מכירת החיסול של אלקטרה נדל"ן נמשכת: מכרה 5 נכסים באירופה בכ-350 מיליון שקל

חברת הנדל"ן שבשליטת אלקו השקעות ממשיכה בסדרת המימושים, על מנת לפרוע חובות של כ-580 מיליון ב-4 השנים הבאות ולהקטין את המינוף ■ במעלות אישרו לפני כשבועיים דירוג של BBB מינוס לחוב החברה, רמה אחת מעל "אג"ח זבל"

ערן אזרן

אלקטרה נדל"ן, תחת ניהולו של המנכ"ל גיל רושינק, ממשיכה בחיסול נכסיה בחו"ל, בהתאם לתוכנית האסטרטגית הכוללת התכנסות לפעילות ייזום נדל"ן בישראל. החברה, הנשלטת על ידי אלקו החזקות של גרשון זלינקד, חתמה על הסכמים למכירת 5 נכסים בגרמניה ובהולנד בכ-352 מיליון שקל. המכירה צפויה להניב לחברה תזרים מזומנים פנוי של כ-47 מיליון שקל, שיסייע לה להתמודד עם נטל חוב של כ-580 מיליון שקל בארבע השנים הבאות, בשעה שהתזרים השוטף מניהול נכסים מניבים ממשיך להתכווץ.

בעסקה הראשונה, חברה בת של אלקטרה נדל"ן (45%) מכרה 3 מרכזים מסחריים בגרמניה בתמורה לכ-181 מיליון שקל (כ-43.2 מיליון יורו). הנכסים הנמכרים נרכשו על ידי אלקטרה מהבנק באמצעות רכישת חוב לפני כשנתיים בתמורה לכ-34.5 מיליון יורו. הרווח בגין העסקה כבר הוכר בדו"חותיה הכספיים של אלקטרה ברבעונים הקודמים, בהתאם לשערוכים שבוצעו. הנכסים הם שלושה מרכזים מסחריים בערים ברלין ונירנברג, בשטח כולל של כ- 36,500 מ"ר, והם צפויים להניב לחברה תזרים מזומנים נטו של כ-32 מיליון שקל (כ-7.7 מיליון יורו).

גיל רושינק
מנכ"ל אלקטרה נדל"ן, גיל רושינקצילום: אלסין דווידי

בעסקה השנייה חתמה אלקטרה נדל"ן על הסכם למכירת 2 חברות בנות נוספות (45%), המחזיקות בשני מרכזים מסחריים בהולנד, בשטח של כ-26,700 מ"ר. בגין מכירת המניות קיבלה אלקטרה כ-16.7 מיליון שקל (כ- 4 מיליון יורו). העסקה משקפת לשני הנכסים, שווי של כ-41 מיליון יורו (כ-171 מיליון שקל), בהתאם לשווי בספרים, כך שאלקטרה לא צפויה לרשום רווח או הפסד בגין העסקה. העסקה תניב לאלקטרה נדל"ן תזרים מזומנים נטו כ- 15 מיליון שקל (כ-3.6 מיליון יורו).

העסקות בגרמניה ובהולנד מצטרפות לארבעה מימושים שביצעה אלקטרה נדל"ן מתחילת השנה בסכום של כ-633 מיליון שקל. המימושים כללו את מכירת בית קודאק בישראל בתמורה לכ-103 מיליון שקל; השלמת מכירת חלקה (25%) במגדל אלקטרה בתל-אביב בתמורה לכ-300 מיליון שקל; מכירת בניין משרדים בארה"ב בתמורה לכ-106 מיליון שקל; ומכירת חלקה בבית מלון בבלגיה, בתמורה לכ-124 מיליון שקל. המימושים הניבו לחברה תזרים פנוי של כ-234 מיליון שקל.

רמה אחת מעל "אג"ח זבל"

במהלך 5 השנים האחרונות נפלה מניית אלקטרה נדל"ן בכ-80%, ושווי השוק שלה ירד לכ-200 מיליון שקל בלבד. החברה - שביצעה חלק ניכר מהרכישות שלה במחיר גבוה בשנים שלפני המשבר העולמי - נותרה כעת עם כ-13 נכסים בלבד בחו"ל. המימושים הקטינו את היקף המאזן ל-1.56 מיליארד שקל, בהשוואה לכ-3 מיליארד שקל ב-2011. בכל אחת מארבע השנים הקרובות, החברה נדרשת לפרוע חובות בסכום של בין 100 לכ-200 מיליון שקל. כיום האג"ח של החברה נסחרות בתשואות יציבות של 4.6% (אג"ח שקליות).

לפני כשבועיים אישרה מעלות את דירוגה האשראי של אלקטרה נדל"ן ברמה של BBB מינוס עם תחזית "יציבה" – דירוג אחד מעל "אג"ח זבל". במעלות ציינו כי מימושי הנכסים ממשיך להיות מקור עיקרי לייצור תזרימי מזומנים של החברה. במעלות העריכו כי בעקבות המימושים והסדרת מסגרות אשראי בנקאיות, החברה הבטיחה מספיק מקורות לתקופה שעד אפריל 2016. במעלות זיהו את עיקר הסיכון בקצב הפיתוח של הפעילות היזמית, שעלול להיות איטי מהערכות קודמות. במעלות צופים כי המימושים יפחיתו את היקף המינוף של החברה ל-60% (חוב למאזן).

גיל רושינק, מנכ"ל אלקטרה נדל"ן הדגיש כי במקביל למימושים, אלקטרה נדל"ן פועלת להשבחה ולפיתוח של הנכסים הקיימים שלה בישראל ובחו"ל. "החברה ממשיכה לחתום על הסכמי שכירות עם דיירים בתחום עיצוב הבית במתחם ה'סוהו' המוקם באזור פולג. בנוסף, סיימנו בחודש שעבר את פרויקט דירות היוקרה שלנו במונטריאול קנדה והתחלנו למסור דירות לרוכשים, כך שהרבעון נכיר בהכנסה בדירות אלה ונפחית משמעותית את החוב של הפרויקט. כמו כן, אנו ממשיכים בפעילות היזום למגורים בהודו המהווה את אחד ממנועי הצמיחה המרכזיים שלנו", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker