ואינו גדל ■ רונית הראל בן זאב: "רוב הגיוסים מיועדים למיחזור חוב והוזלת המימון - ולא להשקעות חדשות המביאות בעקבותיהן צמיחה"

ערן אזרן

בחברת הדירוג S&P מעלות מתריעים כי שוק האג"ח הקונצרניות בישראל מצוי בקיפאון זה כמה שנים, בניגוד לתדמית שלו ולדעה הרווחת בשוק. "אנחנו נוהגים לומר שאמנם שוק האקוויטי שלנו גוסס, אך שוק האג"ח חי ותוסס. בפועל, הנתונים מצביעים על כך שבארבע השנים האחרונות שווי שוק האג"ח אינו גדל", אמרה אתמול מנכ"לית S&P מעלות, רונית הראל בן זאב.

על פי בדיקה שבוצעה בחברת הדירוג, בין 2011 ל–2015 נותר שווי שוק האג"ח הסחירות בישראל כמעט ללא שינוי, ברמה של 260–270 מיליארד שקל. גם נתונים המשקללים את האג"ח הלא סחירות (איגרות חוב שהונפקו לגופים מוסדיים), מלמדים שסך החוב הקונצרני במשק נותר ללא שינוי סביב רמה של 300 מיליארד שקל.

"יציבות זו נובעת מכך שרוב הגיוסים מיועדים למיחזור חוב, בדרך כלל החלפה של מימון יקר במימון זול ולא להשקעות חדשות, המביאות בעקבותיהן צמיחה", מדגישה הראל בן זאב. "עובדה זו גם עולה בקנה אחד עם הנתונים על ההשקעות במשק, או יותר נכון ההיעדר ההשקעות בתקופה זו. היינו מצפים כי בשיעור ריבית אפס יגדל היקף ההשקעות ובתקופה הבאה נראה גידול בצמיחה, אך בפועל לא כך המצב".

בדיקה זו של מעלות מצטרפת לנתונים שפירסם בנק ישראל, ומהם עולה כי בשלוש השנים האחרונות חלה ירידה של 11% בהיקף האשראי העסקי. במקביל, נמשך הקיטון במספר החברות שמבצעות הנפקות ראשוניות בבורסת תל אביב ובמספר החברות שנסחרות בה. זאת כשחלק ניכר מהגיוס של החוב בישראל מופנה דווקא להשקעות בחו"ל - הן בידי חברות ישראליות וחברות נדל"ן אמריקאיות.

מתחילת 2015 גייסו חברות נדל"ן אמריקאיות כ–3 מיליארד שקל בבורסה, וחלקם היה כרבע מהיקף ההנפקות של חברות הנדל"ן מתחילת השנה. ב–2014 גייסו חברות הנדל"ן האמריקאיות כ–2 מיליארד שקל. בשבועות הקרובים צפויה וורטון פרופרטיז לבצע הנפקת ענק בסכום של כ–2 מיליארד שקל, ולצדה נערכות עוד כמעט עשר חברות להנפקות בסדרי גודל של מאות מיליוני דולרים כל אחת.

ירידה בהנפקות של המגזר הלא פיננסי

לצד הקיפאון בסך הגיוסים בשוק הקונצרני, ב–2015 ניכרת גם ירידה בהיקף ההנפקות של המגזר הלא פיננסי - כלומר חברות תפעוליות. המגזר הלא פיננסי גייס מתחילת 2015 כ–20 מיליארד שקל, ירידה של 5% בהשוואה לתקופה המקבילה ב–2014. זאת, בשעה שהבנקים וחברות הביטוח גייסו 18 מיליארד שקל - כמעט 50% מסך ההנפקות בשוק. זהו גידול משמעותי בהשוואה ל–26% ו–14% ב–2014 ו–2013 בהתאמה.

גם יולי בשוק ההנפקות היה שייך למגזר הפיננסי. במהלך החודש גויסו 6.1 מיליארד שקל, כש–85% מהגיוסים היו שייכים לבנקים ולביטוח. כך, למשל, בנק לאומי גייס 2.8 מיליארד שקל; מזרחי טפחות - 845 מיליון שקל; ובנק דקסיה - כ–600 מיליון שקל. בסך הכל מתחילת 2015 גויסו 38 מיליארד שקל, עלייה של כ–50% בהשוואה לתקופה המקבילה ב–2014.

הדומיננטיות הגבוהה של המגזר הבנקאי בשנים האחרונות נובעת מכמה סיבות. "ההנפקות נובעות מתנאי השוק האטרקטיביים, וכחלק מניהול הנזילות במסגרת בזל 3 להארכת פרופיל המקורות. זאת, בדומה לחברות מתחומי פעילות נוספים, הממשיכות לגייס אג"ח במטרה לנצל את תנאי השוק ולמחזר את החוב הקיים", ציינה הראל בן זאב. רנן כהן אורגד מחברת החיתום לידר הנפקות הדגיש כי לצד הריבית הנמוכה, מה שתרם לגידול במספר ההנפקות של הבנקים היה היקפן ההולך וגדל של המשכנתאות שנלקחות בידי הציבור, הדורשות גיוסי חוב משמעותיים.

המגזר השני שממשיך לבלוט בשוק הקונצרני הוא הנדל"ן. מתחילת השנה גייסו חברות נדל"ן 13 מיליארד שקל - גידול של 30% ביחס ל–2014. בלידר הנפקות ציינו שהיקף הגיוס של חברות הנדל"ן הסתכם ביולי ב–1.1 מיליארד שקל. בין הגיוסים הבולטים הוזכרו ביג מרכזי קניות (כ–200 מיליון שקל), קבוצת אשטרום (כ–250 מיליון שקל) ואשטרום נכסים (כ–200 מיליון שקל).

שוק האקוויטי (גיוסים של מניות, אופציות למניות, זכויות) המשיך להיות זניח גם ביולי. במהלך החודש הושלמה הנפקה ראשונה (IPO) אחת לציבור - של חברת ויתניה. זו ההנפקה הראשונית השנייה שבוצעה ב–2015, בהשוואה לארבע הנפקות ראשונות של מניות בתקופה המקבילה ב–2014.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker